Paweł Sych

Jak wspierać pracownice przechodzące korektę płci? Prawnik wyjaśnia

Dla kobiet przepisy prawa przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn - prawnik radzi w jaki sposób pracodawca powinien okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji

Urzędy niesłusznie żądają zwrotu pomocy z tarcz antycovidowych

Przedsiębiorcy masowo otrzymują żądanie zwrotu wsparcia, z którego skorzystali w czasie pandemii. To skutek błędnej interpretacji przepisów oraz ignorowania orzecznictwa sądów przez urzędników.

Czy unikanie odbioru przesyłki listowej ochroni przed zwolnieniem z pracy?

Gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia o zwolnieniu, celowo nie podejmuje przesyłki zawierającej to oświadczenie, należy uznać, że zostało mu ono skutecznie złożone. Taką możliwość ma pracownik, któremu pismo rozwiązujące umowę o pracę wysłano listem poleconym, jeśli nie wystąpiły okoliczności uniemożliwiające mu odebranie przesyłki w urzędzie pocztowym, np. brak awiza w skrzynce pocztowej bądź dłuższa nieobecność pracownika pod wskazanym pracodawcy adresem czy też inne, niezależne od pracownika przeszkody w podjęciu przesyłki.

Work-life balance: Uprawnienia rodziców i ochrona umów w okresie przejściowym

Po wdrożeniu dyrektyw work-life balance i przejrzystych warunków pracy nie w każdym przypadku przepisy zaczną działać od razu. W pewnych sytuacjach trzeba stosować wcześniej obowiązujące zasady.

Kopiowanie firmowych danych jako czyn nieuczciwej konkurencji

Pracownik kopiując na prywatny komputer dane służbowe, wśród których są również informacje niedostępne publicznie, ma świadomość, że są to dane poufne, w związku z czym jego zachowanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji naruszający tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie ma znaczenia, że informacje te nie zostały przekazane podmiotom zewnętrznym czy osobom trzecim. Wystarczy bowiem, że znalazły się w rękach byłego pracownika jako osoby nieuprawnionej do dysponowania nimi, co potencjalnie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

CV i innych danych z rekrutacji nie trzeba od razu usuwać

Pracodawca ma prawo przechowywać dane zebrane w toku procesu rekrutacyjnego co najmniej trzy lata po jego zakończeniu. Jest to okres, w jakim kandydat może zgłosić zarzut odrzucenia go z powodów dyskryminacyjnych.

Przywrócenie do pracy wiąże się ze zwrotem odprawy

Pracownik po przywróceniu do pracy powinien zwrócić pracodawcy odprawę wypłaconą na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jako że otrzymał pierwotnie świadczenie należne, to nie ma zastosowania art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego, bowiem dotyczy on sytuacji spełnienia przez pracodawcę świadczenia nienależnego.

Ustne porozumienie o zmianie wysokości pensji też jest skuteczne

Porozumienie zmieniające może zostać zawarte nie tylko na piśmie, ale także przez ustne uzgodnienie jego warunków, a nawet przez czynności konkludentne. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują zarówno dla umowy o pracę, jak i porozumienia zmieniającego formy pisemnej innego rygoru, jak tylko dla celów dowodowych. Niezachowanie tej formy nie powoduje bezskuteczności (nieważności) dokonanej zmiany.

Odprawa za wypowiedzenie zmieniające tylko wyjątkowo

Jeżeli w wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca zaproponuje pracownikowi warunki pracy obiektywnie do przyjęcia (stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom i adekwatne dla tego stanowiska wynagrodzenie), to odmowa przyjęcia takich warunków może być potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. To powoduje, że odprawa pieniężna tej osobie nie będzie przysługiwać.

Ochrona związkowa ustaje wraz z utratą uprawnień organizacji

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową obejmuje także konieczność uzyskania przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy nie jest autonomicznym uprawnieniem osobistym tych osób, lecz pochodną uprawnień przyznanych zakładowej organizacji związkowej.