Leszek Szymowski

Upadek Powstania Warszawskiego

„5 września Niemcy po raz drugi przysłali nam warunki kapitulacji. Nie mogłem się nad nimi nie pochylić, bo sytuacja miasta była już tragicznie ciężka. Na jednego żołnierza przypadało po kilkanaście sztuk amunicji. Czekaliśmy na wejście Rosjan od strony Pragi, gdyby nie ta nadzieja, to być może 11 września podpisalibyśmy porozumienie z Niemcami" – tak początek końca powstania warszawskiego dziesięć lat po jego upadku wspominał generał Tadeusz Bór-Komorowski.

Zawodowcy z Kaukazu

Pułkownik Gwelesiani kierował obroną Krakowa, a kapitan Łomidze dowodził legendarnym okrętem „Gryf". Gruzińscy oficerowie kontraktowi II RP do samego końca dochowali wierności Polsce walczącej z niemiecką okupacją.

Huzarzy Śmierci

Przedwojenna Polska nie mogła urządzić procesu bolszewickich zbrodniarzy wojennych z 1920 r. Tych, którym udało się udowodnić winę, rozliczały od razu plutony egzekucyjne.

Białe wdowy zapłaciły wysoką cenę za polityczne decyzje mężów

Sofia Kołczakowa zmarła w nędzy w Paryżu, Olga Kappel trafiła na 20 lat do łagru, a Olga Wrangel do końca życia ukrywała się przed siepaczami z KGB. Żony przywódców „białej" Rosji zapłaciły wysoką cenę za polityczne decyzje mężów.

Cel - zabić Jana Pawła II

W 1995 r. najbliżsi współpracownicy Osamy bin Ladena próbowali zamordować Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży na Filipinach. Dzięki koronkowej akcji służb specjalnych pokrzyżowano im plany.

Pierwsza bitwa pod Chocimiem. Taktyczna wiktoria

Oblężenie Chocimia nie przyniosło żadnej ze stron spektakularnego zwycięstwa, ale pozwoliło wojskom Rzeczypospolitej zatrzymać marsz turecki i ocalić południowo-wschodnią granicę.

Zabójcza miłość w XIX-wiecznej Warszawie

Trudna miłość aktorki i rosyjskiego podoficera skończyła się wybuchem najgłośniejszej afery kryminalnej XIX-wiecznej Warszawy.

Jak upadek wojska doprowadził pod koniec XVIII wieku do upadku Polski

August II Mocny zniszczył polską siłę militarną, aby nie przeszkadzała w jego planach dynastycznych i politycznych. Obce potęgi świetnie to wykorzystały.

Zwycięskie oblężenie

Mimo wielomiesięcznych prób Stefanowi Batoremu nie udało się zdobyć Pskowa. Jednak zmusił Iwana Groźnego do podpisania niekorzystnego pokoju i zwrotu Polsce zaanektowanych Inflant.

Wojna zimowa

104 dni ciężkiej wojny z Finlandią przyniosły Stalinowi trudne zwycięstwo. Jednak uzmysłowiły mu też ogromne braki kadrowe i problemy techniczne Armii Czerwonej.