Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Trump wprowadził cła na stal i aluminium

Bloomberg
Prezydent USA ostatecznie zdecydował się wprowadzić cła na stal i aluminium. Trump podpisał odpowiednie rozporzšdzenie w czwartek wieczorem.

Cła na stal i aluminium wyniosš odpowiednio 25 i 10 proc. Donald Trump tłumaczył, że Stany Zjednoczone w ten sposób radzš sobie z atakiem na jego kraj.

Dodał, że Waszyngton będzie musiał wykazać się elastycznoœciš i współpracš z przyjaznymi krajami.

Prezydent USA podkreœlił, że dopóki trwajš negocjacje z Kanadš i Meksykiem w sprawie układu NAFTA, kraje te będš wyłšczone z programu dodatkowych taryf.

Możliwoœć wprowadzenia ceł na stal i aluminium prezydent Donald Trump zapowiedział 1 marca. W odpowiedzi Unia Europejska poinformowała, że może się zdecydować na odwet i wprowadzenie cła na amerykańskie produkty. Na wstępnej liœcie znalazły się takie towary jak whiskey, masło orzechowe, sok pomarańczowy, dżinsy, motocykle i produkty stalowe.

Kilka dni póŸniej zareagował na to Trump i zagroził cłami na europejskie samochody. W cieniu tych słów odbywały się w Genewie doroczne targi samochodowe, a temat ten był tam szeroko komentowany, co relacjonowaliœmy w "Rzeczpospolitej".

Europa i MFW wezwały Donalda Trumpa, by wycofał się i nie wywoływał wojny handlowej. - W tzw. wojnie handlowej nikt nie wygrywa, a generalnie przegrani sš po obu stronach - oœwiadczyła dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde i dodała, ze taki konflikt spowodowałby ogromne straty w œwiatowym wzroœcie gospodarczym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL