Marcin Palusiński

Fundacje rodzinne okiem praktyka

Od pięciu miesięcy w polskim systemie prawnym funkcjonuje fundacja rodzinna. Jakie problemy mogą napotkać osoby chcące zarejestrować taki podmiot?

CIT estoński jednak dla spółek programistycznych?

Ryczałt od dochodów spółek mogą zastosowanić podmioty świadczące usługi programistyczne, ale pod pewnymi warunkami. Należy pamiętać o szeregu przesłanek pozytywnych i negatywnych, które ustawa o CIT nakłada na spółki chcące skorzystać z CIT estońskiego. Istotny jest bowiem poziom tzw. przychodów pasywnych, a nie sam fakt ich występowania.

Interpretacja indywidualna wciąż chroni

Skutkiem wyjścia poza ramy opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) w interpretacji indywidualnej nie zawsze wiąże się z utratą jej mocy ochronnej. Należy ustalić, czy podatnik mógł zastosować się do wydanej interpretacji.

Jak rozliczyć straty powstałe w wyniku kradzieży w przypadku niewykrycia sprawcy

Skutkiem kradzieży z magazynu jest strata ekonomiczna dla przedsiębiorcy. Paradoksalnie, ofiara kradzieży może również ponosić negatywne skutki podatkowe. Przy zachowaniu należytej staranności można ich uniknąć.

Konsekwencje zapłaty należności na rachunek spoza białej listy

Czy zawsze, kiedy podatnik nie zapłaci swojemu kontrahentowi na rachunek płatniczy znajdujący się na białej liście podatników VAT będzie ponosił negatywne konsekwencje? Jakie zasady mają zastosowanie w przypadku tzw. CIT estońskiego?

Wydatki na rekrutację pracownika w kosztach uzyskania przychodu

Coraz trudniej jest znaleźć dobrych specjalistów, w szczególności w branżach nastawionych na rozwój technologii. Z tego względu standardem jest korzystanie z firm które wspomagają proces rekrutacji właściwej osoby – pozwala to zaoszczędzić czas pracodawcy i dotrzeć do osób które nie poszukują pracy w sposób aktywny. Czy jednak wydatki na tzw. head hunterów mogą stanowić koszty podatkowe?

Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych z dotacji

Żaden przepis nie uzależnia możliwości odliczania VAT od źródła finansowania, z którego dokonywane są zakupy towarów lub usług. W kontekście otrzymywanych przez firmy dotacji sprawa nie jest jednak taka prosta.

Korekta VAT odliczanego proporcjonalnie

Początek roku wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu obowiązków związanych z rozliczaniem podatków. Podatnicy prowadzących tzw. działalność mieszaną, czyli działalność zarówno opodatkowaną VAT jak i zwolnioną muszą dokonać korekty podatku odliczonego w trakcie roku na zasadzie tzw. wstępnego wskaźnika proporcji.

Jak dokonać całkowitej zmiany nabywcy wskazanego na fakturze

Już po transakcji, czasem również z przyczyn niezawinionych przez sprzedawcę, zachodzi konieczność zmiany danych nabywcy na wystawionej fakturze. Wyzerowanie faktury i wystawienie nowej albo akceptacja noty korygującej przesłanej przez kontrahenta czasami może być ryzykowne.

CIT od spółek komandytowych: czy komplementariusz odliczy ZUS za cały 2021 rok

Wspólnik, który uzyskał od stycznia do kwietnia br. dochód ze spółki komandytowej zanim ta stała się podatnikiem CIT, może uwzględnić w rozliczeniu wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne poniesione w bieżącym roku.