Konrad Bartuzel

Zakupy przy użyciu kart paliwowych nadal z wątpliwościami

Jeśli sprzedający ma prawo dysponowania towarami jak właściciel i pełni rolę aktywnego pośrednika mającego wpływ na warunki transakcji, to nabywca benzyny może odliczyć VAT naliczony z faktur wystawionych przez stację paliw.

Brak czynnego żalu przy korekcie JPK_VAT

Zmiana przepisów Kodeksu karnego skarbowego spowoduje od 1 stycznia 2022 r. wyrównuje skutków niekaralności wobec korekty deklaracji i ewidencji VAT, do których złożenia są uprawnieni lub zobowiązani podatnicy.

Jak określić podstawę opodatkowania WNT

Coraz częściej polscy przedsiębiorcy nabywają towary od kontrahentów z Unii Europejskiej. Zazwyczaj dochodzi wówczas do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Nowe zasady uwolnienia środków z rachunku VAT

Od 1 października 2021 r. podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zgody na wypłatę należących do niego środków zdeponowanych na rachunku technicznym.

Kiedy po zakończeniu współpracy trzeba zapłacić VAT

Jeśli zapłata rekompensaty jest związana z zobowiązaniem się otrzymującego daną kwotę do wykonania czynności, to wówczas świadczenie pieniężne będzie wynagrodzeniem za świadczenie usługi wynikającej z zawartej umowy.

Kiedy transakcja zbycia składników majątkowych firmy jest wyłączona z opodatkowania

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych

Zakup kawy, napojów, owoców i ciastek ma związek z działalnością spółki, jeśli istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tymi zakupami a powstaniem obrotu.

Kiedy stosować MPP w ewidencji zakupów

Na czynnych podatnikach VAT ciąży obowiązek przesyłania dotychczasowych deklaracji VAT-7 i VAT-7K w formie nowego pliku JPK_VAT, który obejmuje zarówno deklarację, jak i ewidencję. Czy każda transakcja objęta mechanizmem podzielonej płatności uwzględniona w ewidencji VAT musi być oznaczona symbolem MPP?

Kiedy sprzedaż gruntu należy opodatkować

Co do zasady, zbycie nieruchomości gruntowej traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, i jako taka podlega opodatkowaniu VAT. Grunt stanowi bowiem towar, a w związku z czym przeniesienie prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel stanowi dostawę towarów.

Fotowoltaika: panel na dachu firmy to obowiązki w akcyzie

Zużycie przez przedsiębiorcę energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o mocy nieprzekraczającej 1 MW oznacza konieczność składania deklaracji podatkowych.