Adam Nawałka: Zasłużyliśmy na ten awans

- Były to bardzo trudne eliminacje. Każdy mecz to nasza olbrzymia praca. Zasłużyliśmy na ten awans - powiedział po meczu Polska - Czarnogóra, wygranym przez biało-czerwonych 4:2, trener reprezentacji Adam Nawałka.

Aktualizacja: 08.10.2017 21:49 Publikacja: 08.10.2017 21:21

- Każdy mecz jest niezwykle istotny, jeżeli chodzi o układ tabeli, jeżeli chodzi o awans. Były to bardzo trudne eliminacje. Teraz z perspektywy czasu tak to możemy ocenić. Każdy mecz to była olbrzymia praca wykonana przez zawodników. W każdym meczu praktycznie trzeba było wiele potu wylać, aby osiągnąć korzystny wynik i praktycznie dzisiejszy mecz też to potwierdził - mówił selekcjoner na konferencji prasowej, podkreślając udaną odpowiedź swojej drużyny na doprowadzenie przez Czarnogórę do remisu.

- Brawa dla zawodników za grę do samego końca. Zawsze tak jest, że determinacja jest potrzebna do tego, żeby w takich trudnych momentach rozstrzygnąć spotkania i żeby to było kluczowe co do awansu. Zawodnicy świetnie sprawdzili się właśnie w tych trudnych momentach, stąd m.in. myślę że zasłużony awans, awans, który został osiągnięty w bardzo dobrym stylu - podkreślał selekcjoner.

- Zawsze trzeba stawiać ambitne cele, mieć marzenia, ale też patrzeć realnie. Z optymizmem jedziemy na mundial - zapowiedział Nawałka.

Trener zdradził, że oprócz Łukasza Piszczka, zmienionego w przerwie, problemy po pierwszej połowie zgłaszali też inni zawodnicy. - Już w przerwie dwóch zawodników zgłaszało możliwość zmiany, również w trakcie drugiej połowy. Stąd byliśmy w jakiś sposób zamknięci, jeżeli chodzi o manewr, reagowanie podczas drugiej połowy, a zmiany widać było, że były potrzebne - mówił.

Jego zdaniem wpłynęło to na obraz meczu, gdy Czarnogórcy wyrównali wynik. - Mieliśmy mecz pod kontrolą, natomiast w drugiej połowie był taki fragment meczu, gdzie straciliśmy kontrolę nad grą, m.in. dlatego, że nie potrafiliśmy się utrzymać przy piłce. Wiadomo - jeżeli utrzymamy przeciwnika dalej od naszej bramki, wtedy nie ma niebezpieczeństwa. Wymuszona zmiana Łukasza Piszczka również wpłynęła na to, że nie było takiej jakości w grze obronnej, jak również jeżeli chodzi o rozegranie - powiedział selekcjoner na konferencji prasowej.

Przyznał, że zawodnicy mają teraz co świętować. - Oczywiście, że będzie czas na radość, na świętowanie. Cel został osiągnięty i chwilę wspaniałej zabawy należą się wszystkim. Awans został wywalczony dzięki olbrzymiej pracy włożonej przez zawodników, ale również przez wszystkich, którzy są związani z naszą reprezentacją. Kapitalną pracę wykonali przedstawiciele PZPN, mieliśmy warunki stworzone do tego, żeby grać jak najlepiej i myślę, że to również miało duży wpływ na to, że te eliminacje zakończyły się po naszej myśli - podkreślił Nawałka.

- Trzeba mieć marzenia, ale też trzeba patrzeć realnie na to, co jest związane z drużyną. Zawsze są te cele minimum i maksimum. Teraz o tym nie będę mówił - cieszymy się z awansu i myślę, że to najważniejsze - powiedział Nawałka, pytany o cele na mundial w Rosji.