Michał Olszewski

Praca zdalna z zagranicy na ryzyko pracodawcy

Zgodę na pracę zdalną z zagranicy trzeba dobrze rozważyć. Kwestia ta jest skomplikowana od strony prawnej ze względu na ryzyko związane ze stosowaniem przepisów państwa wykonywania pracy.

Zezwolenie na pracę czasem lepsze od rejestracji oświadczenia

Procedura uzyskania zezwolenia na pracę jest czasochłonna. Jednak cudzoziemiec z państwa trzeciego uniknie późniejszych problemów związanych z oczekiwaniem na wydanie zezwolenia jednolitego czy Niebieskiej karty.

Ożenek venture capital z crowdfundingiem

Mobilizacja kapitału dla startupów jest i potrzebna, i możliwa. Crowdfunding w symbiozie i z doświadczeniami starszego brata ma szansę wskoczyć na wyższy poziom rozwoju. I powinien.

Za nielegalne zatrudnianie grzywna, a nawet więzienie

Konsekwencje zatrudnienia cudzoziemca przebywającego w Polsce nielegalnie mogą być dla pracodawcy bardziej dotkliwe niż w przypadku naruszenia zasad dotyczących prawa do pracy.

Etat dla cudzoziemca bez zezwolenia na pracę

Nie każdy obcokrajowiec musi posiadać zezwolenie na podjęcie pracy w Polsce. Aktualność zwolnienia z tego obowiązku należy jednak cyklicznie weryfikować w trakcie zatrudnienia.

Czy pracodawca odpowiada za nielegalny pobyt pracownika-cudzoziemca

Obiegowe przekonanie, że pracodawca odpowiada wyłącznie za legalną pracę cudzoziemca, a konsekwencje wynikające z jego nielegalnego pobytu w Polsce dotkną wyłącznie obcokrajowca, jest nieprawdziwe.

Wstępne badania lekarskie - kiedy przyszły pracownik może iść do lekarza

Pracodawca może zweryfikować stan zdrowia przyszłego pracownika dopiero na podstawie i w zakresie wynikającym z wstępnych badań lekarskich – a zatem po podjęciu decyzji o zatrudnieniu kandydata.

Zadaniowy system pracy nie wyklucza nadgodzin

Wśród przedsiębiorców panuje czasem mylne przekonanie, że wprowadzenie zadaniowego czasu pracy ogranicza obowiązki związane z rozliczaniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Zarzuty o mobbing rzadko są zasadne

Nie każde niewłaściwe zachowanie jest mobbingiem. Pracownicy powołują się na mobbing w wielu konfliktowych sytuacjach, często bezpodstawnie.

Praca w wakacje: absolwent pomoże przez całe lato

Osobę, która nie ukończyła 30 lat, można zatrudnić na podstawie umowy o praktykę absolwencką. Taką umowę wolno zawrzeć maksymalnie na trzy miesiące