fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Turcja coraz bardziej kłopotliwa dla branży

AFP
W Wielkiej Brytanii upadł kolejny touroperator specjalizujący się w wyjazdach do Turcji, a duży szwajcarski organizator Bentour Reisen redukuje zatrudnienie i sprzedaje kolejne udziały w firmie

Niechęć turystów do wyjazdów do Turcji odbija się nie tylko na tamtejszej branży turystycznej, lecz także na firmach europejskich, które do tej pory mocno korzystały na popularności tego kierunku. W Wielkiej Brytanii w ciągu kilku ostatnich miesięcy upadło już trzech specjalistów od wypoczynku na Riwierze Morza Śródziemnego i Egejskiego. Pierwszy z nich to Exclusive Escapes, który bankructwo ogłosił w sierpniu 2015 roku. Jako drugi działalność zakończył Elixir Holidays, później kupiony przez Discering Collection. Kilka dni temu w stan likwidacji postawiony został największy niezależny brytyjski organizator wyjazdów do Turcji - Jewel in the Crown. Głównym powodem upadłości wymienianym przez szefów Exclusive Escapes i Jewel in the Crown był spadek liczby rezerwacji do Turcji, uniemożliwiający kontynuowanie działalności touroperatorskiej.

Także inni brytyjscy organizatorzy turystyczni borykają się nagły spadkiem popularności tureckich wakacji. Cytowany przez portal TTG Media Graham Simpson, właściciel firmy Simpson Travel, potwierdza, że sprzedaż wycieczek do Turcji jest o połowę mniejsza niż w zeszłym roku. Simpson musiał nawet zrezygnować z czarterowania własnego samolotu - teraz miejsca kupuje od innych organizatorów.

Z kolei duży szwajcarski touroperator Bentour Reisen, należący do rodziny tureckich przedsiębiorców Ugurów, który działalność prowadzi w rodzimej Szwajcarii i w Niemczech poinformował, że zmniejsza zatrudnienie - firma rezygnuje z sześcioosobowego zespołu przedstawicieli handlowych. Agenci mogą oczekiwać jedynie wsparcia telefonicznego, touroperator zapowiada też organizowanie większej liczby spotkań i konferencji. Biuro nie wyklucza jednak, że przy lepszej koniunkturze, w sezonie zimowym, kiedy zostanie wydany kolejny katalog, powróci do współpracy z regionalnymi menedżerami sprzedaży.

Spółka sprzedała też 10 procent swoich udziałów Stone Group, tureckiej firmie, która na rodzimym rynku zarządza sześcioma hotelami sieci Royal Hotels, i kolejne 10 procent sieci Delphin Hotels, dzięki czemu zwiększy ona pakiet udziałów z 18 do 28 procent.

Na razie większościowym właścicielem nadal pozostanie rodzina Ugurów, w rękach której znajduje się 62 procent firmy. – W trudnych czasach trzeba dokonać pewnych korekt, by móc dalej bezpiecznie funkcjonować – mówi Deniz Ugur, dyrektor zarządzający Bentour Reisen, cytowany przez portal touristik-aktuell. Marże w turystyce są według niego coraz niższe. Co prawda dzięki włączeniu do programu kolejnych kierunków firma utrzymuje obrót na poziomie z zeszłego roku, ale Ugur już teraz zapowiada, że dochody mogą być niższe niż w poprzednich latach.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA