Partnerzy

Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę

W miejscowości Sieniawa w województwie podkarpackim pracownicy pogotowia energetycznego – mimo okresu ochronnego – usunęli ze słupa bocianie gniazdo. Jak twierdzi PGE, nie było ono odpowiednio zabezpieczone, w związku z czym mogło stwarzać zagrożenie.

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Ten gatunek został uznany za narażony na wyginięcie. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast?

W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy

Nietoperze w Kampinoskim Parku Narodowym, mimo zagrożeń, z którymi się mierzą, radzą sobie całkiem dobrze. Dowodem na to są badania, które wykazały, że na terenie parku bytuje aż 19 gatunków tych zwierząt. Trzy z nich wcześniej nie były notowane w tym regionie.

Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?

W Europie odnotuje się gwałtowny wzrost populacji wilczaków – hybrydy psa i wilka. Wilczaków przybywa, co niepokoi część naukowców. Eksperci są zdania, że zwierzęta te mogą być nieprzewidywalne i niebezpieczne, a do tego wyprzeć wilka szarego.

Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna

W Polsce polowanie na łosie jest zabronione, mimo to w województwie warmińsko-mazurskim myśliwi zastrzelili zwierzę tego gatunku. W polowaniu brać udział miał między innymi Marcin Możdżonek – były reprezentant Polski w siatkówce, który obecnie ubiega się o stanowisko prezydenta Olsztyna. Jak zapewnia, „polowanie zostało zorganizowane zgodnie ze sztuką i literą prawa”.

Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji

Po pokonaniu około 1400 kilometrów, z Grecji wróciła do Polski Skierka – znana w naszym kraju samica bociana czarnego. Dzięki kamerom, Skierkę w rejonie Bolewic w Wielkopolsce zaobserwowali leśnicy.

Człowiek odpowiada za wyginięcie 1400 gatunków ptaków. „Zniknęły bez śladu”

Naukowcy ustalili, że człowiek jest odpowiedzialny za wyginięcie 1430 gatunków ptaków, większość wyginęła w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. Wiele z nich zniknęło zanim powstały źródła pisane, więc nie pozostał po nich żaden ślad.

Niedźwiedzie polarne zagrożone śmiercią głodową. „Jadły nawet kości i poroża”

Naukowcy szacują, że w każdej kolejnej dekadzie będzie ubywać od 5 do 10 dni bez lodu morskiego rocznie. Obecnie niedźwiedzie polarne spędzają na lądzie ok. 130 dni w roku, co znacząco utrudnia im zdobywanie pożywienia. Przyszłość na lądzie to dla nich perspektywa przymierania głodem.

Zmiany klimatu doprowadzą do konfliktu słoni z ludźmi? „Problem się pogłębia”

Naukowcy doszli do wniosku, że ocieplający się klimat jeszcze bardziej zaostrzy problem dzielenia terytorium przez ludzi oraz słonie.

In vitro uratuje nosorożce przed wyginięciem ? Na świecie są tylko dwie samice

Naukowcom po raz pierwszy udało się doprowadzić do sztucznego zapłodnienia nosorożca metodą in vitro. Pomyślnie przeniesiono stworzony w laboratorium zarodek zwierzęcia do organizmu matki zastępczej. Zdaniem badaczy nowatorska metoda może uchronić zagrożony wyginięciem gatunek nosorożca białego północnego – informuje BBC.

Nosorożce ofiarami zmian klimatu? Zagraża im wzrost temperatury

Afryka ociepla się szybciej niż reszta świata, a częstsze i bardziej intensywne upały mogą zagrozić populacji nosorożców czarnych oraz białych, których zdecydowana większość żyje na tym kontynencie.

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Choć zwykle dzikie gęsi zobaczyć można było w Polsce na niebie w okresie przedwiośnia, to ostatnio – w miesiącach zimowych – też można zaobserwować to zjawisko. Okazuje się, że dla zachowania tych zwierząt nie bez znaczenia są zmiany klimatu.

Motyle zmieniają swój wygląd. „Nieoczekiwana konsekwencja zmian klimatycznych”

Naukowcy z angielskiego Uniwersytetu w Exeter przewidują, że liczba plam na skrzydłach motyli – w miarę ocieplania się klimatu – będzie się z roku na rok zmniejszać. „To nieoczekiwana konsekwencja zmian klimatycznych" – zauważają eksperci.

Naukowcy opracowali urządzenie, które rozwiązuje problem "krowich emisji"

Duńskim naukowcom udało się opracować urządzenie, które eliminuje z powietrza metan wydzielany przez zwierzęta gospodarskie. Zdaniem ekspertów to przełom – narzędzie może być niezwykle pomocne w redukcji emisji związanych z hodowlą zwierząt.

Znów będą strzelać do wilków? UE chce obniżyć poziom ochrony tych zwierząt

Komisja Europejska zaproponowała obniżenie statusu ochronnego wilka w Konwencji Berneńskiej. Zwierzęta mogą przez to stracić status skutkujący zakazem polowań.

Badanie: Ekologiczna wołowina to mit

Naukowcy rozprawili się z mitem o przyjaznej dla środowiska produkcji wołowiny z krów wypasanych na pastwiskach. Jak się okazuje taka hodowla może generować większy ślad węglowy od mięsa produkowanego ze zwierząt karmionych zbożem.

Raport: co czwarty gatunek ryb słodkowodnych zagrożony wyginięciem. Fatalne dane

Zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne zagrażają kolejnym tysiącom gatunków zwierząt i roślin. Autorzy Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosili, że wyginięcie zagraża aż jednej czwartej gatunków ryb słodkowodnych. Wśród ryb zagrożonych znalazł się między innymi łosoś atlantycki

Naukowcy: Delfiny mają siódmy zmysł. Wykorzystują pole elektryczne

Z artykułu w czasopiśmie naukowym „Journal of Experimental Biology” omawiającym badania naukowców, wynika, że delfiny butlonose obdarzone są niezwykle rzadką umiejętnością. „Siódmy zmysł” oprócz nich wykorzystują też rekiny i płaszczki.