Od 26 kwietnia 2023 r. pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony. Rodzice zyskają zaś prawo do dłuższych urlopów i będą dłużej chronieni przed zwolnieniem.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umów o pracę pracownikom szczególnie chronionym przed powzięciem uchwały o otwarciu likwidacji. Ze zwolnieniami nie musi jednak czekać do zakończenia postępowania likwidacyjnego.
Jeśli pracodawca zredukował wysokość płac na podstawie przepisów kodeksu pracy, a nie tarczy antykryzysowej, w podstawie zasiłku macierzyńskiego nie można pomijać tego niekorzystnego okresu.
Gdy pracownik łączy urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, może korzystać z tego urlopu odpowiednio dłużej. Taka możliwość dotyczy również osób na home office.
Tarcza antykryzysowa zawiesiła fikcję doręczenia przesyłki także w sprawach z zakresu prawa pracy. Pracodawca nie jest jednak pozbawiony możliwości działania. Z pomocą przychodzi przede wszystkim forma elektroniczna.
Pracownica, która podpisała porozumienie przewidujące obniżenie jej etatu i wynagrodzenia, nie wiedząc, że jest w ciąży, może uchylić się od jego skutków.