Jacek Nizinkiewicz: Morawiecki założy własną partię, jeśli nie będzie kandydatem PiS na prezydenta

PiS grozi rozłam. Mateusz Morawiecki chce zostać kandydatem partii na prezydenta lub założy własne ugrupowanie, któremu sprzyjać będzie Andrzej Duda. Jarosław Kaczyński traci sprawczość i zyskuje wrogów na prawicy.

Publikacja: 21.03.2024 16:50

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Bloomberg

„Znowu się kłócą. Mówią do siebie słowami ordynarnymi. Przekleństw tak wiele, ale w kościele w niedzielę milczą jak grób” –  można zacytować poetę Marcina Świetlickiego, patrząc na to, co dzieje się w PiS po oddaniu władzy. Jarosław Kaczyński uniknął rozliczeń, ale partia nie uniknie podziałów.

Partia Jarosława Kaczyńskiego jest w kryzysie

Na 100 dni rządu PiS zrobiło prezent Donaldowi Tuskowi. Frakcje wzięły się za łby. Suwerenna Polska atakuje Mateusza Morawieckiego, a ludzie prezydenta Andrzeja Dudy nie zostawiają suchej nitki na Mariuszu Błaszczaku, ludzie Morawieckiego uderzają zaś w ziobrystów, za którymi murem staje Przemysław Czarnek. W obozie Zjednoczonej Prawicy jest źle i nikt już tego nie ukrywa.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Kto skłócił niegdyś Zjednoczoną Prawicę? To twórca partii wzywającej do polexitu

Spory są świadectwem trudności przy budowaniu listy PiS na wybory do Parlamentu Europejskiego. Partia może liczyć na ok. 18 mandatów, a ambicje kandydatów są duże. Nie tylko obecni europosłowie PiS chcieliby zachować mandaty, ale jest też wielu polityków, którym Kaczyński obiecał biorące miejsca na listach. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają kandydować do PE, co nie podoba się ich kolegom, którzy będą musieli ustąpić miejsca.  Kandydować miał również Daniel Obajtek, lecz jego pozycję podkopuje publikacja nagrań z podsłuchów, które kompromitują byłego szefa Orlenu i mogą być obciążeniem dla list PiS.

Mateusz Morawiecki chciał być prezesem PiS

Jarosław Kaczyński zdał sobie sprawę, że może stracić partię, gdy usłyszał, że Mateusz Morawiecki chce kandydować na szefa PiS, Przemysław Czarnek ma swoje ambicje, a elektorat przegranej partii chce przejąć nie tylko Suwerenna Polska, Konfederacja, ale również Trzecia Droga. Po przegranych wyborach samorządowych i utracie sejmików PiS straci też wiele miejsc pracy dla swoich. Partia już została częściowo odspawana od miejsc w spółkach Skarbu Państwa. Jeśli lokalnie odejdą od nich wyborcy interesowni, cyniczni, to prawdopodobnie zaczną orientować się na tych, którzy dadzą im więcej. A PiS coraz mniej może już dać swoim wyborcom. Ostatnie miesiące po 15 października są dowodem słabości partii, która nie otrząsnęła się jeszcze po przegranych wyborach. Stan partii jest tak zły, że Kaczyński musiał złamać dane publicznie słowo, że w wieku 75 lat przestanie być szefem partii, i zapowiedział ponowne kandydowanie na jej szefa. I kamień uruchomił lawinę.

Patryk Jaki nie powiedział niczego nowego. W PiS szukają kozła

Przeciwko Kaczyńskiemu w Zjednoczonej Prawicy nikt nie wystąpił, co nie znaczy, że rozliczeń nie będzie. Patryk Jaki na spotkaniu wyborczym w Pabianicach kolejny raz zaatakował byłego premiera Mateusza Morawieckiego i sposób uprawianej przez niego polityki europejskiej. – Ktoś te wszystkie dziadostwa w Unii Europejskiej podpisywał, ktoś za to wszystko odpowiada. To nie jest tak, że u nas nie ma ludzi odpowiedzialnych. Jeżeli Morawiecki będzie kolejny raz premierem, to ja państwu nie daję gwarancji, że nie będzie tak samo – stwierdził europoseł. Odpowiedział mu najpierw Paweł Jabłoński, były wiceminister spraw zagranicznych, pisząc: „Może już Patryk uwierzyłeś, że przerosłeś prezesa, premiera i głowę państwa. Szkoda, że takiej energii nie przełożyliście na działania w prokuraturze, sądach”. Dodał, że to przez radykalizm Suwerennej Polski prawica straciła „kilka punktów procentowych do zwycięstwa”. Jeszcze mocniej Jakiego zaatakował Michał Dworczyk, były szef Kancelarii Premiera: „Przykro słuchać na finale kampanii samorządowej tego rodzaju wypowiedzi. One świadczą wyłącznie o tym, że Patryk Jaki szuka indywidualnej popularności politycznej. Nie myśli o wspólnym wyniku Zjednoczonej Prawicy”. Człowiek Morawieckiego nazwał Suwerenną Polskę „rodzajem układu pasożytniczego”. Jacek Ozdoba był przekonany, że słowa Dworczyka to fejk lub włamanie się na konto polityka. Skąd te spory?

Suwerenna Polska ma być winna porażki samorządowej PiS

Suwerenna Polska twierdzi, że PiS przygotowuje już wytłumaczenie za przegrane wybory samorządowe. Odpowiedzialność za porażkę mają ponieść ziobryści, którzy nic nowego nie powiedzieli, tylko ludzie Morawieckiego nadali rangę wypowiedziom.

Czytaj więcej

Patryk Jaki wymienia "sukcesy" PiS-u. "Kasta i Niemcy się z nas śmieją"

Politycy Zjednoczonej Prawicy są też pewni, że Morawiecki, jeśli nie będzie kandydatem PiS na prezydenta Polski, założy nową partię. – Publicznie chwali się swoim majątkiem, czego wcześniej nie robił. Będzie miał za co zbudować nową partię – mówi nam jeden z posłów PiS. Nowa partia Morawieckiego musiałaby zetrzeć się z PiS. Po wyborach europejskich, jeśli podział miejsc na listach europejskich nie będzie satysfakcjonujący dla ziobrystów, Suwerenna Polska też ma „pójść na swoje” – słyszymy od polityków partii.

Mimo że w sondażach PiS remisuje, a nawet ma lepszy wynik niż KO, w partii nastroje są złe. Poza awanturami zewnętrznymi z Kamińskim i Wasikiem oraz wewnętrznymi partia nie była w stanie przedstawić nic konstruktywnego. Zabrakło rozliczeń i nowego otwarcia. A sam prezes okopał się na stanowisku i jedyne, na czym mu zależało, to pokazanie, jak przed komisją śledczą ds. Pegasusa, że wciąż jest silnym przywódcą. W PiS nie są już tego tacy pewni.

„Znowu się kłócą. Mówią do siebie słowami ordynarnymi. Przekleństw tak wiele, ale w kościele w niedzielę milczą jak grób” –  można zacytować poetę Marcina Świetlickiego, patrząc na to, co dzieje się w PiS po oddaniu władzy. Jarosław Kaczyński uniknął rozliczeń, ale partia nie uniknie podziałów.

Partia Jarosława Kaczyńskiego jest w kryzysie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Przemysław Prekiel: Krótka ławka Lewicy
Opinie polityczno - społeczne
Dubravka Šuica: Przemoc wobec dzieci może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. światowego PKB
Opinie polityczno - społeczne
Piotr Zaremba: Sienkiewicz wagi ciężkiej. Z rządu na unijne salony
Opinie polityczno - społeczne
Kacper Głódkowski z kolektywu kefija: Polska musi zerwać więzi z izraelskim reżimem
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika