Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W społeczeństwie jest coraz większe zrozumienie dla osób w spektrum autyzmu. By zwiększyć społeczną świadomość w tym zakresie 2. kwietnia w ramach solidarności z osobami w spektrum, podświetla się budynki na niebiesko.

Publikacja: 02.04.2024 17:07

2. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Foto: adobe stock

Spektrum autyzmu jest grupą luźno zdefiniowanych zaburzeń rozwojowych o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają do końca życia. Szacuje się, ze z autyzmem zmaga się nawet co 50. Polak.

Są to osoby, które mają problemy o problemy komunikacyjne, społeczne i emocjonalne. Słowem, to, co dla wielu osób jest zupełnie naturalne, dla osoby w spektrum, może być trudne do przezwyciężenia i skłaniać do izolowania się od społeczeństwa.

Spektrum autyzmu: Jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodziców?

Kiedy można podejrzewać, że dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu?  Na przykład wówczas, gdy nie reaguje ono na polecenia, nie bawi się z rówieśnikami, na problemy z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy.

Zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako „dziwne” czy „nietypowe”. Trudno zdefiniować jakie, bo spektrum autyzmu obejmuje właśnie szereg różnorodnych zachowań. Dlatego też tak ważne są akcje związane z informowaniem o autyzmie. Takie zadanie ma właśnie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w którego obchody włącza się coraz więcej osób i instytucji. – W geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu Pałac Kultury i Nauki oraz inne warszawskie budynki zaświecą się na niebiesko. To symbol, ale pamiętajmy że spektrum autyzmu to różne odcienie i różne barwy – mówi w nagraniu umieszczonym na platformie X prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czytaj więcej

I ty znasz kogoś ze spektrum autyzmu. 10 rzeczy, które o autyzmie warto wiedzieć

„Nie jest to lepsze ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Bądźmy solidarni z osobami z autyzmem!” – apeluje w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia.

Akcja „Zaświeć się na niebiesko” organizowana jest od 11 lat na całym świecie. Polega na wyrażaniu swojej akceptacji, wsparcia i solidarności z osobami w spektrum autyzmu i ich rodzinami poprzez podświetlanie na niebiesko budynków i innych obiektów architektonicznych. W Polsce jest ona organizowana przez Fundację SYNAPSIS.  

Wśród podświetlonych budynków znajdzie się także zarządzana przez Colliers Prosta Office Centre, gdzie siedzibę ma redakcja „Rzeczpospolitej”.

Diagnostyka i terapie
Co ma żaba do depresji? Okazuje się, że może pomóc
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień