Martyna Derach

Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok

Wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych nie opłaci się każdemu przedsiębiorcy. Podejmując decyzję należy uwzględnić m.in. osiągnięty przychód, odmienność zasad liczenia składki zdrowotnej i możliwość wliczenia jej w koszty, a także prawo do ulg.

Nowe rozwiązanie dla podwójnie opodatkowanych po 1 stycznia 2021 roku spółek komandytowych

Do niedawna spółka komandytowa była jedną z najczęściej polecanych przez prawników i doradców podatkowych formą prowadzenia działalności gospodarczej. Po zmianach w przepisach stała się ona znacznie mniej atrakcyjna.

Podatnicy CIT z obowiązkiem informowania o strategiach podatkowych

Od 1 stycznia br. część podatników CIT musi sporządzać i podawać do publicznej wiadomości informacje o realizowanej strategii podatkowej.

Mniej kosztów za samochód ujmiemy w CIT-8

Wielu przedsiębiorców dotknęła zmiana zasad rozliczania użytkowania aut osobowych w działalności gospodarczej. Ma ona wpływ na rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych.

Rozliczenie CIT: jak obliczyć podstawę opodatkowania

Już tylko nieco ponad trzy tygodnie zostało na złożenie rocznego zeznania CIT. W cyklu „Rozliczamy CIT" tym razem piszemy o ograniczeniach w rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego i wydatków na usługi niematerialne.

Mały podatnik w PIT i CIT: nowe limity i stawki w 2020 r.

W bieżącym roku graniczna kwota przychodów dla małego podatnika w PIT i CIT to 1,2 mln euro. Po 1 stycznia wyniesie ona już 2 mln euro. Przekłada się to na 8 747 000 zł, co jest kwotą o 3,6 mln zł wyższą niż obecnie.

VAT od kart sportowych dla pracowników

W wielu dynamicznie rozwijających się branżach pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie dodatkowych świadczeń pozapłacowych służących przywiązaniu pracowników do firmy, np. finansowanie kursów i szkoleń, zapewnienie prywatnej opieki medycznej lub kart sportowo–rekreacyjnych. Przyznanie takich benefitów wywołuje określone skutki podatkowe po obu stronach.