fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Kalendarz Itaki na szkołę dla afrykańskich dzieci

Materiały
Już 200 tysięcy złotych udało się zebrać fundacji Omeny Mensah na budowę szkoły w Ghanie. Swój udział ma w tym biuro podróży Itaka

Pod hasłem „I...taki świat jest piękny" biuro podróży Itaka i fundacja znanej prezenterki pogody ze stacji telewizyjnej TVN Omeny Mensah wydały kalendarz, z którego dochód przeznaczony będzie na cel charytatywny – budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie.

Na stronach kalendarza można zobaczyć cztery znane postaci polskiego show biznesu: Katarzynę Bujakiewicz, Weronikę Książkiewicz, Justynę Steczkowską i samą Omenę Mensah, występujące w strojach inspirowanych Afryką na tle krajobrazów i architektury Maroka. Stroje zaprojektowali, na prośbę założycielki fundacji, znani projektanci mody - Natasha Pavluchenko, Paprocki&Brzozowski, Tomasz Olejniczak, Łukasz Jemioł i projektantki z Just Paul – a zdjęcia gwiazd wykonał znany fotograf Marcin Suder.

Tygodniowy pobyt 20-osobowej ekipy w Maroku ufundowała Itaka. Jej autokar przemierzył z polskimi artystami ponad 2500 kilometrów w poszukiwaniu najpiękniejszych plenerów. Z Agadiru przez Essaouirę i Marrakesz do Legzira Beach na południu kraju.

Zobacz film z pożegnaniem modelek z Marokiem

Kalendarz miał premierę 8 grudnia podczas gali zorganizowanej w oranżerii Pałacu Wilanów. Impreza zgromadziła dwie setki artystów, przedsiębiorców, dziennikarzy i fotoreporterów. Podczas aukcji prowadzonej przez Dorotę Wellman sprzedano pięć sukni użytych w sesji zdjęciowej do kalendarza, trzy czarno-białe zdjęcia portrety Afrykańczyków autorstwa Sudera i puf zaprojektowany przez samą Omenę Mensah. Licytacja przyniosła w sumie 108 tysięcy złotych. Najdrożej, bo za 22 tysiące złotych udało się sprzedać czarną koronkową suknię, w której występowała Omenaa Mensah.

Jak powiedziała Turystyce.rp.pl inicjatorka akcji, razem z tym co fundacja zebrała wcześniej, na jej koncie jest już 200 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone są na budowę szkoły dla dzieci ulicy w mieście Tema w Ghanie. Mensah, pół Ghanka, pół Polka, uważa udostępnienie wykształcenia za najlepszy sposób poprawienia życia dzieciom, których dzieciństwo naznaczone jest cierpieniem. Często są to dzieci wykorzystane seksualnie przez rodziców. W Temie opiekują się nimi ojcowie salezjanie z Polski.

- Nie pierwszy raz Itaka bierze udział w akcji charytatywnej – mówił podczas uroczystości wiceprezes Itaki Piotr Henicz. - Od lat współpracujemy z UNICEF-em. Dzięki temu, kiedy jestem na Sri Lance ze wzruszeniem patrzę na oddział szpitala dla karmiących matek, wybudowany dzięki naszemu wsparciu. Podróże to nie tylko zwiedzanie zabytków i podziwianie krajobrazów, ale również poznawanie innych ludzi, często odrębnych kulturowo. Jeśli uda się zapewnić tym dzieciom w Ghanie dostęp do edukacji, to będzie to dla nas największa nagroda i satysfakcja. Już teraz zastanawiamy się, dokąd zorganizować kolejny wyjazd, żeby powstał następny kalendarz.

Na szkołę dla 150 dzieci potrzeba miliona złotych. Teraz ruszyła sprzedaż kalendarzy, która ma przynieść kolejne pieniądze. Kalendarze dostępne są na platformie Mustache.pl ((39,90 zł), w sklepach internetowych Inglot i „Gali", w sklepach z butami Bartek i Wojas, w butikach projektantów zaangażowanych w projekt, a także w salonach firmy 3i. Zamówione przez Internet kalendarze za darmo dostarczy InPost.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA