Krzysztof Maksymik

Przez brak definicji ewidencja transakcji podmiotów powiązanych może być kłopotliwa

Od przyszłego roku obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej będzie zależał od osiągniętych przychodów lub kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Nie wiadomo jednak, które ich kategorie należy uwzględniać.

Sprawozdanie finansowe - kiedy trzeba dokonać korekty

Zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, ale przed zatwierdzeniem rocznego raportu, mogą wymagać korekt przygotowanego wcześniej bilansu. Zakres zmian zależy od charakteru i wpływu tych zdarzeń na wykazane dane.

Inwentaryzacja nieruchomości zaliczonych do środków trwałych

Firmy, które w tym roku będą inwentaryzować nieruchomości zaliczone do środków trwałych, powinny zastosować procedurę uproszczoną, czyli porównać dane ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami.

Zmiany w rachunkowości nie tylko dla małych podmiotów

Część nowych przepisów odnosi się do wszystkich jednostek podlegających ustawie. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące należnych wpłat na kapitał i udziały własne, które będą wykazywane w aktywach bilansu, i zlikwidowania pozycji zysków i strat nadzwyczajnych.

Zmiany w sprawozdawczości małych jednostek

Nowa grupa podmiotów, określona w ostatniej nowelizacji ustawy o rachunkowości, może ujmować leasing wyłącznie na zasadach podatkowych.

Nowe prawo restrukturyzacyjne zmienia regulacje upadłościowe

Ochrona przed bankructwem firm, które wpadły w kłopoty finansowe, to cel ustawy uchwalonej 9 kwietnia br. przez Sejm. Jej przyjęcie zasadniczo przebudowuje otoczenie gospodarcze w naszym kraju.

Nowe zadania audytorów z ustawy o odnawialnych źródłach energii

Ustawa o odnawialnych źródłach energii nakłada obowiązek złożenia do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia współczynnika intensywności zużycia energii. Zostało mało czasu na wdrożenie przepisów.