Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory w Niemczech

Relacja na żywo. Niemcy wybierajš Bundestag

AFP
W Niemczech zakończyły się wybory parlamentarne. Do wyboru nowego Bundestagu uprawnionych było 61,5 mln obywateli. O miejsca w parlamencie ubiegało się 4828 kandydatów i 42 partie. Wybory wygrała koalicja CDU/CSU, która zdobyła 33,5 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów:

CDU/CSU - 33,5 proc. (246 mandatów)

SPD - 20,5 proc. (153 mandaty)

AfD - 12,5 proc. (94 mandaty)

FDP - 10,7 proc. (80 mandatów)

Lewica - 9,2 proc. (69 mandatów)

Zieloni - 8,9 proc. (67 mandatów)

15:31

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po posiedzeniu władz CDU, że nie dostrzega żadnych błędów w kampanii wyborczej. Blok partii chadeckich: CDU i bawarska CSU wygrał wybory do Bundestagu, uzyskał jednak wynik najgorszy od 1949 roku.

 15:23

Wysokie poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) to wyraz protestu i rozczarowania tradycyjnymi partiami - ocenia wybory w Niemczech "Wall Street Journal". Według "New York Timesa" największym wyzwaniem dla kanclerz Angeli Merkel będzie stworzenie koalicji.

14:33

ródło zdjęcia: AFP

W trakcie poniedziałkowych obrad zarzšdu bawarskiej Unii Chrzeœcijańsko-Społecznej (CSU) uchwalono, że będzie ona nadal tworzyć w Bundestagu wspólnš frakcję z CDU - poinformowała agencja dpa powołujšc się na osoby uczestniczšce. Według nich, nikt nie głosował przeciwko tej decyzji. Przewodniczšcy CSU i zarazem premier krajowy Bawarii Horst Seehofer oœwiadczył na posiedzeniu, że nie uważa ewentualnego wyjœcia ze wspólnej chadeckiej frakcji za krok właœciwy.

Zarzšd CSU zastrzegł jednoczeœnie, że podejmie rozmowy sondażowe z potencjalnymi partnerami koalicyjnymi dopiero po wyjaœnieniu wspólnie z CDU, jaki ma być przyszły kurs chadecji. Należy uzyskać jasnoœć co do centralnych punktów politycznych zanim rozpocznie się sondowanie z innymi, ale chodzi tu o wiele więcej niż o żšdany przez CSU limit liczby przyjmowanych uchodŸców - zaznaczono.

Istniejšca nieprzerwanie od powstania powojennego parlamentu Niemiec w 1949 roku wspólna frakcja CDU i CSU w Bundestagu musi być odnawiana na poczštku każdej jego kolejnej kadencji. W niedzielnych wyborach CSU uzyskała w Bawarii tylko 38.8 proc. głosów w porównaniu z 49,3 proc. w 2013 roku, ale zdołała zdobyć mandaty bezpoœrednie we wszystkich 46 tamtejszych okręgach wyborczych.

14:01

"W obliczu globalnych wyzwań dziœ bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest Europie silny rzšd niemiecki" - napisał przewodniczšcy Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liœcie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Szef KE pogratulował Merkel "czwartego, historycznego zwycięstwa". Przypomniał też to, co "wielokrotnie otwarcie powtarzał: że powinniœmy wystrzegać się samozadowolenia, ale jednoczeœnie odróżniać tych, którzy kwestionujš nasze rozwišzania polityczne od tych, którzy chcš zniszczyć Unię Europejskš".

Juncker wyraził również nadzieję, że rozmowy w sprawie koalicji w Niemczech pomogš stworzyć stabilny gabinet i podkreœlił potrzebę "wypracowywania rozwišzań politycznych adekwatnych do trosk obywateli, stawienia czoła dyskursowi populistycznemu i koniecznoœci lepszego objaœniania Europy".

13:59

Przewodniczšcy FDP Christian Lindner oœwiadczył w poniedziałek, że zdaniem jego partii w polityce wobec Rosji potrzebne sš "konsekwencja i gotowoœć do dialogu". Uważa on, że kraje G7 powinny ponownie zaprosić prezydenta Rosji Władimira Putina do swego grona.

ródło zdjęcia: AFP

13:41

Rzecznik Kremla: AfD? Nie komentuję. To wewnętrzna sprawa Niemiec

- Kreml uważnie analizuje wyniki wyborów w Niemczech. Kraj ten pozostaje ważnym partnerem gospodarczym Rosji i zachodzšce tam wydarzenia sš dla Moskwy szczególnie interesujšce - oœwiadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Na briefingu dla dziennikarzy Pieskow zastrzegł, że Putin wyrazi swojš ocenę, gdy informacje na temat wyników niemieckich wyborów parlamentarnych będš pełne. Zapewnił przy tym, że na Kremlu "informacje nadchodzšce z Niemiec sš uważnie œledzone", a wyniki - analizowane. Podkreœlił, że przed zwycięskim blokiem CDU/CSU Angeli Merkel stoi zadanie formowania rzšdu. - Będziemy œledzić (to) bardzo uważnie - zapowiedział.

- Niemcy sš ważnym partnerem Rosji w sferze współpracy handlowo-gospodarczej i inwestycyjnej. Z tego względu wszystko, co tam się dzieje, jest przedmiotem naszego wielkiego i szczególnego zainteresowania - dodał. Przedstawiciel Kremla zastrzegł, że nie komentuje rezultatów uzyskanych przez Alternatywę dla Niemiec (AfD), która otrzymała ponad 12 proc. głosów i weszła do Bundestagu, jako że jest to wewnętrzna sprawa Niemiec.

 

13:06

Przewodniczšcy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz potwierdził, że ugrupowanie to powinno przejœć do opozycji po porażce, jakiej doznało w niedzielnych wyborach do Bundestagu. - Naszym zadaniem jest być silnš opozycjš, by w tej roli kształtować przyszłoœć kraju. Podejmiemy się tego zadania - powiedział Schulz na posiedzeniu zarzšdu SPD w Berlinie dodajšc, że przeciwstawianie się rzšdowi będzie miało konstruktywnš formę.

- W demokracji opozycja może być nawet siłš bardziej decydujšcš niż rzšd. Dlatego, że to opozycja pokazuje rzšdowi, jakie błędy popełnia - kontynuował przywódca niemieckich socjaldemokratów. Jak zaznaczył, SPD jest dobrze przygotowana do tej nowej roli i wystšpi w niej zwarta.

ródło zdjęcia: AFP

12:54

Fińskie media oceniły wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech jako gorzkie zwycięstwo Angeli Merkel. Wejœcie do Bundestagu narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) uznano za wyzwanie rzucone niemieckiej kanclerz.

Niemcy będš dalej pod władzš Merkel, ale na politycznej mapie zrobiły "krok na prawo" - oceniła Anna-Liina Kauhanen, korespondentka "Helsingin Sanomat". Jej zdaniem, mimo iż chadecy pozostajš największš niemieckš siłš politycznš, to przesunięcie głosów z partii centrowych na prawe skrzydło jest kluczowym rezultatem wyborów i zarazem największš porażkš CDU/CSU; chadecki blok zdobył 33 proc. głosów, a AfD - 12,6 proc.

Kauhanen twierdzi, że o ile popularnoœć tego typu partii jak AfD nie jest niczym nowym w Europie, to po raz pierwszy od bardzo dawna w niemieckim parlamencie znajdzie się ugrupowanie, dla którego "otwarty rasizm nie jest tematem tabu".

Według dziennika nowa sytuacja to cena jakš Merkel płaci za politykę wobec uchodŸców sprzed dwóch lat. "Helsingin Sanomat" przypomina, że na jesieni 2015 roku Merkel pozwoliła uchodŸcom, którzy utknęli na Węgrzech kontynuować podróż przez Austrię do Niemiec. Wtedy właœnie AfD zaczęła zyskiwać na popularnoœci potępiajšc politykę otwartych granic. Jak odnotował dziennik, wielu wyborców pozostało rozczarowanych, choć Merkel ciężko pracowała nad rozwišzaniem kryzysu migracyjnego.

Chociaż wpływów AfD w Bundestagu nie należy przeceniać, to nowy układ sił politycznych w Niemczech będzie widoczny w całej Europie – oceniła gazeta.

12:19

Po wyborach w Niemczech hiszpańska prasa ocenia w poniedziałek, że zwycięska, lecz osłabiona koalicja Angeli Merkel CDU/CSU powinna dšżyć do uporzšdkowania Unii Europejskiej. Zdaniem komentatorów kanclerz powinna powrócić do Ÿródeł Wspólnoty. Media w Hiszpanii zgodnie wskazujš na powstajšce pęknięcia w społeczeństwie niemieckim, które trudno będzie scalić słabszemu niż dotychczas gabinetowi Merkel. Dziennik "El Mundo" odnotowuje też rozłam w kierownictwie antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), której szefowa Frauke Petry oœwiadczyła, że nie wejdzie do klubu parlamentarnego ugrupowania.

Komentatorzy dziennika "El Pais" twierdzš, że będšca de facto "szefowš Europy" niemiecka kanclerz powinna na nowo poukładać sprawy wewnštrz Unii Europejskiej, gdyż znajduje się ona w rozmaitych kłopotach.

"UE jest pogršżona w kryzysie euro, w masowym napływie uchodŸców, w terroryzmie nowego typu, a przede wszystkim w Brexicie, który po raz pierwszy w jej historii wyprowadził z jej struktur jakieœ państwo, a nie do nich wprowadził" - odnotował madrycki dziennik.

"El Pais" wskazuje też, że podczas swojej czwartej kadencji na stanowisku kanclerz Merkel powinna dšżyć do możliwie najszybszych rozmów liderów państw UE, które sprawiš, że organizacja ta da oznaki życia i pozwoli wyprowadzić się na prostš.

"Europa powinna powrócić do haseł, które przyœwiecały jej ojcom założycielom, czyli: dobrobytu gospodarczego bez drastycznych nierównoœci, ochrony najsłabszych oraz tych, którzy pozostajš w tyle, zarówno poszczególnych państw, jak i obywateli, i wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa, a także demokracji w swoich instytucjach" - stwierdza "El Pais".

12:05

"Z okazji Œwięta Narodowego Republiki Federalnej Niemiec przekazuję Pani oraz obywatelom RFN najserdeczniejsze życzenia. Pragnę skorzystać z okazji, by pogratulować Pani osobiœcie i Partii, na której czele Pani stoi, wyniku w wyborach do Bundestagu 24 wrzeœnia" - napisała w depeszy gratulacyjnej do Angeli Merkel premier Beata Szydło.

"Jestem przekonana, że działania przyszłej koalicji rzšdzšcej pod Pani przewodnictwem będš służyły pomyœlnoœci obywateli Niemiec, integracji europejskiej i umacnianiu dobrych stosunków z Polskš. Ze swej strony pragnę zapewnić, że wolš mojego rzšdu jest dšżenie do urzeczywistnienia idei partnerskiej współpracy z Niemcami - naszym największym sšsiadem, z którym łšczš nas więzi dobrosšsiedzkiej współpracy oraz członkostwo w NATO i UE. Mam nadzieję, że będziemy miały wkrótce okazję do omówienia aktualnych zagadnień z zakresu naszych stosunków bilateralnych i polityki europejskiej" - napisała polska premier.

12:02

Wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech osłabiły pozycję kanclerz Angeli Merkel - ocenia w poniedziałek największy opiniotwórczy dziennik niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Zdaniem autora komentarza wyborcy upokorzyli SPD i jej kandydata Martina Schulza.

11:39

Utrzymanie władzy przez CDU/CSU to pozytywny sygnał dla rozwoju stosunków niemiecko-chińskich - komentuje w poniedziałek wybory w Niemczech chińska agencja Xinhua, zaznaczajšc, że kanclerz Angela Merkel będzie dalej walczyć z protekcjonizmem.

Mimo rosnšcej fali populizmu w Europie, konserwatywne ugrupowanie kanclerz Merkel obroniło status największej partii w niemieckim parlamencie – pisze w komentarzu Xinhua. Jak podaje chińska agencja, kierujšca niemieckim rzšdem od 12 lat Merkel "od dawna znana jest z tego, że wspiera globalizację i współpracę międzynarodowš". "Dla tych, którym zależy na przyszłym rozwoju relacji chińsko-niemieckich, jej czwarta kadencja to pozytywny sygnał" - ocenia Xinhua i podkreœla, że w trakcie sprawowania urzędu kanclerza Niemiec Merkel aż 10-krotnie odwiedzała Chiny.

"Dojrzałe stosunki chińsko-niemieckie" - pisze agencja - sš "kluczowe dla globalnego dobrobytu i stabilnoœci" w "coraz bardziej nieprzewidywalnym œwiecie". Oba kraje posiadajš "znaczny wpływ międzynarodowy" i sš "aktywnie zobowišzane do rozwišzywania konfliktów i kryzysów metodami politycznymi i dyplomatycznymi, a nie militarnymi".

11:38

Większoœć brukselskich mediów w materiałach na temat wyborów w Niemczech z ulgš odnotowuje zwycięstwo bloku kanclerz Angeli Merkel i jednoczeœnie z niepokojem wypowiada się o wejœciu do Bundestagu antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

ródło zdjęcia: AFP

11:20

"Duch nazizmu kładzie się cieniem na czwartej kadencji Angeli Merkel" - komentuje wynik niedzielnych wyborów gazeta "Ta Nea". Tak jak inne greckie media, twierdzi, że wynik głosowania to wstrzšs dla Niemiec i Europy. Greccy dziennikarze uważajš, że niemiecki wybór jest szczególnie niekorzystny dla Aten. Obawiajš się, że skrajna prawica będzie naciskać na zawrócenie tysięcy migrantów do Grecji. 

 

10:43

Wynik wyborów w Niemczech jest obiecujšcy. Może doprowadzić do sporej spójnoœci oczekiwań Warszawy i Berlina wobec Unii Europejskiej w takich sprawach, jak zachowanie jednoœci Unii, polityka wobec Rosji, czy nawet migracje - ocenił wynik niemieckiego głosowania wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański. Jak zaznaczył, z ostatecznymi ocenami politycznych następstw wyborów trzeba się jednak "wstrzymać do momentu podpisania umowy koalicyjnej i rozdania tek ministerialnych pomiędzy partie nowej koalicji".

 

10:37

ródło zdjęcia: AFP

O trudnym zwycięstwie w wyborach do Bundestagu i ciężkich rozmowach koalicyjnych czekajšcych kanclerz Niemiec Angelę Merkel, a także o œwietnym wyniku antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) i słabym socjaldemokratów pisze prasa węgierska. "Osłabiły się wielkie partie, do parlamentu trafili przeciwnicy imigracji" - wybija na pierwszej stronie prorzšdowy dziennik "Magyar Idoek", podkreœlajšc, że swój historyczny sukces AfD zawdzięcza ostrej krytyce polityki imigracyjnej Merkel.

"Trudne zwycięstwo, chmury nad koalicjš" – pisze z kolei opozycyjny "Magyar Nemzet", podkreœlajšc, że AfD pewnie zajęła trzecie miejsce w wyborach. "Największym newsem tych wyborów jest znakomity i przekraczajšcy oczekiwania wynik AfD, uważanej za czarnš owcę niemieckiej polityki" – pisze gazeta, zdaniem której partia ta zawdzięcza sukces głównie głosom mieszkańców wschodniej częœci Niemiec.

Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia natomiast, że szefowa niemieckiego rzšdu nie może beztrosko œwiętować wyniku wyborów, bo "musi się liczyć z trudnymi negocjacjami na temat utworzenia rzšdu". Zdaniem dziennika jest też "szokujšce, iż do parlamentu najsilniejszego państwa Europy trafiła skrajna prawica".

Wszystkie węgierskie dzienniki zwracajš również uwagę na bardzo słaby wynik socjaldemokratów. "Magyar Nemzet" pisze o "historycznej klęsce" SPD mimo realizacji niektórych postulatów tej partii, np. wprowadzenia płacy minimalnej.

10:22

Dobry wynik eurosceptycznej AfD w wyborach do Bundestagu, wpłynie mobilizujšco na partie głównego nurtu - uważa europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. - Obawa przed wzrostem poparcia dla tej partii powinna działać mobilizujšco. Tak jak sukces Frontu Narodowego powinien zmobilizować centroprawicę we Francji do wewnętrznej reformy. Może spójrzmy na to tak, że to będzie alarm, ale także taki sygnał do zmobilizowania, do odnowienia polityki ze strony partii umiarkowanych - powiedział polityk w radiowej Trójce.

 

10:18

Polityka nowego rzšdu Niemiec w stosunku do Rosji będzie konsekwentna i nie należy w niej oczekiwać przełomu, choć też wiele będzie zależało od tego, kto w niemieckim rzšdzie zajmie stanowisko szefa MSZ - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".

10:03

Tego samego dnia dwóch polityków, którzy krytykowali Polskę - Emmanuel Macron we Francji i Martin Schulz w Niemczech - przegrało wybory - mówił po wyborach do Bundestagu i francuskich do Senatu wiceszef PE Ryszard Czarnecki z PiS. Dodał, że cieszy go zwycięstwo Angeli Merkel.

ródło zdjęcia: AFP

9:43

Szef Œwiatowego Kongresu Żydów okreœlił Merkel mianem "przyjaciela Izraela".

09:25

A konkretniej - Frauke Petry, jednak z liderek AfD nie dołšczy do klubu parlamentarnego tej partii - podaje AFP.

ródło zdjęcia: AFP

09:24

09:18

Europoseł Zbigniew KuŸmiuk uważa, że poglšdy AfD na wiele spraw sš nie do przyjęcia i jest w nich duża doza antypolskoœci. Z drugiej strony jednak odejœcie lewicy z rzšdu osłabia prorosyjskoœć nowej ekipy - stwierdził polityk występujšc w programie 1 Polskiego Radia. KuŸmiuk wskazał, że Sigmar Gabriel, wicekanclerz i szef MSZ z ramienia SPD, często goœcił w Moskwie i podważał zasadnoœć sankcji wobec Rosji, był też orędownikiem budowy Nord Stream II. - Teraz jest duża szansa, żeby niemiecki rzšd przestał wspierać to przedsięwzięcie - stwierdził.

 

08:40

"Piłka nożna i rasizm nie pasujš do siebie" - wideo pod takim tytułem wypuœciła do internetu Borussia Dortmund, niemiecki klub Łukasza Piszczka. Film opublikowany niedługo po zamknięciu lokali wyborczych łšczony jest w komentarzach z dobrym wynikiem antyimigranckiej AfD. Nagranie zebrało jednak mieszane recenzje. "Spodziewałem się po was więcej niż nienawiœć i kontrowersje" - skomentował jeden z internautów.

 

 

08:26

Po wyborach w Niemczech proces integracji unijnej zostanie spowolniony - twierdzi włoska prasa. Dziennik „Corriere della Sera” zauważa, że przymierzana do koalicji z partiš Angeli Merkel liberalna FDP jest przeciwna dalszej integracji strefy euro. - Z nami w rzšdzie nie będzie żadnego ministerstwa finansów Unii, żadnego wspólnego budżetu i wspólnej odpowiedzialnoœci za długi w strefie euro. Nie zgodzimy się na "eurocišg", którym z Niemiec wypłynš pienišdze - mówił szef FDP Christian Lindner.

Włoska gazeta stwierdza też, że wyniki wyborów w Niemczech sš "ciosem" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

07:36

Prawo i Sprawiedliwoœć będzie miało "bratniš" partię w Niemczech - skomentował wyniki wyborów europoseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.

 

 

06:59

"Wynik niemieckich wyborów daje kredyt zaufania w Europę zjednoczonš i silnš" - napisał na swojej stronie ukraiński prezydent Petro Poroszenko. Gratulujšc zwycięstwa Angeli Merkel dodał, że jest ona liderem pokoju i stabilnoœci w Europie.

Prezydent zauważył, że zwycięstwo CDU/CSU będzie korzystne dla przyszłoœci Ukrainy w zjednoczonej Europie. Angeli Merkel pogratulował też ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman.

06:35

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech - podała agencja dpa po ostatecznym podliczeniu przez Komisję Wyborczš wyników ze wszystkich 299 okręgów wyborczych. Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5 proc., co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejœć do opozycji. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzeciš siłš. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc., a zatem niższym niż to wynikało z sondaży exit polls opublikowanych krótko po zamknięciu lokali wyborczych, które dawały jej 13,3 proc.

W nowym Bundestagu pozostanie Lewica z wynikiem 9,2 proc. (+0,6 pkt. proc.) i Zieloni z poparciem 8,9 proc. (+0,5 pkt. proc.). Po czteroletniej nieobecnoœci do parlamentu powróci Wolna Partia Demokratyczna (FDP), która zdobyła 10,7 proc. głosów.

Przyszły parlament będzie liczył 709 miejsc. Największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, AfD - 94, FDP - 80, Lewica -69, a Zieloni - 67.

06:01

Koniec stabilizacji, zmiana sezonu politycznego, trzęsienie ziemi - tak włoska prasa w poniedziałek podsumowuje wyniki wyborów w Niemczech. Na jej łamach dominuje opinia, że zwycięstwo Angeli Merkel zostało przyćmione przez dobry wynik antyimigranckiej AfD.

05:35

Na terenie byłego NRD AfD zdobyła aż 22,9 proc. głosów - podczas gdy zwycięska w wyborach koalicja CDU/CSU - tylko 27,6 proc. (w poprzednich wyborach - 38,5 proc.) - zauważa Reuters.

04:31

"Europa pozostanie silna i zjednoczona z Angelš Merkel. Pozdrowienia dla Niej" – napisał na Twitterze bułgarski premier Bojko Borysow, który zareagował natychmiast po ogłoszeniu wstępnych wyników niemieckich wyborów parlamentarnych.

Dzienniki w Bułgarii nie zdšżyły z opublikowaniem komentarzy w swych poniedziałkowych wydaniach papierowych, ale szeroko komentujš zwycięstwo chadeków w wydaniach internetowych. Media elektroniczne podkreœlajš, że liderka niemieckiej chadecji liczyła zapewne na lepsze wyniki. Wpływowe wydanie Club Z użyło wobec Merkel okreœlenia "wieczna kanclerz". Club Z zaznacza w komentarzu, że przed Merkel stoi trudne zadanie negocjacji majšcych na celu stworzenie koalicji. "Zwycięstwo Merkel było spodziewane, lecz jej patia straciła ponad 8 proc. w porównaniu z sytuacjš sprzed czterech lat" – oceniło z kolei w komentarzu radio publiczne. Prywatna agencja informacyjna Mediapool wskazuje w swym głównym wydaniu na portalu internetowym, że formuła przyszłych rzšdów pozostaje niejasna.

Najwięcej szans na realizację miałby - według Mediapool – scenariusz kontynuacji, czyli utrzymanie dotychczasowej koalicji chadeków z socjaldemokratami. Wyniki liberałów – niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) "sš zbyt słabe i nie wystarczajš na stworzenie koalicji, do której koniecznie trzeba by dokooptować trzeciego partnera, najprawdopodobniej Zielonych" – czytamy w komentarzu.

Obserwatorzy w większoœci mediów bułgarskich odnotowujš z niepokojem, że po raz pierwszy w historii RFN do Bundestagu wejdzie skrajna prawica, która zdobyła sporo głosów w landach byłej NRD.

04:23

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował na Twitterze, że złożył gratulacje Angeli Merkel w zwišzku ze zwycięstwem chadecji w wyborach. "Będziemy z determinacjš kontynuować naszš kluczowš dla Europy i naszych krajów współpracę" - zapewnił.

ródło zdjęcia: AFP

00.10

Szefowa CDU Angela Merkel zasiada od 12 lat w fotelu kanclerza Niemiec decydujšc o losach jednego z najpotężniejszych państw œwiata. W niedzielę wygrała po raz czwarty wybory do Bundestagu. Kryzys migracyjny pokazał jednak, że "cesarzowa Europy" nie jest wszechwładna.

00.05

Portugalskie media twierdzš, że utrata poparcia w wyborach przez partie dotychczasowej koalicji może skłonić Angelę Merkel do zmiany polityki wobec Polski i Węgier. Wskazujš też, że kanclerz może próbować łagodzić dotychczasowe spory z Warszawš i Budapesztem.

23:12

Media w Hiszpanii oceniajš, że wybory w Niemczech potwierdziły radykalizację nastrojów w Europie. Wskazujš, że nowy parlament stanie się miejscem œcierania skrajnych opinii.

22:58

Premier Finlandii Juha Sipila pogratulował zwycięstwa Angeli Merkel. "Zwycięstwo Merkel oznacza kontynuację" - powiedział w wywiadzie dla radia Yle. "Nasza dobra współpraca będzie kontynuowana" - zapewnił następnie na Twitterze.

22:41

Wynik wyborów w Niemczech, zakończonych zwycięstwem kanclerz Angeli Merkel i upadkiem perspektywy wielkiej koalicji, podzielił polityków we Włoszech. Rzšd wstrzymuje się z komentarzem. Prawica wyraża satysfakcję z wyniku Alternatywy dla Niemiec.

22:27

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner oœwiadczył, że jego partia nie zgodzi się na utworzenie budżetu strefy euro, czego domaga się Francja. Liberalna FDP wejdzie zapewne do nowego rzšdu kanclerz Angeli Merkel.

22:04

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował kanclerz Niemiec Angeli Merkel zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych. „Budapeszt gratuluje/Budapest gratuliert!” - napisał Orban na swoim profilu na Facebooku.

21:50

Angela Merkel najbardziej odpowiada realizacji naszych interesów, ale pewnoœci mieć nie możemy; najważniejsze jest wycišgnięcie wniosków z błędu Angeli Merkel polegajšcego na otwarciu granic UE dla napływu migrantów - tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak skomentował wybory w Niemczech.

21:23

W Niemczech głosy straciły dwie największe partie, CDU/CSU Angeli Merkel i SPD, którym wyborcy pokazali wyraŸnie żółtš kartkę za lata wielkiej koalicji – oceniła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. „Obie partie bardzo się do siebie zbliżyły” – dodała.

21:05

Wieczorem kilkaset protestujšcych osób zebrało się na Alexanderplatz w Berlinie przed klubem, w którym partia AfD œwiętuje swoje zwycięstwo wyborcze. Czytaj więcej

21:00

Trudno o bardziej istotny punkt odniesienia w polskiej polityce zagranicznej niż Niemcy - pisze Bogusław Chrabota.

20:40

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt pogratulował liberałom z niemieckiej FDP powrotu do Bundestagu. Wyraził nadzieję, że wejdš w skład koalicji rzšdowej.

20:24

Szef SPD i kandydat na kanclerza Martin Schulz powiedział, że wynik socjaldemokratów jest "dramatyczny". 

20:18

Największy sukces w wyborach w Niemczech odniosła prawicowo-nacjonalistyczna Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) – ocenił politolog, prof. Erhard Cziomer. W przyszłym parlamencie będzie trzeciš siłš. "To jest bardzo niebezpieczna tendencja"- ocenił.

19:37

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że kierowany przez niš blok partii chadeckich CDU/CSU "zrealizował strategiczny cel" i ma obecnie misję tworzenia rzšdu. Czytaj więcej

19:25

Kai-Olaf Lang: Niemcy nie skręcajš w prawo

Ekspert rzšdowej fundacji Wissenschaft und Politik przedstawia scenariusze przyszłej polityki RFN.

19:15

Krasnodębski: wynik wyborów w Niemczech to jednak porażka Merkel

Wskazywane przez sondaże wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech to jednak porażka Angeli Merkel - ocenia europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem, historycznie niskie wyniki głównych partii to efekt niezadowolenia z dotychczasowej polityki.

19:06

19:02

18:53

18:43

Gratulacje dla Angeli Merkel przekazał przewodniczšcy Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani

18:36

Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alexander Gauland powiedział po ogłoszeniu sondażu exit poll, że jego partia po wejœciu do Bundestagu będzie "polować" na kanclerz Angelę Merkel. Alternatywa dostała 13,3 proc. głosów i będzie trzeciš siłš w Bundestagu.

18:33

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann zapowiedział po ogłoszeniu sondażu exit poll, że jego partia przejdzie do opozycji; SPD otrzymała 20 proc. głosów, co jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii Niemiec.

"Miejsce SPD wobec takiego wyniku wyborów jest w opozycji" - powiedział Oppermann. Nie znam nikogo w partii, kto przy tym wyniku życzyłby sobie kontynuacji wielkiej koalicji (z CDU/CSU) - zaznaczył polityk SPD. Wynik wyborów jest "głosowaniem przeciwko takiej koalicji".

18:19

18:12

Istniejšca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

18:11

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

18:09

Angela Merkel czwarty raz z rzędu będzie kanclerzem Niemiec

18:07

18:00

Exit poll:

CDU 32,5% 

SPD 20% 

AfD 13,5%

FDP 10,5% 

Lewica 9%

Zieloni 9% 

17:34

Nowy Bundestag musi zebrać się najpóŸniej 30 dni po wyborach.

17:32

16:24

Prezydent Andrzej Dyda wyraża nadzieję i zainteresowanie żeby rzšd, który powstanie po tych wyborach chciał utrzymywać dobre i partnerskie relacje z rzšdem polskim - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

- Czy kanclerzem będzie pani czy pan to prezydent chciałby żeby współpraca z przyszłym kanclerzem układała się dobrze i harmonijnie - dodał.

16:18

Do godz. 14 w wyborach do Bundestagu wzięło udział 41,1 proc. uprawnionych do głosowania - poinformował szef Federalnego Biura Wyborczego Dieter Sarreither. To niemal identyczny wynik jak w poprzednich wyborach, gdy do tej godziny głos oddało 41,4 proc.

15:03

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zagłosowała w Berlinie, powstrzymujšc się przy tym od komentarza. Będšca faworytkš wyborów szefowa CDU oddała głos w lokalu wyborczym zorganizowanym w stołówce Uniwersytetu Humboldtów. Towarzyszył jej mšż Joachim Sauer.

Po wrzuceniu kart wyborczych do urny, Merkel i jej partner bez słowa wyszli z budynku i skierowali się w stronę oczekujšcego ich rzšdowego samochodu. Szefowa rzšdu mieszka w pobliżu Uniwersytetu - naprzeciwko Muzeum Pergamonu.

14:30

Wybory w RFN to dla nas lekcja pokory - napisał w "Plusie Minusie" Michał Szułdrzyński.

13:05

Głos w wyborach oddał szef MSZ Sigmar Gabriel.

13:03

Prezydent Niemiec (pierwszy z prawej) czeka w kolejce na oddanie głosu.

12:45

 

12:44

 

12:36

10,6 proc. uprawnionych do głosowania w Niemczech ma imigranckie korzenie.

12:35

 

12:20

Głos w wyborach parlamentarnych oddała współprzewodniczšca AfD Frauke Petry.

12:11

W niedzielę na antenie Radia Zet politycy rozmawiali o wyborach w Niemczech oraz o stosunkach polsko-niemieckich: Prawdopodobna wygrana obecnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, to utrzymanie stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich- ocenił wiceszef MON Bartosz Kownacki. Zdaniem szefa klubu PO Sławomira Neumanna, wygrana Merkel jest przesšdzona.

Kownacki powiedział, że "prawdopodobny wybór Merkel, to utrzymanie pewnego status quo i stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich". - Jest prowadzony dialog z Niemcami, jest współpraca na właœciwym poziomie. Oczywiœcie sš różne wizje Europy, różne spojrzenia na poszczególne sprawy, ale te relacje sš dobre - podkreœlił.

Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił z kolei, że wygrana Merkel w wyborach "wydaje się przesšdzona". Pytany, czy wybory w Niemczech sš ważne dla Polski, polityk PO odpowiedział: - Jeżeli Angela Merkel będzie miała mocny mandat wyborczy, to razem z Francjš naprawdę może dojœć do przyspieszenia integracji unijnej i wtedy my będziemy mieli naprawdę duży problem, bo to już nie będzie kwestia stosunków między Polskš a Niemcami, tylko między Polskš a Europš. Polska musi zaczšć prowadzić politykę proeuropejskš, a nie antyeuropejskš.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o znaczenie wyborów w Niemczech dla Polaków, powiedziała: - Z naszego punktu (widzenia) bardzo ważne, żeby nie tworzyły się dwie strefy: strefa euro i strefa pozostałych krajów, Europa dwóch prędkoœci. Jak najszybciej powinniœmy wchodzić do strefy euro. Wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Œcigaj przekonywała z kolei, że "Niemcy po prostu robiš interesy". - My powinniœmy z nimi rozmawiać, jako partner biznesowy. Nie szabelka, nie emocje, nie te wszystkie ruchy, o których rozmawiamy, czyli rozmawianie o reparacjach w formie medialnych doniesień, tylko rzeczywiste podejœcie - usišœć do stołu i rozmawiać (na) chłodno - zaznaczyła. Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki przekonywał, że Polsce "potrzebna jest Francja i Niemcy, żebyœmy w ramach Trójkšta Weimarskiego byli w trzonie kształtujšcym przyszłoœć Unii Europejskiej, a nie w jej ogonie".

11:49

A tak głosuje się w Bawarii:

11:18

- Mam nadzieję, że jak najwięcej osób skorzysta dziœ z prawa głosu; by zapewnić Niemcom demokratycznš przyszłoœć, powinni oddać głos na jednš z partii demokratycznych - zaznaczył Martin Schulz po oddaniu głosu, dajšc w ten sposób do rozumienia, by nie głosować na antymigranckš i antyislamskš Alternatywę dla Niemiec (AfD). Schulz ujawnił, że otrzymał maila od uchodŸcy z Syrii, który napisał mu, że w jego kraju ludzie domagajšcy się prawa do wolnych wyborów, sš zabijani. - Mam nadzieję, że wielu niezdecydowanych zagłosuje na mojš partię - powiedział Schulz. - SPD posiada siłę, by bronić demokracji - dodał socjaldemokrata.

10:36

Dwie mieszkanki Szwarzwaldu postanowiły głosować w strojach regionalnych:

10:33

Schulz głosował z uœmiechem na ustach - ale to raczej dobra mina do złej gry.

ródło zdjęcia: AFP

10:32

A oto co tuż przed wyborami mówił w programie #RZECZoPOLITYCE o możliwych powyborczych scenariuszach dziennikarz działu Œwiat "Rzeczpospolitej" Piotr Jendroszczyk:

10:04

Trwa głosowanie w wyborach do Bundestagu. Jak widać na zdjęciu AFP w Niemczech psy nie muszš czekać przed lokalem wyborczym na oddanie głosu przez swojego właœciciela.

ródło zdjęcia: AFP

10:02

Niemal punktualnie o godzinie 10 w lokalu wyborczym pojawił się Martin Schulz, który następnie oddał głos w wyborach.

9:45

Wiadomo za kogo trzyma kciuki Ryszard Petru:

 

9:41

W rozmowie z rp.pl przedstawiciel Polonii w Niemczech mówił, że Polaków niepokoi rosnšce poparcie dla antyimigranckiej AfD.

ródło zdjęcia: AFP

9:15

Czy istnieje realna groŸba, że wpływ na wynik wyborów będš mieli hakerzy?

ródło zdjęcia: 123RF

8:56

Młodzi Niemcy, którzy nie majš jeszcze praw wyborczych, wybraliby CDU/CSU - wynika z sondażowych wyników wyborów wœród osób poniżej 18 roku życia, które zaprezentowano na tydzień przed wyborami.

8:48

W wyborach do Bundestagu każdy wyborca dysponuje dwoma głosami: jeden oddaje na konkretnego kandydata w swoim okręgu wyborczym, a drugi na listę partyjnš. Bundestag liczy 598 miejsc, jednak w praktyce, ze względu na ordynację wyborczš, liczba posłów jest znacznie większa. W dobiegajšcej końca kadencji jest ich 631.


ródło zdjęcia: AFP

8:47

Cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., SPD 25,7 proc., Lewica 8,6 proc., a Zieloni 8,4 proc. FDP i AfD nie przekroczyły w 2013 roku progu wyborczego.

8:27

Kto może zagrozić Angeli Merkel? Oto spojrzenie na kluczowe partie niemieckie.

ródło zdjęcia: AFP

8:19

Czy Polacy chcš kanclerz Merkel? - odpowiedŸ na to pytanie dał sondaż dla rp.pl.

ródło zdjęcia: AFP

8:02

Jeżeli wyniki sondażowe potwierdzš się, po wyborach możliwa będzie kontynuacja dotychczasowej koalicji CDU/CSU - SPD, lub rzšd partii chadeckich CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Nowy Bundestag musi zebrać się najpóŸniej 30 dni po wyborach.

8:01

Na finiszu kampanii wyborczej wrosło poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD), która może stać się trzeciš siłš w niemieckim parlamencie. Istniejšce od czterech lat ugrupowanie domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Szanse na wejœcie do Bundestagu majš także: Lewica, liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Zieloni.

ródło zdjęcia: AFP

8:00

Faworytem wyborów jest blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegajšca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski. Głównym rywalem chadeków jest SPD Martina Schulza. W sondażach socjaldemokraci przegrywajš jednak z chrzeœcijańskimi demokratami kilkunastoma punktami procentowymi.


ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL