Mariusz Kułagowski

Próba harmonizacji podatków dochodowych w Unii Europejskiej

Czy podatki dochodowe w Unii Europejskiej będą dopasowane do współczesnych wyzwań, a ich forma będzie pozwalała na skuteczną rywalizację unijnej gospodarki z globalnymi potęgami?

Przyspieszenie w pracach nad globalnym podatkiem minimalnym

Grudzień 2022 roku przyniósł znaczące przyśpieszenie w zakresie inicjatyw zmierzających do wdrożenia globalnego podatku minimalnego – zarówno w Unii Europejskiej, jak i OECD.

Jak wypłacić środki z polskiej spółki do zagranicznego wspólnika

Z perspektywy dużych grup kapitałowych, działających w krajach o różnych systemach prawnych i podatkowych, skuteczne zarządzenie kwestią „powrotu” środków do kraju siedziby centrali jest bardzo istotne dla zachowania grupowej płynności.

Globalny podatek minimalny istotny nie tylko dla globalnych przedsiębiorstw

W 2015 r. OECD, w porozumieniu m.in. z państwami G20, opracowała pakiet rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, zwany BEPS. Pojawiły się jednak głosy, że nie w pełni odpowiadają one zglobalizowanej gospodarce oraz wyzwaniom wynikającym z jej cyfryzacji. Dlatego OECD zdecydowało się przedstawić projekt nowych rozwiązań.

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.

Płatnicy techniczni z ułatwieniami w poborze podatku u źródła

Mechanizm „pay-and-refund” został do końca roku wyłączony wobec należności wypłacanych za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność maklerską, w tym banków. Chodzi m.in. o odsetki od papierów wartościowych.

Czy finansowanie się spółek kapitałem będzie podatkowo bardziej opłacalne

Pomimo tego, że możliwość odliczenia kosztów finansowania dłużnego przez podatników została istotnie ograniczona dyrektywą ATAD, implementowaną w Polsce m.in. w art. 15c ustawy o CIT, w dalszym ciągu systemy podatkowe państw Unii Europejskiej traktują takie finansowanie w sposób bardziej preferencyjny niż finansowanie kapitałowe.

CIT: TSUE orzeknie o odsetkach dla zagranicznych funduszy

NSA skierował do TSUE pytanie prejudycjalne dotyczące odsetek od podatku CIT pobranego niezgodnie z prawem UE od wypłat na rzecz funduszy inwestycyjnych z państw trzecich. Tłem sprawy jest ciągły brak dostosowania polskich przepisów dotyczących opodatkowania funduszy zagranicznych do wymogów prawa wspólnotowego.

Do którego źródła przychodu zaliczyć umorzenie pożyczki

Kwalifikacja przychodu wynikającego ze zwolnienia z długu z tytułu otrzymanej pożyczki i naliczonych od niej odsetek zależy od tego, czy została ona udzielona na finansowanie operacyjnej działalności gospodarczej, czy na cele kapitałowe.