Ada Stokowska

Kultura well-being rewolucjonizuje polskie firmy

Wyjazdy integracyjne, karnet na siłownię, prywatna opieka zdrowotna, a coraz częściej chillout room czy masaż w pracy – to tylko niektóre ze sposobów, jakimi polskie firmy dbają o kondycję i morale swoich pracowników. To, co kiedyś było postrzegane jako atrakcyjny bonus, dziś przerodziło się w prawdziwą filozofię i ważny element zarządzania firmą. Zadowolony pracownik to wyższa efektywność pracy, lepsze funkcjonowanie zespołu, większa lojalność i zaangażowanie.

Trendy w motywacji w 2018 roku

Motywacja i budowanie zaangażowania pracowników to tematy, które od lat stanowią jedno z największych wyzwań dla działów HR. Zwłaszcza wobec rosnących i zmieniających się wymagań kandydatów do pracy, wynikających m.in. z poprawiającej się koniunktury na rynku pracy oraz pojawiających się w szeregach firm przedstawicieli coraz młodszych pokoleń.

W jakim kierunku zmierza proces rekrutacji, jakie są nowe trendy i narzędzia

Wraz z początkiem sezonu akademickiego rozpoczyna się gorący okres dla branży HR. To właśnie teraz ruszają kampanie rekrutacyjne i employer brandingowe oraz odbywają się kolejne targi pracy i kariery. W jakim kierunku zmierza proces rekrutacji oraz jakie trendy i narzędzia cieszą się obecnie największą popularnością wśród osób odpowiedzialnych za budowanie firmowych kadr?

Pokolenie Płatków Śniegu - nowa bolączka firmowych działów HR

Pokolenie Płatków Śniegu to kolejna grupa, o której mówi się w kontekście wyzwań rynku pracy. Kim są przedstawiciele wspomnianej generacji, jak odnajdują się w środowisku biznesowym oraz w jaki sposób nawiązać z nimi efektywną współpracę?

Menedżer w firmie: Zasada 80/20 w budowaniu marki pracodawcy

Zgodnie z zasadą Pareto 20 proc. naszych działań przynosi 80 proc. rezultatów. Nie inaczej jest z naszą motywacją oraz motywowaniem innych. Jak znaleźć mityczne 20 proc. odpowiedzialne za entuzjazm pracowników i wydać na to jedynie 20 proc. budżetu?

Stresem w firmie warto zarządzać

Wielu pracodawców ignoruje zjawisko, jakim jest stres zawodowy, błędnie postrzegając go jako czynnik mobilizujący do intensywnej pracy. Tymczasem, zamiatając problem pod dywan, możemy utracić cennych, utalentowanych pracowników, którzy są łakomym kąskiem dla konkurencji.

Pracownicy 50+ niedoceniony potencjał

Biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i kondycję polskiego rynku pracy, pracownicy 50+ mogą jeszcze zagrać w firmach pierwsze skrzypce. Pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i oczekiwania tego pokolenia, które dotychczas schodziło w oczach firm na drugi plan.

Zatrudnianie: Współpraca z nowym pokoleniem wymaga zmian

Pokolenie Z zostało wychowane w czasach prosperity. Stąd ich pewność siebie i duże wymagania wobec pracodawców, którzy muszą się nauczyć, jak ich przyciągnąć i zatrzymać w firmie.