Robert Cheda

Klątwa rodu Timurydów

Czy związana z Tamerlanem mistyczna klątwa wpłynęła na wojenne decyzje Stalina?

Marny koniec zdrajców

Przewerbowani przez Sowietów oficerowie polskiego wywiadu stali się wyjątkowo groźnymi przeciwnikami odrodzonej Rzeczypospolitej.

Pod biało-czerwono-białą flagą

Białoruś to kraina o tysiącletnich dziejach. Mimo bogatej historii białoruska świadomość narodowa obudziła się późno. Pewne jest jedno: bez Rzeczypospolitej nie byłoby dziś ani Białorusinów, ani niepodległej Białorusi.

Fatalny incydent w Otsu

W 1891 r. doszło do incydentu, który odegrał znaczącą rolę w historii stosunków rosyjsko-japońskich. Podczas wizyty w Otsu następcę carskiego tronu zaatakował niezrównoważony posterunkowy. Istnieją poszlaki wskazujące, że uraz psychiczny do Japończyków wpłynął na kierunki polityki zagranicznej przyszłego cara Mikołaja II.

Przepiękna rzeź. Napoleon przeciwko IV koalicji

W latach 1806–1807 Napoleon toczył wojnę przeciwko prusko-rosyjskiej koalicji. Rozpoczął od jednego z najbardziej błyskotliwych zwycięstw w nowożytnej historii. W miesiąc wymazał Prusy z mapy Europy. Zakończył kampanię przewlekłymi walkami z Rosją. Były niezwykle widowiskowe, a zarazem krwawe.

Japońska trauma syberyjskiej niewoli

W sowieckich obozach koncentracyjnych zamęczono miliony osób najróżniejszych narodowości. Szczególną grupą byli japońscy jeńcy wojenni, którzy trafili do bolszewickiego piekła we wrześniu 1945 r.

Historia nienawiści Rosji do Ukrainy sięga głębiej, niż myślimy

Historia nienawiści Rosji do naddnieprzańskiego sąsiada sięga głębiej, niż myślimy. Mit amerykańskiej dywersji rewolucji godności to tylko jeden z symptomów choroby na ukraińskość. Jak pokazuje kremlowska wojna tożsamościowa, moskiewski kompleks niższości wobec Kijowa sięga cywilizacyjnych korzeni.

Jak świat medyczny poradził sobie z deficytem ludzkich zwłok

Postęp medycyny był procesem długim i krętym, ponieważ lekarze musieli najpierw poznać anatomię człowieka. O oficjalnych sekcjach długo nie było mowy, dlatego w Europie rozwinął się czarny rynek handlu zwłokami. Opłaciło się: pod koniec XVIII wieku zaczęła się medyczna rewolucja.

Symon Petlura. Bohater wspólnej sprawy

Symon Petlura to w Polsce postać szerzej nieznana, która tonie w niezmierzonej legendzie marszałka Piłsudskiego. Tymczasem bez Ukraińskiej Republiki Ludowej lat 1917–1921 nie byłoby II Rzeczypospolitej, jaką znamy. Tak samo jak bez założycielskiego mitu Petlury nie byłoby współczesnej Ukrainy. Kim był bohater wspólnej sprawy?

Motoryzacja za cara Mikołaja II

Ostatni car Rosji miał imponującą kolekcję samochodów, na czele z Renault 40CV. Lecz Mikołaj II stworzył również podwaliny przemysłu samochodowego i lotniczego, motoryzując armię i organizując siły powietrzne.