Zamach terrorystyczny w Nicei. 84 osoby nie żyją

Ciężarówka wjechała w tłum ludzi, którzy oglądali pokaz sztucznych ogni, zorganizowany w ramach obchodów święta 14 lipca. Co najmniej 84 osoby zginęły, ponad 100 jest rannych. Prezydent Francois Hollande o kolejne 3 miesiące przedłużył stan wyjątkowy.

Aktualizacja: 15.07.2016 15:35 Publikacja: 14.07.2016 23:49

Zamach terrorystyczny w Nicei. 84 osoby nie żyją

Foto: AFP

Kliknij, aby odświeżyć

Do tragedii doszło około godz. 23 na Promenadzie Anglików niedaleko hotelu Negresco podczas pokazu fajerwerków z okazji obchodów Dnia Bastylii.

W tłum widzów wjechała ciężarówka, jej kierowca zaczął na oślep oddawać strzały.

Rośnie liczba ofiar. Zginęły co najmniej 84 osoby, w tym 10 dzieci. 100 osób jest rannych, w tym około 50 - ciężko.

Zamachowcem był 31-letni Francuz pochodzenia tunezyjskiego, mieszkaniec Nicei. Został zastrzelony przez policję.

W ciężarówce, która okazała się wynajęta, znaleziono atrapy broni i ładunków wybuchowych.

Prezydent Francois Hollande przedłużył o 3 miesiące stan wyjątkowy, który obowiązuje od listopadowych zamachów w Paryżu.

 Numery alarmowe do konsulów dyżurnych w Konsulacie Generalnym RP w Lyonie: 0033 680425917 i w Ambasadzie RP w Paryżu: 0033 680580220

 Jak dotąd nieznana jest narodowość ofiar. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że zginęło 2 obywateli USA, 1 Rosji, 1 Szwajcarii, 1 Ukrainy, 2 Armenii.

W zamachu zginęły dwie kobiety pochodzące z Polski

20:30

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Francois Hollande'em przekazał kondolencje po czwartkowym zamachu w Nicei i zapewnił o "najsilniejszym wsparciu" Stanów Zjednoczonych - przekazał rzecznik Białego Domu.

"Francja jest przede wszystkim naszym najstarszym sojusznikiem" - oznajmił rzecznik Josh Earnest. Dodał, że Obama zaoferował Francji współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, a przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych i bezpieczeństwa są w kontakcie z francuskimi partnerami.

20:03

Komentując zamach w Nicei, niemieccy publicyści stwierdzają pesymistycznie, że demokratyczne państwa nie są w stanie skutecznie bronić się przed atakami działających w pojedynkę fanatyków. Komentatorzy ostrzegają przed nienawiścią wobec imigrantów. Czytaj więcej

19:20

Francja wydaje się być bardziej narażona na ataki dżihadystów niż inne państwa. Kraj ten jest na celowniku terrorystów ze względu na swe skomplikowane więzi z Bliskim Wschodem i krajami Maghrebu - pisze amerykański magazyn "Time". Czytaj więcej

18:10

Nie ma żadnego konkretnego alarmu ani dowodów na pojawienie się zagrożeń dla Watykanu - poinformowały w piątek źródła watykańskie po czwartkowym zamachu w Nicei, w którym zginęły 84 osoby. Obowiązujące nadzwyczajne środki bezpieczeństwa pozostają bez zmian.

Przypomniano, że nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, wprowadzone w związku z napływem wiernych z okazji Roku Świętego, pozostają w Watykanie na niezmienionym podwyższonym poziomie.

Źródła za Spiżową Bramą, cytowane przez włoską agencję prasową ANSA, podkreślają, że kolejny atak we Francji budzi poważne zaniepokojenie i przerażenie. Zapewniono, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo Watykanu, system dodatkowej ochrony utrzymuje się od dłuższego czasu.

17:50

"Tzw. rząd francuski po zamachu w Paryżu i przyznaniu się do niego >kalifatu<, zamiast opłakiwać (nielicznych zresztą) zabitych, powinien posłać samoloty i 50.000 żołnierzy by powiesili samozwańczego >kalifa< i wyrżnęli tę bandę sadystów do nogi" - napisał na Facebooku po zamachu w Nicei lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Czytaj więcej

17:25

W zamachu ranne zostały 202 osoby; 25 spośród nich jest podłączonych do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, a 52 jest w stanie krytycznym - poinformował prokurator.

17:17

Dochodzą nowe informacje w sprawie ofiar pochodzących z Polski. Portal Onet.pl ustalił, że w ataku zginęły dwie siostry - Małgorzata i Magdalena. Mieszkanki powiatu myślenickiego miały odpowiednio 20 i 25 lat.

Pomocą psychologiczną objęty został ojciec dziewczyn.

17:14

We Włoszech wzmocniono ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu - ogłosił w piątek włoski resort spraw wewnętrznych. W zamachu zginęło ponad 80 osób.

Szef MSW Włoch Angelino Alfano zwrócił uwagę, że w związku z utrzymującym się od dłuższego czasu zagrożeniem terrorystycznym działa zakrojony na szeroką skalę system prewencji.

16:52

Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic ogłosił, że wśród ofiar są mieszkańcy pobliskich Krzyszkowic. Informacja ta pojawiła się na stronie internetowej miasta. Z ustaleń RMF FM wynika, że ofiarami są dwie kobiety.

16:42

Była żona zamachowca została zatrzymana przez policję. Służby przesłuchują kobietę

16:35

Jednoczymy się w bólu i cierpieniu z tymi wszystkim, którzy cierpią, a cierpi cały naród francuski - powiedziała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która w imieniu premier Beaty Szydło rozmawiała z ambasadorem Francji Pierre'em Buhlerem oraz złożyła kwiaty przed ambasadą. Premier Szydło przebywa obecnie w Ułan Bator na szczycie Azji i Europy (ASEM). Czytaj więcej

16:26

Napastnik z Nice urodził się w Tunezji - poinformowały źródła w tunezyjskich służbach bezpieczeństwa. Nie był im znany z poglądów radykalnych czy islamistycznych.

31-letni Mohamed Lahouaiej Bouhlel pochodził z miasta Msaken, które jest oddalone o ok. 10 km od kurortu Susa, gdzie w czerwcu 2015 roku w zamachu zginęło 38 osób, głównie brytyjskich turystów. Do tego ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Źródła w tunezyjskich służbach poinformowały, że Bouhlel był żonaty i miał trójkę dzieci. Rodzinne miasto Msaken odwiedził po raz ostatni cztery lata temu. Nie wiadomo, kiedy po raz ostatni mieszkał w Tunezji na stałe.

Agencja AFP poinformowała, że według sąsiadów Bouhlela z Nicei był on człowiekiem cichym. Opisują go jako samotnika, który nie odwzajemniał kierowanych do niego powitań i pozdrowień. Sąsiedzi oceniają, że sprawca nie robił wrażenia osoby religijnej.

16:20

Szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, przyjechali w piątek do ambasady Francji w Moskwie, by złożyć hołd ofiarom czwartkowego zamachu w Nicei, w którym zginęło ponad 80 osób. Ministrowie wpisali się do księgi kondolencyjnej.

Ławrow i Kerry złożyli również bukiety białych i czerwonych róż przed budynkiem ambasady. Pod gmach od rana, niosąc kwiaty i świece, przychodzą mieszkańcy Moskwy.

16:12

Prezydent Francois Hollande, który przybył dziś do Nicei, powiedział, że atak jest dziełem jednego zamachowca, bądź grupy. Ostrzegł, że kraj czeka walka z terroryzmem, "która potrwa długo". Czytaj więcej

15:55

Kreml opublikował film z przesłaniem do Francuzów. Przydent Władimir Putin mówi w nim, że rozumie, iż w obecnej sytuacji francuzkie władze nie mają czasu na rozmowy telefoniczne, dlatego w takiej formie chce przekazać wyrazy współczucia i solidarności.

15:51

Wiceszef klubu PiS Marek Suski rozmawiał z ambasadorem Francji w Polsce - złożył na jego ręce list kondolencyjny od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego klubu Ryszarda Terleckiego. - To wielka tragedia, łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i całym narodem francuskim. Zapewniliśmy ambasadora, że we wszystkim, w czym możemy pomóc, jesteśmy do dyspozycji. Francja jest naszym przyjacielem, bardzo współczujemy Francuzom - powiedział PAP Suski.

Z kolei przedstawiciele klubu Kukiz'15 przekazali wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zamachów w Nicei oraz wezwali rząd Polski do wycofania się z decyzji o przyjmowaniu kwoty uchodźców w ramach systemu relokacji UE. - Polska jest według OECD drugim najbardziej bezpiecznym krajem na świecie po Japonii i my jako klub Kukiz'15, także polscy obywatele, chcemy by tak pozostało - mówił w Sejmie rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. - Polska nie potrzebuje ustawy antyterrorystycznej, Francja taką ustawę antyterrorystyczną ma już od ponad 10 lat, a pomimo to regularnie dochodzi tam do bardzo drastycznych zajść, do zamachów terrorystycznych - zaznaczył.

W ocenie Kuleszy, Polska i Polacy dla poczucia bezpieczeństwa potrzebują przemyślanej polityki migracyjnej. Jednocześnie zachęcał do przyłączenia się do zbiórki podpisów pod referendum w tej sprawie, którą prowadzi klub Kukiz'15. - Wierzymy, że dla bezpieczeństwa ważniejsza jest spójna, przemyślana polityka migracyjna - dodał.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który przybył pod ambasadę, powiedział m.in.: - W sytuacji ataku terrorystycznego, jawnej niesprawiedliwości, takiego bestialstwa, zawsze rwie się serce, szczególnie, kiedy ofiarami są najsłabsi, w tym wypadku także dzieci.

15:32

Trzeba zrobić wszystko, żeby nie dochodziło do takich ataków okrucieństwa jak w Nicei - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, składając w piątek kondolencje rodzinom zabitych w ataku na południu Francji.

"W Nicei doszło do krwawego ataku na ludzi świętujących Dzień Zdobycia Bastylii. Składam kondolencje rodzinom zabitych. Solidarnie łączę się w bólu z Francją. Trzeba zrobić wszystko, żeby do takich ataków okrucieństwa nie dochodziło" - napisał Karczewski w piątek na Facebooku.

15:28

Prezydent Francji ogłosił, że nadal około 50 osób jest w stanie krytycznym

15:16

Polska, Polacy są solidarni w tych chwilach strasznych dla Francuzów i trudnych dla państwa francuskiego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który przed ambasadą Francji złożył kwiaty i zapalił znicz. Dodał, że nasz kraj jest bezpieczny i nie jest narażony na ataki jak ten w Nicei. Czytaj więcej

15:06

14.55

Zakończyła się ewakuacja lotniska w Nicei. Alarm okazał się fałszywy.

14.40

Hołd ofiarom zamachu w Nicei, w którym zginęły 84 osoby, oddają mieszkańcy Warszawy oraz politycy. Przed budynkiem ambasady Francji składają kwiaty, zapalają znicze i wpisują się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie w związku z zamachem.

14.10

Jak podają media, podczas świąt narodowych generalnie obowiązuje zakaz wjazdu ciężkich ciężarówek do miast takich jak Nicea. Robi się jednak wyjątki dla samochodów dostawczych. Zamachowiec tłumaczył policji, że wiezie lody, dlatego został wpuszczony na Promenadę Anglików, gdzie mnóstwo jest sklepów i kawiarni.

14.00

Na lotnisku w Nicei, na południu Francji, trwa ewakuacja; jej powód nie jest znany - poinformowała agencja AP. Budynek terminalu został odgrodzony, wewnątrz widać personel wojskowy.

13.50

13.25

Wiele krajów arabskich, łącznie z Arabią Saudyjską, potępiło zamach w Nicei, gdzie zamachowiec zabił 84 osoby. Najwyższy autorytet sunnitów, uniwersytet Al-Azhar w Kairze, zaapelował o jedność w obliczu terroryzmu.

13.20

Co się wydarzyło na Promenadzie Anglików

13.05

Łzy Yannicka Noaha

Reprezentacja Francji przyjechała do Trzyńca, by grać z Czechami w tenisa, wćwierćfinale Pucharu Davisa, ale piątek zaczął się od łez francuskiego kapitana Yannicka Noaha.

12.45

Jak dotąd z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród ofiar jest dwóch Amerykanów i obywatelka Szwajcarii. Jeden obywatel Ukrainy zginął, drugi jest ranny. Zginęło troje Niemców - nauczyciel i dwoje studentów. Wśród ofiar jest jedna Rosjanka, jedna doznała obrażeń. Rannych zostało dwoje Estończyków, nie wiadomo, w jakim są stanie.

12.10

Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Polsce - powiedział minister SWiA Mariusz Błaszczak po posiedzeniu zespołu antyterrorystycznego, który zebrał się w związku z zamachem w Nicei.

11.45

Zamach terrorystyczny w Nicei to niezwykle bolesny cios nie tylko dla Francji, ale również całego demokratycznego świata - napisał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w depeszy kondolencyjnej do szefa francuskiej dyplomacji Jean-Marca Ayraulta.

11.30

Szefowie instytucji unijnych, NATO, oraz sekretarz Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) potępili w piątek zamach terrorystyczny, do jakiego doszło w Nicei, na południu Francji. Zapewnili, że chcą wspólnie walczyć z plagą terroryzmu.

11.20

Niemcy zapowiadają wzmożone kontrole na granicy z Francją.

11.10

Jak podają media, tożsamość zamachowca została "oficjalnie potwierdzona" - był to  Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Jego dokumenty znaleziono w ciężarówce, która posłużyła do przeprowadzenia ataku. Pracował jako kierowca. Jego dom został otoczony i jest przeszukiwany przez policję.

 

11.00

Zamach w Nicei był uderzeniem w symbolicznym momencie i w symbolicznym miejscu.

Został przeprowadzony w czasie radosnych obchodów święta narodowego Francji, beztroskich, przyciągających dorosłych i dzieci. Strzały oddane przez terrorystę i odgłos silnika ciężarówki, którą mordował ludzi, przyćmiły świąteczne fajerwerki - komentuje Jerzy Haszczyński.

10.53

Tour de France jedzie dalej.

10.50

Muzułmanie potępiają zamach w Nicei.

10.40

Powoli spływają informacje o narodowości ofiar. Na razie wiadomo o śmierci dwóch Amerykanów - ojca i 11-letniego syna.

10.30.

Prezydent Francois Holland zdecydował o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniach 16-18  lipca.

10.20

Francja została uderzona po raz kolejny, chciano rozbić naszą jedność, ale Francja musi być solidarna wobec terroryzmu - mówił premier Francji Manuel Valls. Ogłosił mobilizację dodatkowych sił i powołanie rezerw operacyjnych. W tej chwili są uzgadniane zasady ich użycia.

10.15

Premier i prezydent Francji jadą dziś do Nicei.

10.00

Jako "okrutny i cyniczny" określił zamach w Nicei prezydent Rosji Władimir Putin w kondolencjach przesłanych prezydentowi Francji Francois Hollande'owi. Mieszkańcy Moskwy w piątek składają kwiaty pod ambasadą Francji. W zamachu zginęła też obywatelka Rosji.

9.45

Papież: Zbrodnicze szaleństwo

Papież Franciszek potępił zamach w Nicei i wyraził solidarność ze wszystkimi ofiarami - oświadczył w piątek rano rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

9.30

Nicea - najgroźniejszy zamach ze wszystkich - komentarz Jędrzeja Bieleckiego

9.10

Islamiści przerzucają wojnę do  Europy

- Europa jest w gorszej sytuacji niż Ameryka po 11 września – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu Michael Chertoff, b. sekretarz bezpieczeństwa krajowego USA, autor Patriot Act,  który zbudował system ochrony Ameryki przed atakami terrorystycznymi.

8.45

8.41

- Czekamy na identyfikację ofiar - mówi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. MSZ nie potwierdza, by wśród poszkodowanych byli Polacy,  nie ma na ten temat żadnych informacji.

8.40

Będziemy silniejsi od terrorystów - zapowiada ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

8.30

8.15

7.50

7.30

Rośnie liczba ofiar zamachu - dotychczas zmarły 84 osoby.

 

7.23

Prezydent Francois Hollande łączy wydarzenia w Nicei z wojną w Syrii i Iraku. I zapowiada intensyfikację działań w walce z terrorystami w tych krajach.

7.20

7.12

To najgorsza tragedia w historii Nicei - powiedział burmistrz tego miasta.

7.10

To tragiczny paradoks, że celem ataku w Nicei byli ludzie świętujący wolność, równość i braterstwo - powiedział po zamachu w Nicei szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

7.07

Do Francji płyną wyrazy współczucia z całego świata.

6.58

To są chwile, w których powinniśmy być wszyscy razem, ale też powinniśmy bardzo jasno i wyraźnie mówić, że nie ma naszej zgody na terroryzm, na to, by niewinni ludzie ginęli - powiedziała po zamachu w Nicei premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu w piątek bierze udział w szczycie przywódców Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator.

6.50

Donald Trump zapowiada, że jako prezydent Stanów Zjednoczonych wypowie islamskiemu terroryzmowi wojnę światową.

6.40

Google uruchamia bezpłatne telefony do Francji.

6.35

Terrorystą okazał się 31-letni Francuz pochodzenia tunezyjskiego. Był już notowany przez policję, m.in. za użycie przemocy.

6.33

Wstęp na Promenadę Anglików został zamknięty do odwołania.

6.30

Rano źródła podały, że liczba ofiar wzrosła do 80. Prezydent Francois Hollande, który wczoraj zapowiedział zamiar zniesienia stanu wyjątkowego, obowiązującego od listopadowych zamachów w Paryżu, przedłużył go o kolejne 3 miesiące.

1.58

Do tragedii doszło o godz. 23 na Promenadzie Anglików niedaleko hotelu Negresco podczas pokazu fajerwerków z okazji obchodów Dnia Bastylii.

Najpierw podawano, że zginęło co najmniej 30 osób. Prokuratura w Nicei informowała potem, że ofiar może być nawet 60 - to liczba szacunkowa. Jednak według źródeł policyjnych, na które wieczorem powoływało "Le Figaro", zanotowano wówczas 73 ofiary śmiertelne. Ponad 100 osób jest rannych. Stan 50 jest określany jako ciężki.

Jedno ze zdjęć, które szybko obiegło media społecznościowe, pokazywało kilkanaście osób leżących na ulicy. Po zdarzeniu ludzie w panice biegali po ulicach, co zostało zarejestrowane przez kamery i błyskawicznie trafiło jako wideo do sieci.

"Zakrwawieni ludzie biegają wszędzie, zapanowała panika" - relacjonował dziennikarz miejscowej gazety, cytowany przez "Le Figaro".

 

Na stronie internetowej "The Guardian" pojawiła się relacja jednego ze świadków zdarzenia:

"Widziałam dwie siostry i brata z Polski, którzy opłakiwali śmierć dwójki swojego rodzeństwa" - miała powiedzieć anonimowa kobieta "Guardianowi". "Najmłodsze z rodzeństwa płakało. Dwoje pozostałych nie wiedziało, jak zareagować" - dodała.

Rzecznik MSZ w rozmowie z TVN24 powiedział, że na razie nie ma informacji, by wśród ofiar ataku byli Polacy.

Polska ambasada we Francji podała numery alarmowe:

 

Nicejska prefektura wezwała ludzi, by nie wychodzili z domów i nie wykluczyła ataku terrorystycznego.

Według niektórych doniesień, w Nicei słychać było strzały wymieniane pomiędzy policjantami a osobami znajdującymi się w ciężarówce.

"Osoby znajdujące się w ciężarówce strzelały do tłumu" - informuje gazeta "Nice-Matin". France 24 podaje, że po staranowaniu tłumu kierowca ciężarówki zaczął strzelać do ludzi.

Kierowca ciężarówki został zastrzelony.

Prezydent Francji Francois Hollande udał się do Paryża na spotkanie ze sztabem kryzysowym.

W ciężarówce, która wjechała w tłum w Nicei, znaleziono broń i granaty. Nie ma wątpliwości, że był to atak terrorystyczny - pisze "Le Figaro".

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdementowało krążące pogłoski, że w Nicei doszło także do wzięcia zakładników.

Hiszpański dziennik El Pais powołuje się na francuską policję, która prosi o nierozpowszechnianie plotek i niesprawdzonych informacji po tragedii w Nicei.

Nicejscy taksówkarze za darmo wożą rannych i uciekających z miejsca wydarzenia.

W mediach społecznościowych pojawiają się apele o oddawanie krwi dla rannych.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar oraz władzom Nicei.

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamieścił na Twitterze post z wyrazami smutku i solidarności z mieszkańcami Nicei.

Prezydent USA został powiadomiony o tragedii w Nicei.

Premier Kanady Justin Trudeau napisał na Twitterze, że Kanadyjczycy są w szoku po ataku w Nicei. "Nasze wyrazy współczucia kierujemy do ofiar, a solidarności do narodu francuskiego" - dodał.

Artysta uliczny Banksy napisał na Twitterze, że "terroryzm i ekstremizm muszą być całkowicie potępione" "Nasze serca są z Niceą" - dodał.

Facebook uruchomił Safety Check, aby można było szukać znajomych i bliskich, znajdujących się w Nicei.

Kliknij, aby odświeżyć

Do tragedii doszło około godz. 23 na Promenadzie Anglików niedaleko hotelu Negresco podczas pokazu fajerwerków z okazji obchodów Dnia Bastylii.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek