Wybory w Niemczech

Relacja na żywo. Niemcy wybierają Bundestag

AFP
W Niemczech zakończyły się wybory parlamentarne. Do wyboru nowego Bundestagu uprawnionych było 61,5 mln obywateli. O miejsca w parlamencie ubiegało się 4828 kandydatów i 42 partie. Wybory wygrała koalicja CDU/CSU, która zdobyła 33,5 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów:

CDU/CSU - 33,5 proc. (246 mandatów)

SPD - 20,5 proc. (153 mandaty)

AfD - 12,5 proc. (94 mandaty)

FDP - 10,7 proc. (80 mandatów)

Lewica - 9,2 proc. (69 mandatów)

Zieloni - 8,9 proc. (67 mandatów)

15:31

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po posiedzeniu władz CDU, że nie dostrzega żadnych błędów w kampanii wyborczej. Blok partii chadeckich: CDU i bawarska CSU wygrał wybory do Bundestagu, uzyskał jednak wynik najgorszy od 1949 roku.

 15:23

Wysokie poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) to wyraz protestu i rozczarowania tradycyjnymi partiami - ocenia wybory w Niemczech "Wall Street Journal". Według "New York Timesa" największym wyzwaniem dla kanclerz Angeli Merkel będzie stworzenie koalicji.

14:33

Źródło zdjęcia: AFP

W trakcie poniedziałkowych obrad zarządu bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) uchwalono, że będzie ona nadal tworzyć w Bundestagu wspólną frakcję z CDU - poinformowała agencja dpa powołując się na osoby uczestniczące. Według nich, nikt nie głosował przeciwko tej decyzji. Przewodniczący CSU i zarazem premier krajowy Bawarii Horst Seehofer oświadczył na posiedzeniu, że nie uważa ewentualnego wyjścia ze wspólnej chadeckiej frakcji za krok właściwy.

Zarząd CSU zastrzegł jednocześnie, że podejmie rozmowy sondażowe z potencjalnymi partnerami koalicyjnymi dopiero po wyjaśnieniu wspólnie z CDU, jaki ma być przyszły kurs chadecji. Należy uzyskać jasność co do centralnych punktów politycznych zanim rozpocznie się sondowanie z innymi, ale chodzi tu o wiele więcej niż o żądany przez CSU limit liczby przyjmowanych uchodźców - zaznaczono.

Istniejąca nieprzerwanie od powstania powojennego parlamentu Niemiec w 1949 roku wspólna frakcja CDU i CSU w Bundestagu musi być odnawiana na początku każdej jego kolejnej kadencji. W niedzielnych wyborach CSU uzyskała w Bawarii tylko 38.8 proc. głosów w porównaniu z 49,3 proc. w 2013 roku, ale zdołała zdobyć mandaty bezpośrednie we wszystkich 46 tamtejszych okręgach wyborczych.

14:01

"W obliczu globalnych wyzwań dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest Europie silny rząd niemiecki" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Szef KE pogratulował Merkel "czwartego, historycznego zwycięstwa". Przypomniał też to, co "wielokrotnie otwarcie powtarzał: że powinniśmy wystrzegać się samozadowolenia, ale jednocześnie odróżniać tych, którzy kwestionują nasze rozwiązania polityczne od tych, którzy chcą zniszczyć Unię Europejską".

Juncker wyraził również nadzieję, że rozmowy w sprawie koalicji w Niemczech pomogą stworzyć stabilny gabinet i podkreślił potrzebę "wypracowywania rozwiązań politycznych adekwatnych do trosk obywateli, stawienia czoła dyskursowi populistycznemu i konieczności lepszego objaśniania Europy".

13:59

Przewodniczący FDP Christian Lindner oświadczył w poniedziałek, że zdaniem jego partii w polityce wobec Rosji potrzebne są "konsekwencja i gotowość do dialogu". Uważa on, że kraje G7 powinny ponownie zaprosić prezydenta Rosji Władimira Putina do swego grona.

Źródło zdjęcia: AFP

13:41

Rzecznik Kremla: AfD? Nie komentuję. To wewnętrzna sprawa Niemiec

- Kreml uważnie analizuje wyniki wyborów w Niemczech. Kraj ten pozostaje ważnym partnerem gospodarczym Rosji i zachodzące tam wydarzenia są dla Moskwy szczególnie interesujące - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Na briefingu dla dziennikarzy Pieskow zastrzegł, że Putin wyrazi swoją ocenę, gdy informacje na temat wyników niemieckich wyborów parlamentarnych będą pełne. Zapewnił przy tym, że na Kremlu "informacje nadchodzące z Niemiec są uważnie śledzone", a wyniki - analizowane. Podkreślił, że przed zwycięskim blokiem CDU/CSU Angeli Merkel stoi zadanie formowania rządu. - Będziemy śledzić (to) bardzo uważnie - zapowiedział.

- Niemcy są ważnym partnerem Rosji w sferze współpracy handlowo-gospodarczej i inwestycyjnej. Z tego względu wszystko, co tam się dzieje, jest przedmiotem naszego wielkiego i szczególnego zainteresowania - dodał. Przedstawiciel Kremla zastrzegł, że nie komentuje rezultatów uzyskanych przez Alternatywę dla Niemiec (AfD), która otrzymała ponad 12 proc. głosów i weszła do Bundestagu, jako że jest to wewnętrzna sprawa Niemiec.

 

13:06

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz potwierdził, że ugrupowanie to powinno przejść do opozycji po porażce, jakiej doznało w niedzielnych wyborach do Bundestagu. - Naszym zadaniem jest być silną opozycją, by w tej roli kształtować przyszłość kraju. Podejmiemy się tego zadania - powiedział Schulz na posiedzeniu zarządu SPD w Berlinie dodając, że przeciwstawianie się rządowi będzie miało konstruktywną formę.

- W demokracji opozycja może być nawet siłą bardziej decydującą niż rząd. Dlatego, że to opozycja pokazuje rządowi, jakie błędy popełnia - kontynuował przywódca niemieckich socjaldemokratów. Jak zaznaczył, SPD jest dobrze przygotowana do tej nowej roli i wystąpi w niej zwarta.

Źródło zdjęcia: AFP

12:54

Fińskie media oceniły wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech jako gorzkie zwycięstwo Angeli Merkel. Wejście do Bundestagu narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) uznano za wyzwanie rzucone niemieckiej kanclerz.

Niemcy będą dalej pod władzą Merkel, ale na politycznej mapie zrobiły "krok na prawo" - oceniła Anna-Liina Kauhanen, korespondentka "Helsingin Sanomat". Jej zdaniem, mimo iż chadecy pozostają największą niemiecką siłą polityczną, to przesunięcie głosów z partii centrowych na prawe skrzydło jest kluczowym rezultatem wyborów i zarazem największą porażką CDU/CSU; chadecki blok zdobył 33 proc. głosów, a AfD - 12,6 proc.

Kauhanen twierdzi, że o ile popularność tego typu partii jak AfD nie jest niczym nowym w Europie, to po raz pierwszy od bardzo dawna w niemieckim parlamencie znajdzie się ugrupowanie, dla którego "otwarty rasizm nie jest tematem tabu".

Według dziennika nowa sytuacja to cena jaką Merkel płaci za politykę wobec uchodźców sprzed dwóch lat. "Helsingin Sanomat" przypomina, że na jesieni 2015 roku Merkel pozwoliła uchodźcom, którzy utknęli na Węgrzech kontynuować podróż przez Austrię do Niemiec. Wtedy właśnie AfD zaczęła zyskiwać na popularności potępiając politykę otwartych granic. Jak odnotował dziennik, wielu wyborców pozostało rozczarowanych, choć Merkel ciężko pracowała nad rozwiązaniem kryzysu migracyjnego.

Chociaż wpływów AfD w Bundestagu nie należy przeceniać, to nowy układ sił politycznych w Niemczech będzie widoczny w całej Europie – oceniła gazeta.

12:19

Po wyborach w Niemczech hiszpańska prasa ocenia w poniedziałek, że zwycięska, lecz osłabiona koalicja Angeli Merkel CDU/CSU powinna dążyć do uporządkowania Unii Europejskiej. Zdaniem komentatorów kanclerz powinna powrócić do źródeł Wspólnoty. Media w Hiszpanii zgodnie wskazują na powstające pęknięcia w społeczeństwie niemieckim, które trudno będzie scalić słabszemu niż dotychczas gabinetowi Merkel. Dziennik "El Mundo" odnotowuje też rozłam w kierownictwie antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), której szefowa Frauke Petry oświadczyła, że nie wejdzie do klubu parlamentarnego ugrupowania.

Komentatorzy dziennika "El Pais" twierdzą, że będąca de facto "szefową Europy" niemiecka kanclerz powinna na nowo poukładać sprawy wewnątrz Unii Europejskiej, gdyż znajduje się ona w rozmaitych kłopotach.

"UE jest pogrążona w kryzysie euro, w masowym napływie uchodźców, w terroryzmie nowego typu, a przede wszystkim w Brexicie, który po raz pierwszy w jej historii wyprowadził z jej struktur jakieś państwo, a nie do nich wprowadził" - odnotował madrycki dziennik.

"El Pais" wskazuje też, że podczas swojej czwartej kadencji na stanowisku kanclerz Merkel powinna dążyć do możliwie najszybszych rozmów liderów państw UE, które sprawią, że organizacja ta da oznaki życia i pozwoli wyprowadzić się na prostą.

"Europa powinna powrócić do haseł, które przyświecały jej ojcom założycielom, czyli: dobrobytu gospodarczego bez drastycznych nierówności, ochrony najsłabszych oraz tych, którzy pozostają w tyle, zarówno poszczególnych państw, jak i obywateli, i wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa, a także demokracji w swoich instytucjach" - stwierdza "El Pais".

12:05

"Z okazji Święta Narodowego Republiki Federalnej Niemiec przekazuję Pani oraz obywatelom RFN najserdeczniejsze życzenia. Pragnę skorzystać z okazji, by pogratulować Pani osobiście i Partii, na której czele Pani stoi, wyniku w wyborach do Bundestagu 24 września" - napisała w depeszy gratulacyjnej do Angeli Merkel premier Beata Szydło.

"Jestem przekonana, że działania przyszłej koalicji rządzącej pod Pani przewodnictwem będą służyły pomyślności obywateli Niemiec, integracji europejskiej i umacnianiu dobrych stosunków z Polską. Ze swej strony pragnę zapewnić, że wolą mojego rządu jest dążenie do urzeczywistnienia idei partnerskiej współpracy z Niemcami - naszym największym sąsiadem, z którym łączą nas więzi dobrosąsiedzkiej współpracy oraz członkostwo w NATO i UE. Mam nadzieję, że będziemy miały wkrótce okazję do omówienia aktualnych zagadnień z zakresu naszych stosunków bilateralnych i polityki europejskiej" - napisała polska premier.

12:02

Wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech osłabiły pozycję kanclerz Angeli Merkel - ocenia w poniedziałek największy opiniotwórczy dziennik niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Zdaniem autora komentarza wyborcy upokorzyli SPD i jej kandydata Martina Schulza.

11:39

Utrzymanie władzy przez CDU/CSU to pozytywny sygnał dla rozwoju stosunków niemiecko-chińskich - komentuje w poniedziałek wybory w Niemczech chińska agencja Xinhua, zaznaczając, że kanclerz Angela Merkel będzie dalej walczyć z protekcjonizmem.

Mimo rosnącej fali populizmu w Europie, konserwatywne ugrupowanie kanclerz Merkel obroniło status największej partii w niemieckim parlamencie – pisze w komentarzu Xinhua. Jak podaje chińska agencja, kierująca niemieckim rządem od 12 lat Merkel "od dawna znana jest z tego, że wspiera globalizację i współpracę międzynarodową". "Dla tych, którym zależy na przyszłym rozwoju relacji chińsko-niemieckich, jej czwarta kadencja to pozytywny sygnał" - ocenia Xinhua i podkreśla, że w trakcie sprawowania urzędu kanclerza Niemiec Merkel aż 10-krotnie odwiedzała Chiny.

"Dojrzałe stosunki chińsko-niemieckie" - pisze agencja - są "kluczowe dla globalnego dobrobytu i stabilności" w "coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie". Oba kraje posiadają "znaczny wpływ międzynarodowy" i są "aktywnie zobowiązane do rozwiązywania konfliktów i kryzysów metodami politycznymi i dyplomatycznymi, a nie militarnymi".

11:38

Większość brukselskich mediów w materiałach na temat wyborów w Niemczech z ulgą odnotowuje zwycięstwo bloku kanclerz Angeli Merkel i jednocześnie z niepokojem wypowiada się o wejściu do Bundestagu antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Źródło zdjęcia: AFP

11:20

"Duch nazizmu kładzie się cieniem na czwartej kadencji Angeli Merkel" - komentuje wynik niedzielnych wyborów gazeta "Ta Nea". Tak jak inne greckie media, twierdzi, że wynik głosowania to wstrząs dla Niemiec i Europy. Greccy dziennikarze uważają, że niemiecki wybór jest szczególnie niekorzystny dla Aten. Obawiają się, że skrajna prawica będzie naciskać na zawrócenie tysięcy migrantów do Grecji. 

 

10:43

Wynik wyborów w Niemczech jest obiecujący. Może doprowadzić do sporej spójności oczekiwań Warszawy i Berlina wobec Unii Europejskiej w takich sprawach, jak zachowanie jedności Unii, polityka wobec Rosji, czy nawet migracje - ocenił wynik niemieckiego głosowania wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański. Jak zaznaczył, z ostatecznymi ocenami politycznych następstw wyborów trzeba się jednak "wstrzymać do momentu podpisania umowy koalicyjnej i rozdania tek ministerialnych pomiędzy partie nowej koalicji".

 

10:37

Źródło zdjęcia: AFP

O trudnym zwycięstwie w wyborach do Bundestagu i ciężkich rozmowach koalicyjnych czekających kanclerz Niemiec Angelę Merkel, a także o świetnym wyniku antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) i słabym socjaldemokratów pisze prasa węgierska. "Osłabiły się wielkie partie, do parlamentu trafili przeciwnicy imigracji" - wybija na pierwszej stronie prorządowy dziennik "Magyar Idoek", podkreślając, że swój historyczny sukces AfD zawdzięcza ostrej krytyce polityki imigracyjnej Merkel.

"Trudne zwycięstwo, chmury nad koalicją" – pisze z kolei opozycyjny "Magyar Nemzet", podkreślając, że AfD pewnie zajęła trzecie miejsce w wyborach. "Największym newsem tych wyborów jest znakomity i przekraczający oczekiwania wynik AfD, uważanej za czarną owcę niemieckiej polityki" – pisze gazeta, zdaniem której partia ta zawdzięcza sukces głównie głosom mieszkańców wschodniej części Niemiec.

Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia natomiast, że szefowa niemieckiego rządu nie może beztrosko świętować wyniku wyborów, bo "musi się liczyć z trudnymi negocjacjami na temat utworzenia rządu". Zdaniem dziennika jest też "szokujące, iż do parlamentu najsilniejszego państwa Europy trafiła skrajna prawica".

Wszystkie węgierskie dzienniki zwracają również uwagę na bardzo słaby wynik socjaldemokratów. "Magyar Nemzet" pisze o "historycznej klęsce" SPD mimo realizacji niektórych postulatów tej partii, np. wprowadzenia płacy minimalnej.

10:22

Dobry wynik eurosceptycznej AfD w wyborach do Bundestagu, wpłynie mobilizująco na partie głównego nurtu - uważa europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. - Obawa przed wzrostem poparcia dla tej partii powinna działać mobilizująco. Tak jak sukces Frontu Narodowego powinien zmobilizować centroprawicę we Francji do wewnętrznej reformy. Może spójrzmy na to tak, że to będzie alarm, ale także taki sygnał do zmobilizowania, do odnowienia polityki ze strony partii umiarkowanych - powiedział polityk w radiowej Trójce.

 

10:18

Polityka nowego rządu Niemiec w stosunku do Rosji będzie konsekwentna i nie należy w niej oczekiwać przełomu, choć też wiele będzie zależało od tego, kto w niemieckim rządzie zajmie stanowisko szefa MSZ - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".

10:03

Tego samego dnia dwóch polityków, którzy krytykowali Polskę - Emmanuel Macron we Francji i Martin Schulz w Niemczech - przegrało wybory - mówił po wyborach do Bundestagu i francuskich do Senatu wiceszef PE Ryszard Czarnecki z PiS. Dodał, że cieszy go zwycięstwo Angeli Merkel.

Źródło zdjęcia: AFP

9:43

Szef Światowego Kongresu Żydów określił Merkel mianem "przyjaciela Izraela".

09:25

A konkretniej - Frauke Petry, jednak z liderek AfD nie dołączy do klubu parlamentarnego tej partii - podaje AFP.

Źródło zdjęcia: AFP

09:24

09:18

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk uważa, że poglądy AfD na wiele spraw są nie do przyjęcia i jest w nich duża doza antypolskości. Z drugiej strony jednak odejście lewicy z rządu osłabia prorosyjskość nowej ekipy - stwierdził polityk występując w programie 1 Polskiego Radia. Kuźmiuk wskazał, że Sigmar Gabriel, wicekanclerz i szef MSZ z ramienia SPD, często gościł w Moskwie i podważał zasadność sankcji wobec Rosji, był też orędownikiem budowy Nord Stream II. - Teraz jest duża szansa, żeby niemiecki rząd przestał wspierać to przedsięwzięcie - stwierdził.

 

08:40

"Piłka nożna i rasizm nie pasują do siebie" - wideo pod takim tytułem wypuściła do internetu Borussia Dortmund, niemiecki klub Łukasza Piszczka. Film opublikowany niedługo po zamknięciu lokali wyborczych łączony jest w komentarzach z dobrym wynikiem antyimigranckiej AfD. Nagranie zebrało jednak mieszane recenzje. "Spodziewałem się po was więcej niż nienawiść i kontrowersje" - skomentował jeden z internautów.

 

 

08:26

Po wyborach w Niemczech proces integracji unijnej zostanie spowolniony - twierdzi włoska prasa. Dziennik „Corriere della Sera” zauważa, że przymierzana do koalicji z partią Angeli Merkel liberalna FDP jest przeciwna dalszej integracji strefy euro. - Z nami w rządzie nie będzie żadnego ministerstwa finansów Unii, żadnego wspólnego budżetu i wspólnej odpowiedzialności za długi w strefie euro. Nie zgodzimy się na "eurociąg", którym z Niemiec wypłyną pieniądze - mówił szef FDP Christian Lindner.

Włoska gazeta stwierdza też, że wyniki wyborów w Niemczech są "ciosem" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

07:36

Prawo i Sprawiedliwość będzie miało "bratnią" partię w Niemczech - skomentował wyniki wyborów europoseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.

 

 

06:59

"Wynik niemieckich wyborów daje kredyt zaufania w Europę zjednoczoną i silną" - napisał na swojej stronie ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Gratulując zwycięstwa Angeli Merkel dodał, że jest ona liderem pokoju i stabilności w Europie.

Prezydent zauważył, że zwycięstwo CDU/CSU będzie korzystne dla przyszłości Ukrainy w zjednoczonej Europie. Angeli Merkel pogratulował też ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman.

06:35

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - podała agencja dpa po ostatecznym podliczeniu przez Komisję Wyborczą wyników ze wszystkich 299 okręgów wyborczych. Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5 proc., co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc., a zatem niższym niż to wynikało z sondaży exit polls opublikowanych krótko po zamknięciu lokali wyborczych, które dawały jej 13,3 proc.

W nowym Bundestagu pozostanie Lewica z wynikiem 9,2 proc. (+0,6 pkt. proc.) i Zieloni z poparciem 8,9 proc. (+0,5 pkt. proc.). Po czteroletniej nieobecności do parlamentu powróci Wolna Partia Demokratyczna (FDP), która zdobyła 10,7 proc. głosów.

Przyszły parlament będzie liczył 709 miejsc. Największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, AfD - 94, FDP - 80, Lewica -69, a Zieloni - 67.

06:01

Koniec stabilizacji, zmiana sezonu politycznego, trzęsienie ziemi - tak włoska prasa w poniedziałek podsumowuje wyniki wyborów w Niemczech. Na jej łamach dominuje opinia, że zwycięstwo Angeli Merkel zostało przyćmione przez dobry wynik antyimigranckiej AfD.

05:35

Na terenie byłego NRD AfD zdobyła aż 22,9 proc. głosów - podczas gdy zwycięska w wyborach koalicja CDU/CSU - tylko 27,6 proc. (w poprzednich wyborach - 38,5 proc.) - zauważa Reuters.

04:31

"Europa pozostanie silna i zjednoczona z Angelą Merkel. Pozdrowienia dla Niej" – napisał na Twitterze bułgarski premier Bojko Borysow, który zareagował natychmiast po ogłoszeniu wstępnych wyników niemieckich wyborów parlamentarnych.

Dzienniki w Bułgarii nie zdążyły z opublikowaniem komentarzy w swych poniedziałkowych wydaniach papierowych, ale szeroko komentują zwycięstwo chadeków w wydaniach internetowych. Media elektroniczne podkreślają, że liderka niemieckiej chadecji liczyła zapewne na lepsze wyniki. Wpływowe wydanie Club Z użyło wobec Merkel określenia "wieczna kanclerz". Club Z zaznacza w komentarzu, że przed Merkel stoi trudne zadanie negocjacji mających na celu stworzenie koalicji. "Zwycięstwo Merkel było spodziewane, lecz jej patia straciła ponad 8 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat" – oceniło z kolei w komentarzu radio publiczne. Prywatna agencja informacyjna Mediapool wskazuje w swym głównym wydaniu na portalu internetowym, że formuła przyszłych rządów pozostaje niejasna.

Najwięcej szans na realizację miałby - według Mediapool – scenariusz kontynuacji, czyli utrzymanie dotychczasowej koalicji chadeków z socjaldemokratami. Wyniki liberałów – niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) "są zbyt słabe i nie wystarczają na stworzenie koalicji, do której koniecznie trzeba by dokooptować trzeciego partnera, najprawdopodobniej Zielonych" – czytamy w komentarzu.

Obserwatorzy w większości mediów bułgarskich odnotowują z niepokojem, że po raz pierwszy w historii RFN do Bundestagu wejdzie skrajna prawica, która zdobyła sporo głosów w landach byłej NRD.

04:23

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował na Twitterze, że złożył gratulacje Angeli Merkel w związku ze zwycięstwem chadecji w wyborach. "Będziemy z determinacją kontynuować naszą kluczową dla Europy i naszych krajów współpracę" - zapewnił.

Źródło zdjęcia: AFP

00.10

Szefowa CDU Angela Merkel zasiada od 12 lat w fotelu kanclerza Niemiec decydując o losach jednego z najpotężniejszych państw świata. W niedzielę wygrała po raz czwarty wybory do Bundestagu. Kryzys migracyjny pokazał jednak, że "cesarzowa Europy" nie jest wszechwładna.

00.05

Portugalskie media twierdzą, że utrata poparcia w wyborach przez partie dotychczasowej koalicji może skłonić Angelę Merkel do zmiany polityki wobec Polski i Węgier. Wskazują też, że kanclerz może próbować łagodzić dotychczasowe spory z Warszawą i Budapesztem.

23:12

Media w Hiszpanii oceniają, że wybory w Niemczech potwierdziły radykalizację nastrojów w Europie. Wskazują, że nowy parlament stanie się miejscem ścierania skrajnych opinii.

22:58

Premier Finlandii Juha Sipila pogratulował zwycięstwa Angeli Merkel. "Zwycięstwo Merkel oznacza kontynuację" - powiedział w wywiadzie dla radia Yle. "Nasza dobra współpraca będzie kontynuowana" - zapewnił następnie na Twitterze.

22:41

Wynik wyborów w Niemczech, zakończonych zwycięstwem kanclerz Angeli Merkel i upadkiem perspektywy wielkiej koalicji, podzielił polityków we Włoszech. Rząd wstrzymuje się z komentarzem. Prawica wyraża satysfakcję z wyniku Alternatywy dla Niemiec.

22:27

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner oświadczył, że jego partia nie zgodzi się na utworzenie budżetu strefy euro, czego domaga się Francja. Liberalna FDP wejdzie zapewne do nowego rządu kanclerz Angeli Merkel.

22:04

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował kanclerz Niemiec Angeli Merkel zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych. „Budapeszt gratuluje/Budapest gratuliert!” - napisał Orban na swoim profilu na Facebooku.

21:50

Angela Merkel najbardziej odpowiada realizacji naszych interesów, ale pewności mieć nie możemy; najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków z błędu Angeli Merkel polegającego na otwarciu granic UE dla napływu migrantów - tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak skomentował wybory w Niemczech.

21:23

W Niemczech głosy straciły dwie największe partie, CDU/CSU Angeli Merkel i SPD, którym wyborcy pokazali wyraźnie żółtą kartkę za lata wielkiej koalicji – oceniła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. „Obie partie bardzo się do siebie zbliżyły” – dodała.

21:05

Wieczorem kilkaset protestujących osób zebrało się na Alexanderplatz w Berlinie przed klubem, w którym partia AfD świętuje swoje zwycięstwo wyborcze. Czytaj więcej

21:00

Trudno o bardziej istotny punkt odniesienia w polskiej polityce zagranicznej niż Niemcy - pisze Bogusław Chrabota.

20:40

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt pogratulował liberałom z niemieckiej FDP powrotu do Bundestagu. Wyraził nadzieję, że wejdą w skład koalicji rządowej.

20:24

Szef SPD i kandydat na kanclerza Martin Schulz powiedział, że wynik socjaldemokratów jest "dramatyczny". 

20:18

Największy sukces w wyborach w Niemczech odniosła prawicowo-nacjonalistyczna Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) – ocenił politolog, prof. Erhard Cziomer. W przyszłym parlamencie będzie trzecią siłą. "To jest bardzo niebezpieczna tendencja"- ocenił.

19:37

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że kierowany przez nią blok partii chadeckich CDU/CSU "zrealizował strategiczny cel" i ma obecnie misję tworzenia rządu. Czytaj więcej

19:25

Kai-Olaf Lang: Niemcy nie skręcają w prawo

Ekspert rządowej fundacji Wissenschaft und Politik przedstawia scenariusze przyszłej polityki RFN.

19:15

Krasnodębski: wynik wyborów w Niemczech to jednak porażka Merkel

Wskazywane przez sondaże wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech to jednak porażka Angeli Merkel - ocenia europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem, historycznie niskie wyniki głównych partii to efekt niezadowolenia z dotychczasowej polityki.

19:06

19:02

18:53

18:43

Gratulacje dla Angeli Merkel przekazał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani

18:36

Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland powiedział po ogłoszeniu sondażu exit poll, że jego partia po wejściu do Bundestagu będzie "polować" na kanclerz Angelę Merkel. Alternatywa dostała 13,3 proc. głosów i będzie trzecią siłą w Bundestagu.

18:33

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann zapowiedział po ogłoszeniu sondażu exit poll, że jego partia przejdzie do opozycji; SPD otrzymała 20 proc. głosów, co jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii Niemiec.

"Miejsce SPD wobec takiego wyniku wyborów jest w opozycji" - powiedział Oppermann. Nie znam nikogo w partii, kto przy tym wyniku życzyłby sobie kontynuacji wielkiej koalicji (z CDU/CSU) - zaznaczył polityk SPD. Wynik wyborów jest "głosowaniem przeciwko takiej koalicji".

18:19

18:12

Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

18:11

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

18:09

Angela Merkel czwarty raz z rzędu będzie kanclerzem Niemiec

18:07

18:00

Exit poll:

CDU 32,5% 

SPD 20% 

AfD 13,5%

FDP 10,5% 

Lewica 9%

Zieloni 9% 

17:34

Nowy Bundestag musi zebrać się najpóźniej 30 dni po wyborach.

17:32

16:24

Prezydent Andrzej Dyda wyraża nadzieję i zainteresowanie żeby rząd, który powstanie po tych wyborach chciał utrzymywać dobre i partnerskie relacje z rządem polskim - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

- Czy kanclerzem będzie pani czy pan to prezydent chciałby żeby współpraca z przyszłym kanclerzem układała się dobrze i harmonijnie - dodał.

16:18

Do godz. 14 w wyborach do Bundestagu wzięło udział 41,1 proc. uprawnionych do głosowania - poinformował szef Federalnego Biura Wyborczego Dieter Sarreither. To niemal identyczny wynik jak w poprzednich wyborach, gdy do tej godziny głos oddało 41,4 proc.

15:03

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zagłosowała w Berlinie, powstrzymując się przy tym od komentarza. Będąca faworytką wyborów szefowa CDU oddała głos w lokalu wyborczym zorganizowanym w stołówce Uniwersytetu Humboldtów. Towarzyszył jej mąż Joachim Sauer.

Po wrzuceniu kart wyborczych do urny, Merkel i jej partner bez słowa wyszli z budynku i skierowali się w stronę oczekującego ich rządowego samochodu. Szefowa rządu mieszka w pobliżu Uniwersytetu - naprzeciwko Muzeum Pergamonu.

14:30

Wybory w RFN to dla nas lekcja pokory - napisał w "Plusie Minusie" Michał Szułdrzyński.

13:05

Głos w wyborach oddał szef MSZ Sigmar Gabriel.

13:03

Prezydent Niemiec (pierwszy z prawej) czeka w kolejce na oddanie głosu.

12:45

 

12:44

 

12:36

10,6 proc. uprawnionych do głosowania w Niemczech ma imigranckie korzenie.

12:35

 

12:20

Głos w wyborach parlamentarnych oddała współprzewodnicząca AfD Frauke Petry.

12:11

W niedzielę na antenie Radia Zet politycy rozmawiali o wyborach w Niemczech oraz o stosunkach polsko-niemieckich: Prawdopodobna wygrana obecnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, to utrzymanie stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich- ocenił wiceszef MON Bartosz Kownacki. Zdaniem szefa klubu PO Sławomira Neumanna, wygrana Merkel jest przesądzona.

Kownacki powiedział, że "prawdopodobny wybór Merkel, to utrzymanie pewnego status quo i stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich". - Jest prowadzony dialog z Niemcami, jest współpraca na właściwym poziomie. Oczywiście są różne wizje Europy, różne spojrzenia na poszczególne sprawy, ale te relacje są dobre - podkreślił.

Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił z kolei, że wygrana Merkel w wyborach "wydaje się przesądzona". Pytany, czy wybory w Niemczech są ważne dla Polski, polityk PO odpowiedział: - Jeżeli Angela Merkel będzie miała mocny mandat wyborczy, to razem z Francją naprawdę może dojść do przyspieszenia integracji unijnej i wtedy my będziemy mieli naprawdę duży problem, bo to już nie będzie kwestia stosunków między Polską a Niemcami, tylko między Polską a Europą. Polska musi zacząć prowadzić politykę proeuropejską, a nie antyeuropejską.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o znaczenie wyborów w Niemczech dla Polaków, powiedziała: - Z naszego punktu (widzenia) bardzo ważne, żeby nie tworzyły się dwie strefy: strefa euro i strefa pozostałych krajów, Europa dwóch prędkości. Jak najszybciej powinniśmy wchodzić do strefy euro. Wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj przekonywała z kolei, że "Niemcy po prostu robią interesy". - My powinniśmy z nimi rozmawiać, jako partner biznesowy. Nie szabelka, nie emocje, nie te wszystkie ruchy, o których rozmawiamy, czyli rozmawianie o reparacjach w formie medialnych doniesień, tylko rzeczywiste podejście - usiąść do stołu i rozmawiać (na) chłodno - zaznaczyła. Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki przekonywał, że Polsce "potrzebna jest Francja i Niemcy, żebyśmy w ramach Trójkąta Weimarskiego byli w trzonie kształtującym przyszłość Unii Europejskiej, a nie w jej ogonie".

11:49

A tak głosuje się w Bawarii:

11:18

- Mam nadzieję, że jak najwięcej osób skorzysta dziś z prawa głosu; by zapewnić Niemcom demokratyczną przyszłość, powinni oddać głos na jedną z partii demokratycznych - zaznaczył Martin Schulz po oddaniu głosu, dając w ten sposób do rozumienia, by nie głosować na antymigrancką i antyislamską Alternatywę dla Niemiec (AfD). Schulz ujawnił, że otrzymał maila od uchodźcy z Syrii, który napisał mu, że w jego kraju ludzie domagający się prawa do wolnych wyborów, są zabijani. - Mam nadzieję, że wielu niezdecydowanych zagłosuje na moją partię - powiedział Schulz. - SPD posiada siłę, by bronić demokracji - dodał socjaldemokrata.

10:36

Dwie mieszkanki Szwarzwaldu postanowiły głosować w strojach regionalnych:

10:33

Schulz głosował z uśmiechem na ustach - ale to raczej dobra mina do złej gry.

Źródło zdjęcia: AFP

10:32

A oto co tuż przed wyborami mówił w programie #RZECZoPOLITYCE o możliwych powyborczych scenariuszach dziennikarz działu Świat "Rzeczpospolitej" Piotr Jendroszczyk:

10:04

Trwa głosowanie w wyborach do Bundestagu. Jak widać na zdjęciu AFP w Niemczech psy nie muszą czekać przed lokalem wyborczym na oddanie głosu przez swojego właściciela.

Źródło zdjęcia: AFP

10:02

Niemal punktualnie o godzinie 10 w lokalu wyborczym pojawił się Martin Schulz, który następnie oddał głos w wyborach.

9:45

Wiadomo za kogo trzyma kciuki Ryszard Petru:

 

9:41

W rozmowie z rp.pl przedstawiciel Polonii w Niemczech mówił, że Polaków niepokoi rosnące poparcie dla antyimigranckiej AfD.

Źródło zdjęcia: AFP

9:15

Czy istnieje realna groźba, że wpływ na wynik wyborów będą mieli hakerzy?

Źródło zdjęcia: 123RF

8:56

Młodzi Niemcy, którzy nie mają jeszcze praw wyborczych, wybraliby CDU/CSU - wynika z sondażowych wyników wyborów wśród osób poniżej 18 roku życia, które zaprezentowano na tydzień przed wyborami.

8:48

W wyborach do Bundestagu każdy wyborca dysponuje dwoma głosami: jeden oddaje na konkretnego kandydata w swoim okręgu wyborczym, a drugi na listę partyjną. Bundestag liczy 598 miejsc, jednak w praktyce, ze względu na ordynację wyborczą, liczba posłów jest znacznie większa. W dobiegającej końca kadencji jest ich 631.


Źródło zdjęcia: AFP

8:47

Cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., SPD 25,7 proc., Lewica 8,6 proc., a Zieloni 8,4 proc. FDP i AfD nie przekroczyły w 2013 roku progu wyborczego.

8:27

Kto może zagrozić Angeli Merkel? Oto spojrzenie na kluczowe partie niemieckie.

Źródło zdjęcia: AFP

8:19

Czy Polacy chcą kanclerz Merkel? - odpowiedź na to pytanie dał sondaż dla rp.pl.

Źródło zdjęcia: AFP

8:02

Jeżeli wyniki sondażowe potwierdzą się, po wyborach możliwa będzie kontynuacja dotychczasowej koalicji CDU/CSU - SPD, lub rząd partii chadeckich CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Nowy Bundestag musi zebrać się najpóźniej 30 dni po wyborach.

8:01

Na finiszu kampanii wyborczej wrosło poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD), która może stać się trzecią siłą w niemieckim parlamencie. Istniejące od czterech lat ugrupowanie domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Szanse na wejście do Bundestagu mają także: Lewica, liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Zieloni.

Źródło zdjęcia: AFP

8:00

Faworytem wyborów jest blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski. Głównym rywalem chadeków jest SPD Martina Schulza. W sondażach socjaldemokraci przegrywają jednak z chrześcijańskimi demokratami kilkunastoma punktami procentowymi.


Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL