Karolina Kanclerz

Karolina Kanclerz

Radca prawny, partner, PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler. Prawniczka i ekspertka w prawie HR z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. Doradza w sprawach kompleksowego wsparcia działów HR, w tym dot. restrukturyzacji, zatrudniania i zwolnień wyższej kadry menadżerskiej. Jako certyfikowany Compliance Officer i szefowa praktyki compliance kancelarii monitoruje i zarządza politykami zgodności, minimalizując ryzyka klientów w tym zakresie. Wykłada na studiach MBA i na licznych konferencjach. O skomplikowanych kwestiach prawnych mówi prosto i z pasją.

Kobiecym okiem o ESG: Jak polityka reintegracji wpłynie na sytuację matek wracających do pracy?

Ciąża i okres po urodzeniu dziecka mogą okiem każdej pracowniczki wyglądać inaczej – przepisy jednak wychodzą temu naprzeciw i zapewniają im pakiet równych uprawnień pracowniczych związanych z nową rodzicielską rolą.

Spółce także przysługuje ochrona przed szkalowaniem w sieci

Sąd Najwyższy uznał, że osoba prawna też może domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wyrządzoną np. przez pracownika komentarzami w internecie.

Kobiecym okiem o ESG: Obowiązkowe raportowanie a wyrównanie szans kobiet na rynku pracy

Nierówne traktowanie kobiet w zakresie obsadzania wyższych stanowisk kierowniczych, nieuzasadnione różnicowanie płac, proponowanie mniej korzystnych warunków pracy, dyskryminacja ze względu na możliwość ewentualnego zajścia w ciążę lub późniejszego rodzicielstwa i wychowywania dzieci to tylko kilka przykładowych problemów, z którymi muszą mierzyć się kobiety na rynku pracy.

Czy pracodawca może sfinansować in vitro?

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach jak uatrakcyjnić oferowane benefity. Szczególną popularnością cieszą się świadczenia związane m.in. ze wspieraniem rodzicielstwa.

Sygnalista jest chroniony mimo braku krajowych przepisów

Ponieważ dyrektywa dotycząca ochrony sygnalistów wciąż nie została implementowana do polskiego porządku prawnego, sąd może stosować jej precyzyjne zapisy bezpośrednio.

Widełki wiekowe w rekrutacji dopuszczalne wyjątkowo

Formułując oferty pracy, pracodawca powinien racjonalnie uzasadniać wymagania stawiane kandydatom, również w kontekście wieku. Inaczej naraża się na roszczenia niedoszłych pracowników z tytułu dyskryminacji.

Molestowanie w czasie imprezy świątecznej - to problem pracodawcy

Firmowe przyjęcia świąteczne na stałe wpisały się w grudniowy kalendarz. Zdarza się jednak, że zamiast budować przyjemną atmosferę, stają się źródłem wielu problemów dla pracodawcy.

Kto nie donosi, będzie zwolniony?

Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.

Dodatkowe wolne dla kobiet - urlop menstruacyjny, botox leave – nowa moda czy konieczność?

W wielu krajach na poziomie ustawowym zagwarantowano kobietom prawo do dodatkowego wolnego. Czy Polki też mogą na nie liczyć?

Mobbing w pracy zdalnej: kiedy szef ma prawo dzwonić do pracownika?

Wraz z popularnością pracy zdalnej zjawisko mobbingu nie zniknęło, a wręcz pojawiły się jego nowe przejawy.