W szpitalach nie będzie podpasek i tamponów na NFZ

Jeśli pacjentka przebywająca w szpitalu nie ma przy sobie takich środków higieny, to szpital ma obowiązek je zapewnić.

NFZ wydał ważny komunikat. Chodzi o tabletkę "dzień po"

Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym - przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia, który zapewnił, iż zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po”.

W ilu aptekach można będzie kupić pigułkę "dzień po"? Szału nie ma

Po majowym weekendzie apteki przystępują do programu pilotażowego umożliwiającego pacjentom zakup tzw. pigułki „dzień po” bez recepty od lekarza. Okazuje się, że - przynajmniej na razie - nie ma wielu chętnych.

Anna Nowacka-Isaksson: Samoidentyfikacja wystarczy

Szwedzki parlament przegłosował ustawę o uproszczonej procedurze zmiany płci.

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji. Tabletki poronne będą wysyłane pocztą?

Holandia chce ułatwić Polkom dostęp do aborcji i pocztą przesyłać im tabletki poronne, czego warunkiem będzie odbycie telekonsultacji z tamtejszym lekarzem.

Pigułka "dzień po" nie będzie łatwo dostępna od 1 maja

Kobiety nie będą mogły kupić bez recepty lekarskiej pigułki "dzień po" już od 1 maja, jak planowało Ministerstwo Zdrowia. Powód? Formalności, jakich muszą dopełnić farmaceuci.

Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi

O dwa i pół miesiąca obniżył się w ciągu roku średni wiek osób, które uzyskały uprawnienia do renty. Powodem tego niepokojącego zjawiska mogą być problemy natury psychicznej – mówią specjaliści.

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.

Tomasz Pietryga: Pigułka „dzień po”, czyli zabawa legislacją

Armia prawników i legislatorów kombinuje, jak przechytrzyć przeciwnika, zamiast zająć się pisaniem dobrego prawa.

Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne

To dziwne, że w obecnej sytuacji prezydent nie domaga się uczynienia jego projektu z 2020 r. przedmiotem debaty parlamentarnej. Warto odkurzyć tamtą propozycję złagodzenia prawa aborcyjnego i nadać jej formalny bieg.

Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata

Profesorom prawa podsuwam możliwość milczenia w kwestii, która biologicznie ich nie dotyczy.

Szpital zakazał odwiedzania dzieci. Sąd powiedział, co o tym myśli

Wojewódzki Sąd Administracyjny kolejny raz potwierdził, że każdy pacjent przebywający w szpitalu ma prawo do kontaktu osobistego z innymi osobami. Tym razem sprawa dotyczyła zakazu odwiedzin małych pacjentów ze względu na... potencjał zagrożenia terrorystycznego.

Szef nie wymusi zaszczepienia się przeciwko odrze

Pracodawca nie ma prawa żądać informacji o szczepieniach, które przyjął pracownik. Tym bardziej nie może zobowiązać go do poddania się iniekcji. Ale może do tego zachęcać.

Metoda leczenia boreliozy niebezpieczna dla zdrowia. Wyrok potwierdza stanowisko rzecznika pacjentów

Sąd przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta, według której metoda ILADS - oparta na długotrwałym stosowaniu wielokrotnej antybiotykoterapii w leczeniu boreliozy - jest niezgodna ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczna dla pacjentów.

Pomysł resortu zdrowia na pigułkę "dzień po". Są wątpliwości

Rzecznik praw obywatelskich zgłosił uwagi do rozporządzenia ministra zdrowia wprowadzającego program pilotażowy mający na celu ułatwienie dostępu do tzw. tabletki „dzień po”.

Problem posiłków bezmięsnych w placówkach. RPO pisze do MZ

Naczelna Rada Lekarska podkreśla niezbędność odpowiedniego standardu żywienia w szpitalach, które w przyszłości powinno być uznane za prawo pacjenta. Problem dotyczy także szkół - wynika z pisma Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministerstwa Zdrowia.

Minister zapowiada powrót starego obowiązku w szkołach. Już od września

Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Z psem do restauracji? Jest stanowisko sanepidu

Obiad czy deser w towarzystwie pupila to dla jednych pożądany standard, dla innych kontrowersyjna fanaberia. Pies w lokalu gastronomicznym nadal budzi zaskoczenie, a bywa że i sprzeciw klientów. Sanepid przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.