Aleksander Włazałek

CIT: jak odliczyć dywidendę od zagranicznej jednostki kontrolowanej CFC

Podatnik, który otrzymał dywidendę od swojej zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC) przed 1 stycznia 2018 r. i nie odliczył jej wtedy od dochodu CFC w całości, ma prawo nieodliczoną część dywidendy odliczyć w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych na korzystniejszych zasadach, które obowiązywały do 31 grudnia 2017 r.

Faktoring: jak rozliczyć sprzedaż faktorowi własnej wierzytelności

W przypadku sprzedaży wierzytelności własnej przez podatnika w ramach umowy faktoringu, zbywca rozpoznaje z tego tytułu przychód w kwocie netto. W kosztach ujmie wartość netto wierzytelności zaliczonej wcześniej do przychodów podatkowych.

CIT: jak rozumieć pojęcie "wartość początkowa budynku" - wyrok WSA

Jeżeli na potrzeby podatku od przychodów z budynków prawodawca używa tylko określenia „wartość początkowa środków trwałych", to należy je rozumieć bez pomniejszania o odpisy amortyzacyjne.

Czy usługi ubezpieczenia są objęte podatkiem u źródła - wyrok WSA

Gdyby ustawodawca chciał objąć usługi ubezpieczenia podatkiem u źródła, wymieniłby je w katalogu świadczeń, które mu podlegają.

Mimo zbycia wierzytelności finansujący rozpozna przychody i koszty - wyrok NSA

Po sprzedaży spółce specjalnego przeznaczenia wierzytelności z tytułu leasingu, zbywca nadal będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów wartości wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne. Będzie mógł również rozliczyć odpisy aktualizujące wartość wierzytelności od tej części, która będzie zaliczona do jego przychodów należnych.

Bez znajomości tożsamości podatnika nie można pobrać WHT

Jeśli płatnik ma pobrać od wypłacanych należności podatek u źródła, a następnie wpłacić go fiskusowi, to może to zrobić tylko wtedy, gdy wie kto jest odbiorcą wypłacanych kwot.