Radosław Kaczmarek

Świadczenie chorobowe pracownika nie spadnie poniżej gwarantowanej kwoty

Najniższa podstawa wymiaru świadczenia chorobowego dla osoby zatrudnionej na cały etat to minimalne wynagrodzenie pomniejszone o 13,71 proc. jego wartości. Od przyszłego roku dla wszystkich pracowników – również tych ze stażem krótszym niż rok – wyniesie ona 1725,80 zł.

Na zasiłek zleceniobiorcy wpływa wcześniejsze ubezpieczenie

Na wysokość zasiłku zleceniobiorcy, który zachorował tuż po podjęciu pracy, istotnie wpływa przeszłość ubezpieczeniowa. To od niej zależy, czy podstawę zasiłku trzeba naliczyć od faktycznego, czasem bardzo niskiego, zarobku, czy też będzie ją można uzupełnić do stawki miesięcznej.

Jak ustalać prawo do zasiłku chorobowego, gdy pracownik ma dwa etaty w jednej firmie?

ZUS ogranicza podstawę wymiaru zasiłku do 100 proc. przeciętnej płacy, jeśli świadczenie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Nie może tego zrobić, jeśli rozwiązała się tylko jedna z kilku umów o pracę jednej osoby, bo jej tytuł ubezpieczenia, jakim jest zatrudnienie, nadal trwa.

Dopuszczalna wspólna opieka nad dzieckiem w tym samym czasie

Rodzice mogą podzielić się przysługującym im urlopem rodzicielskim lub korzystać z niego jednocześnie. Wolno im też razem przebywać na urlopie rodzicielskim i wychowawczym.

Urlop rodzicielski: jak korzystać z uprawnień

Pracownica nie odłoży 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, który nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części, jeśli w trzy tygodnie po porodzie zdecydowała się wybrać pełną jego pulę.

Podniesienie składki ZUS nie zawsze zwiększy zasiłek chorobowy

Gdy przedsiębiorca opłaca wyższy ZUS, może liczyć na wyższy zasiłek chorobowy. Kwota zwiększenia zależy jednak od tego, jak długo ponosił powiększone opłaty.

Przy absencji na starcie liczy się przeszłość w ZUS

Jeśli przedsiębiorca zachoruje przed upływem miesiąca ubezpieczenia chorobowego z działalności, istotne jest to, czy wcześniej podlegał z innego tytułu i jak długo trwała przerwa między okresem tych ubezpieczeń.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po pełnym miesiącu ubezpieczenia

Gdy przedsiębiorca zachoruje po co najmniej miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, nie mając wcześniejszego ubezpieczenia z innego tytułu, wysokość przeciętnej miesięcznej kwoty nadwyżek wliczanych w podstawie zasiłku będzie zależeć od okresu opłacania wyższych składek.

Zasiłek macierzyński można odłożyć na później za zgodą szefa

Przy dobrej woli pracodawcy rodzic może przesunąć okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dotyczy to świadczenia za czas urlopu ojcowskiego i za część urlopu rodzicielskiego, którą można wykorzystać nawet na sześciolatka.

Urodzenie martwego dziecka przez pracownicę: zasiłek macierzyński i powrót do pracy

Kobieta, której umrze narodzone dziecko, nie może wrócić do pracy przed upływem ośmiu tygodni od porodu i nie wcześniej niż po upływie tygodnia od tej tragedii.