Rusza nowa elektrownia jądrowa we Francji. Spóźniona o 12 lat

Francuski urząd bezpieczeństwa energetyki jądrowej ASN zezwolił na uruchomienie reaktora elektrowni we Flamanville, którego budowa opóźniła się o 12 lat. Kosztowała więcej od tunelu pod kanałem la Manche.

Zamykali elektrownie atomowe, teraz będą je znów uruchamiać. Oto dlaczego

Część zamkniętych w USA reaktorów atomowych zacznie znów działać. Zdaniem finansistów to pociągnie w górę ceny uranu, określanego mianem „zielonej inwestycji dla realistów”.

Rządowe zamieszenie z datą ukończenia elektrowni jądrowej. Padają sprzeczne daty

Rząd nieoczekiwanie podaje nowe daty zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej nie kończąc jeszcze formalnie przeglądów inwestycji. Minister przemysłu Marzena Czarnecka mówi o uruchomieniu pierwszej elektrowni do 2040 r., a prezes rządowej spółki, Polskie Elektrownie Jądrowe Leszek Juchniewicz zaś o 2035 r. Formalnie w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej nadal widnieje 2033 r.

Atom dopiero w 2040 r. Minister przemysłu mówi o opóźnieniu inwestycji

Energia jądrowa popłynie nawet siedem lat później niż planowano wcześniej. - O latach 2032 – 2033 nikt poważnie nie myślał – powiedziała w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka.

"Die Welt": Polska chce być atomowym liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy ze stoickim spokojem opowiadają się za wycofywaniem się z energetyki jądrowej, Polska zwiększa tempo wchodzenia w energetykę jądrową. Węgiel szkodliwy dla klimatu ma zostać zastąpiony przez dwie duże elektrownie i wiele minireaktorów. Technologia kwitnie. A Polska chce zapewnić sobie pole position w Europie – pisze niemiecki dziennik "Die Welt".

Atomowy bilans otwarcia na majówkę

Realny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinniśmy poznać na przełomie kwietnia i maja, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.

Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce

Bechtel, wykonawca pierwszej elektrowni jądrowym w Polsce, ogłosił rozpoczęcie badań geologicznych związanych z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej

- Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być ok. 150 mld zł - powiedział podczas Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Jest nowy prezes atomowej spółki PGE

Tomasz Nowacki, były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska został prezesem PGE PAK, spółki mającej zarządzać projektem realizacji projektu jądrowego. Partnerami są PGE i ZE PAK, a partnerem technologicznym ma zostać koreański KHNP - wynika z nieoficjalnych informacji. PGE nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji ws. tej inwestycji.

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że elektrownia jądrowa w Zaporożu jest niebezpiecznie bliska wypadku nuklearnego. Według niego nie da się ustalić, kto stoi za niedawnymi atakami dronów.

Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykanie liczą na drugą lokalizację dla kolejnej elektrowni jądrowej. Korzyści z budowy bloków jądrowych w technologii AP 1000 firmy Westinghouse mogą wynieść setki miliardów złotych, ale warunkiem jest zdecydowanie się na kolejne trzy bloki w drugiej lokalizacji. Póki co jednak rząd daleki jest od wskazania gdzie i czy w ogóle będzie chciał realizować drugi projekt jądrowy.

Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu

Amerykanie ostrzegli Rosjan, że prowadzą bardzo niebezpieczną grę, okupując elektrownię atomową w Zaporożu. Waszyngton monitoruje sytuację, a Kijów ujawnia szczegóły prowokacji.

Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową

W niedzielę odnotowano bezpośrednie trafienia w osłonę jednego z reaktorów, największej w Europie, Elektrowni Jądrowej Zaporoże. Jest jedna ofiara. Elektrownię okupują Rosjanie, a ukraiński wywiad twierdzi, że to oni przeprowadzili tę prowokację.

Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia

Francuski gigant energetyczny EDF zamierza do końca 2025 r. uporać się z problemami korozji naprężeniowej instalacji w swych reaktorach, które zmuszają do wyłączania ich na czas remontów.

Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA

Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych pod egidą Polski i USA. Amerykanie mają przekazywać wiedzę o energetyce jądrowej jako element towarzyszący budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Oto nowy gracz na rynku atomowym Europy

Koncernom atomowym z Francji, Korei Płd. USA i Rosji wyrósł nowy konkurent. Spółka z Półwyspu Arabskiego prowadzi rozmowy z krajami europejskimi, w tym z Wielką Brytanią, na temat inwestycji w infrastrukturę energii jądrowej w Europie.

Zamknięta elektrownia atomowa wróci do pracy. Pierwszy taki przypadek w USA

Po raz pierwszy w historii amerykańskiej energetyki atomowej do pracy wróci siłownia już zamknięta. Celem administracji Joe Bidena jest zmniejszenie szkodliwych emisji i produkcja taniego prądu.

Kreml boi się sankcji na Rosatom. Grozi Unii i uruchamia Węgrów

Wczorajsze oświadczenie premiera Belgii o koniecznych sankcjach na rosyjski atom wywołało natychmiastową reakcję Moskwy. Szef Rosatomu zagroził katastrofą nuklearną w wypadku „upolitycznienia globalnej energetyki jądrowej”.