Kandydaci muszą się liczyć z silną konkurencją o dobre oferty pracy

Portale rekrutacyjne, w tym Pracuj.pl, notowały w 2023 r. duży wzrost aplikacji, który może się utrzymać.

Publikacja: 15.01.2024 03:00

Nie tylko sprzedaż, administracja biurowa i praca fizyczna, ale również IT znalazło się w czołówce s

Nie tylko sprzedaż, administracja biurowa i praca fizyczna, ale również IT znalazło się w czołówce specjalizacji, które w ubiegłym roku przyciągały najwięcej zgłoszeń

Foto: Adobe Stock

Nie tylko sprzedaż, administracja biurowa i praca fizyczna, ale również IT znalazło się w czołówce specjalizacji, które w ubiegłym roku przyciągały najwięcej zgłoszeń w odpowiedzi na oferty o pracy opublikowane na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. W 2023 r. łączna liczba kliknięć w przycisk „aplikuj” była tam o 14 proc. większa niż rok wcześniej. To milionowe wielkości, skoro po I półroczu ubiegłego roku Pracuj.pl informował o 3,3 mln aplikacji miesięcznie.

Wzmożony napływ zgłoszeń, czyli nadesłanych CV, w połączeniu z ogólnym spadkiem liczby ofert pracy przełożył się na większą konkurencję wśród kandydatów. W ubiegłym roku na Pracuj.pl opublikowano 844,2 tys. ogłoszeń, czyli o ok. 23 proc. mniej w porównaniu z rekordowym 2022 r. (choć dane te nie są do końca porównywalne ze względu na wprowadzoną w 2023 r. nową odsłonę serwisu i zmianę polityki cenowej).

Sprzedaż na czele

Rafał Nachyna, dyrektor operacyjny Pracuj.pl, mówi o bardziej zracjonalizowanym i wyważonym podejściu do rekrutacji w 2023 r., zaznaczając jednocześnie, że do rekordowych 59 tys. wzrosła liczba firm – klientów serwisu. Firmy nie przestały więc szukać nowych pracowników, choć rekrutowały ich na mniejszą skalę niż rok wcześniej.

Jak przewiduje Rafał Nachyna, chociaż w 2024 r. rynek rekrutacji czeka ożywienie, to osoby szukające pracy powinny się przygotować na dalszy wzrost konkurencji. Będzie on wynikiem utrzymującej się wzmożonej aktywności kandydatów do pracy, którą potwierdzają także wyniki sondaży badających plany zawodowe Polaków. Szef Pracuj. pl przypomina przeprowadzone jesienią ub. roku na zlecenie portalu badanie, według którego 44 proc. Polaków w wieku 18–65 lat szukało wtedy pracy lub planowało jej rychłą zmianę. Jeszcze więcej, bo aż 85 proc., deklarowało otwartość na ciekawe oferty.

Czytaj więcej

Firmy szukają sposobu na niedobór talentów

IT jak praca fizyczna

Jak wynika z danych Pracuj.pl, na czele ubiegłorocznych statystyk (podobnie jak w poprzednich latach) była sprzedaż. To do specjalistów od sprzedaży kierowano w 2023 r. najwięcej, bo prawie jedną piątą zamieszczonych na portalu ogłoszeń (ok. 160,4 tys.), a jednocześnie największa część aktywnych użytkowników serwisu (prawie co szósty) aplikowała na stanowiska związane ze sprzedażą.

O ile udział tej specjalizacji w ogólnej liczbie CV nieco spadł, o tyle wyraźnie wzrosła konkurencja o stanowiska w administracji biurowej; w zeszłym roku szukało tam pracy 16 proc. aplikujących kandydatów, o 2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Nie zmienił się natomiast odsetek chętnych do pracy fizycznej (9 proc.) czy obsługi klienta (8 proc.), choć przy zwiększonej ogólnej liczbie aplikacji również w tych obszarach konkurencja o oferty była silniejsza.

Eksperci Pracuj.pl zwracają uwagę na dużą zmianę w obszarze IT, który w zeszłym roku przyciągnął tyle samo CV co praca fizyczna, odpowiadając za 9 proc. aplikacji. To prawie dwa razy większy odsetek niż rok wcześniej, podczas gdy liczba ofert pracy w IT znacząco spadła. O ile w 2022 r. do specjalistów i menedżerów IT kierowano 17 proc. ogłoszeń opublikowanych na Pracuj.pl, o tyle w zeszłym roku ten odsetek zmniejszył się do 13 proc., czyli do niespełna 110 tysięcy.

Czytaj więcej

Koniec tłustych lat dla programistów. Oto poszukiwane zawody w 2024 roku

Bez ławki rezerwowej

Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj, tłumaczy ten spadek liczby ofert w IT zmianą podejścia do rekrutacji w tej branży. W obecnej sytuacji gospodarczej poszukiwane są tam konkretne kompetencje oraz osoby, które są gotowe podjąć się ważnych zadań od ręki.

– Procesy rekrutacyjne IT są więc bardziej ukierunkowane, zorientowane na cel i zintegrowane z bieżącą sytuacją w firmach – wyjaśnia Agnieszka Bieniak. Jak dodaje, w branży technologicznej widać teraz koncentrację na rekrutacjach na stanowiska wyższego szczebla, seniorskie, tym bardziej że poszukiwania coraz częściej dotyczą wyłącznie bieżących projektów technologicznych. Z kolei dużo rzadziej firmy decydują się na zatrudnianie nowych specjalistów z myślą o przyszłych projektach (na tzw.bench, czyli ławkę rezerwową).

Ten trend widać również na portalach wyspecjalizowanych w ofertach IT, w tym w serwisie No Fluff Jobs. Według jego raportu w zeszłym roku średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie o pracy wzrosła tam aż o 138 proc. w porównaniu z 2022 r. O ile wtedy na ofertę aplikowało średnio po 17 osób, o tyle w 2023 r. ta liczba zwiększyła się do 40. Rekordy biła specjalizacja Frontend, gdzie średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy (113) była w ubiegłym roku aż pięciokrotnie większa niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Już prawie milion cudzoziemców pracuje w Polsce

Ten skokowy wzrost liczby CV w przeliczeniu na ogłoszenia to z jednej strony efekt dużo mniejszej liczby ofert pracy (według No Fluff Jobs było ich o połowę mniej niż w 2022 r.), a z drugiej skutek większej aktywności kandydatów. Podczas gdy w poprzednich latach (2021–2022) to rekruterzy usilnie zabiegali o specjalistów IT, w minionym roku sytuacja uległa radykalnej zmianie.

– W 2023 r. nie tylko juniorzy mieli problem ze znalezieniem pracy – podkreśla Tomasz Bujok, prezes No Fluff Jobs, przypominając, że w obliczu braku nowych zleceń i anulowania istniejących zamówień sporo polskich firm IT musiało się pożegnać nawet z doświadczonymi pracownikami.

Nie tylko sprzedaż, administracja biurowa i praca fizyczna, ale również IT znalazło się w czołówce specjalizacji, które w ubiegłym roku przyciągały najwięcej zgłoszeń w odpowiedzi na oferty o pracy opublikowane na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. W 2023 r. łączna liczba kliknięć w przycisk „aplikuj” była tam o 14 proc. większa niż rok wcześniej. To milionowe wielkości, skoro po I półroczu ubiegłego roku Pracuj.pl informował o 3,3 mln aplikacji miesięcznie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Poszukiwanie pracy
Czego lepiej nie mówić rekruterom na rozmowie o pracę
Poszukiwanie pracy
Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?
Poszukiwanie pracy
Pracodawcy szukają rzetelnych kandydatów do pracy