Maciej Gis

Droga stanie się indukcyjną ładowarką dla samochodów elektrycznych

Już na koniec 2023 roku mają być gotowe pierwsze dwa odcinki drogi, które będą wyposażone w indukcyjne ładowanie baterii w samochodach elektrycznych. Bezprzewodowy elektryczny system drogowy (ERS) będzie zlokalizowany w Ameryce Północnej.

Apple podał datę premiery swojego elektrycznego samochodu

W 2026 roku kupimy pierwszy samochodów od Apple, wynika z rynkowych doniesień. Auto mimo wcześniejszych zapowiedzi nie będzie autonomiczne, tylko elektryczne z funkcjami autonomii jazdy. Będzie to bezpośredni rywal Tesli za około pół miliona złotych.

Elektryczny samochód z rekordem przyspieszenia do 100 km/h

Pininfarina, włoskie biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu samochodów stworzyło wyjątkowe auto. To elektryczny hipercar, który ma być wyprodukowany w 150 egzemplarzach i wg. danych producenta jest najszybszym samochodem na świecie. Pierwszą setkę osiąga w zaledwie 1,79 sekundy!

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Trójmiasta. Pojedziemy nią w 2025 roku

Firma Budimex wybuduje Obwodnicę Metropolitalną Trójmiasta. Kontrakt na ten cel został ustalony na ponad 581 milionów złotych netto. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2025 roku.

Budowa fabryki Izery będzie kosztować 6 mld zł

Znamy już platformę dla Izery - będzie pochodzić od chińskiej firmy Geely. Dowiedzieliśmy się też, gdzie powstanie fabryka Izery (w Jaworznie) i kiedy ma nastąpić jej otwarcie – 2025 r. Teraz pojawiła się informacja ile będzie kosztować jej budowa.

W Seulu kursuje pierwszy w pełni autonomiczny autobus

Rewolucja w sektorze transportu publicznego ma miejsce właśnie teraz w Seulu. Po ulicach stolicy Korei Południowej zaczął kursować pierwszy autonomiczny autobus, sterowany za pośrednictwem kamer oraz radarów.

Nie odśnieżysz samochodu, zapłacisz 3000 zł mandatu

Przyszła zima i śnieg. Pamiętać trzeba o odśnieżaniu samochodu. Kto tego nie zrobi i ruszy w drogę zaśnieżonym autem musi się liczyć z mandatem, który może wynieść nawet 3 tysiące złotych.

Prezes PiS przeciwny zakazowi sprzedaży aut spalinowych w UE

Unia Europejka zdecydowanie dąży do przejścia na elektromobilność już od 2035 roku. Przeciwny temu jest Jarosław Kaczyński, który zapowiedział walkę o przełożenie zakazu na późniejsze lata.

Elektryczne auta dostawcze o połowę tańsze dzięki pomysłowi polskiej firmy

Polska firma wraz z instytutem motoryzacji pracują nad systemem wymiary akumulatorów w elektrycznych samochodach dostawczych. Ma to być rozwiązanie, które sprawi, że użytkowe modele mają być o połowę tańsze.

Nie przejedziesz elektrykiem minimalnego limitu kilometrów? Zwrócisz dotacje

Program dopłat "Mój Elektryk" ma stanowić pomoc dla osób indywidualnych i przedsiębiorców, którzy chcą przesiąść się na zeroemisyjne samochody. Jednak wraz z dotacją pojawiają się obowiązki. Ich niespełnienie może przynieść konieczność zwrotu pieniędzy.