Piotr Kowalik

Czy samorządy są gotowe na raportowanie ESG?

Dyrektywa 2022/2464 dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) może mieć zastosowanie także do niektórych spółek samorządu terytorialnego.

Obligacje zielone, niebieskie, brązowe. Jakie kolory pojawią się w Twoim portfelu?

Zaangażowanie prywatnych środków w finansowanie zrównoważonych inwestycji to jeden z podstawowych elementów zielonej transformacji. Kluczowymi instrumentami służącymi do pozyskania środków na różne typy projektów będą – obok zielonych kredytów – zielone lub społeczne obligacje i obligacje zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważone prześwietlenie spółek oferujących publicznie akcje

Wraz z odbudową pocovidową inwestycje uwzględniające cele społeczne, środowiskowe, ład korporacyjny zyskują na popularności. Powoduje to jednak znaczące zmiany w procesie oferowania akcji, na każdym etapie. Nowe unijne regulacje dostarczają w tym zakresie narzędzi, ale stawiają także wyzwania, z którymi rynek będzie musiał się zmierzyć.

Chcesz kredyt na inwestycję? Pokaż emisje swoich dostawców i klientów

Sytuacja, w której większość przedsiębiorców będzie musiała tłumaczyć się kontrahentom z przestrzegania prawa pracy oraz informować nie tylko o swoich emisjach, ale też o emisjach kontrahentów czy klientów, może wydawać się mało realna. Ale taka będzie rzeczywistość za trzy lub cztery lata. Inwestorzy instytucjonalni już zbierają dane.

Firmy muszą reagować na zmiany klimatyczne. To opłaci się wszystkim

Ewolucja biznesu w kierunku odpowiedzialności za środowisko i społeczeństwo, wynika z szeregu inicjatyw międzynarodowych i europejskich. W Polsce nie zauważa się jej, choć niebawem dotknie ona niemal wszystkich przedsiębiorców.