Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski: Doktryna migracyjna

Gdy była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że Polska powinna otrzymać Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom, to miała na myśli Polaków, a nie polski rząd. Zaznaczyła, że ukraińscy uchodźcy nie trafiają do obozów, ale do polskich domów.

Paweł Wojciechowski: Kto kradnie parówki

Inflacja coraz wyżej podnosi poziom sporu politycznego, a wraz z nim rośnie potrzeba szukania winnych.

Paweł Wojciechowski: Emerytura pod palmami

Skoro premier klasy średniej zlikwidował ulgę dla klasy średniej, aby ulżyć klasie średniej, to tli się nadzieja, że pomoże również seniorom i zlikwiduje bezużyteczną ulgę zwaną PIT-0 dla seniora.

Paweł Wojciechowski: Czy Putin czai się w podatkach

Długo władza przekonywała, że Polski Ład to sprawiedliwe podatki, a teraz okazuje się, że nie będą ani proste, ani sprawiedliwe.

Sławomir Dudek, Paweł Wojciechowski: Upadek Polskiego Ładu nie zmniejszy chaosu

Jedyna korzyść z zapowiedzianej zmiany to wycofanie się z kompromitującej i kosztownej reformy. Ale nie powinno się tego robić w czasie wojny ani w trakcie roku podatkowego.

Paweł Wojciechowski: Podwójna dywidenda

Nieoczekiwanymi wrogami Putina stali się obrońcy klimatu, ponieważ przyspieszenie transformacji energetycznej uniezależni państwa unijne od importu rosyjskich surowców energetycznych.

Paweł Wojciechowski: Demografia śmierci

Właśnie mijają dwa lata od wykrycia w Polsce pierwszego przypadku zachorowania na Covid-19. Te dwa lata to dla Polski największa wyrwa demograficzna po drugiej wojnie światowej.

Paweł Wojciechowski: Państwowa metoda „na słupa”

Metoda „na słupa" polega na przenoszeniu odpowiedzialności za pożyczkę na osobę trzecią, tak zwanego słupa. Czy metodę tę można wdrożyć w systemie finansów publicznych? Okazuje się, że tak!

Paweł Wojciechowski: Bigos i sprawiedliwe podatki

Przy gotowaniu Polskiego Ładu przyjęto metodę: najpierw stawki, a potem dopiero można wymyślać innowacje na sięganie do kieszeni podatnika. W tym względzie nieoceniona okazała się składka zdrowotna.

Paweł Wojciechowski: Jak skubać gęś, aby nie syczała

Polski Ład jest pełen dziur, które trzeba cerować. Już pojawiają się w nim bliżej nieokreślone łaty, które jeszcze bardziej skomplikują nasz system podatkowy.