Jan Błeszyński: Spór o słuszne wynagrodzenia

Pozostawienie wynagrodzeń twórców i artystów swobodzie umów oznaczałoby rezygnację z funkcji państwa. Ma ono regulować relacje prawne, w których brakuje równości uczestników.

Jarosław Gwizdak: Patrzymy na was, pilnujemy

W niektórych krajach Europy, w tym u naszych południowych sąsiadów, sędziów obserwuje się na skalę nieznaną i niestosowaną jeszcze w Polsce.

Maciej J. Nowak: Niewykorzystany potencjał planowania

Plany zagospodarowania powinny ograniczać konflikty, zapewniając szeroką ochronę szczególnie istotnym walorom przestrzennym: przyrodniczym, zabytkowym, klimatycznym.

Maciej Zaborowski: Przepracowany jak prawnik

Kryzys psychiczny związany z wypaleniem zawodowym coraz częściej dotyczy także prawników. Z upływem lat szukają więc odskoczni od stresującej kariery zawodowej.

Łukasz Guza: Niepewność, zmora prawa

Niestabilne politycznie i gospodarczo czasy odciskają swoje piętno na tworzonych przepisach.

Mikołaj Małecki: Lepszy przepis wyrafinowany czy łopatologiczny?

Sprawmy, by regulacja dotycząca zgwałcenia była jaśniejsza. Parę prostych słów może okazać się o wiele bardziej pomocnych niż dziesiątki stron komentarzy. Dobry może być kierunek zmian przedstawiony przez studenta UJ.

Jakub Sewerynik: Nowelizowany zakaz zabijania

Być może szacunek dla ludzkiego życia jest tak głęboko zapisany w naszej naturze, że wyczuwany jest przez każdego prawidłowo ukształtowanego człowieka.

Jacek Dubois: Nagrody i pożegnania

O dwóch prawnikach, którzy nigdy nie skusili się, by oddawać cześć nie swoim bogom.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Mieszany model kontroli konstytucyjności wymaga stworzenia odpowiedniej regulacji w ustawach ustrojowych sądownictwa oraz w ustawach procesowych.

Joanna Parafianowicz: Ostrożnie z tym specjalistą

Adwokat nie powinien stawiać siebie wyżej od innych członków palestry.

Maciej Sobczyk: Niebezpieczne półprawdy o zysku twórców i artystów

Aby dyskusja o kształcie prawa autorskiego była transparentna, należałoby z niej wyeliminować wszechobecne mity o wynagrodzeniu.

Anna Nowacka-Isaksson: Samoidentyfikacja wystarczy

Szwedzki parlament przegłosował ustawę o uproszczonej procedurze zmiany płci.

Marek Domagalski: Tracimy czas pod pręgierzem praworządności

Połowę z dwudziestu lat członkostwa w Unii Polska zmarnowała na spory o praworządność, bez istotnego efektu i widoków na ich zakończenie.

Michał Zacharski: Solidna ochrona ofiar gwałtu. Ale nie za cenę niesłusznych skazań

Dbając o maksymalny komfort ofiar zgwałceń nie zapominajmy, że określony kształt prawa może prowadzić do wypaczeń i nadużyć. W skrajnych przypadkach może być narzędziem wykorzystywanym do celów całkowicie obcych intencji ustawodawcy.

Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją

Goni go każdy rząd i każda większość sejmowa. Przy starcie jest zwykle dużo hałasu, a potem robi się coraz ciszej.

Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Ustawy, zwłaszcza te radykalniejsze, uderzając w prawa wielu osób, budzą emocje. Podobnie bywa z uchwałami Sądu Najwyższego, choć mają wyciszać kontrowersje prawne i spory.

Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne

To dziwne, że w obecnej sytuacji prezydent nie domaga się uczynienia jego projektu z 2020 r. przedmiotem debaty parlamentarnej. Warto odkurzyć tamtą propozycję złagodzenia prawa aborcyjnego i nadać jej formalny bieg.

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?