Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF Podatki

Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o VAT, która odsuwa obowiązek e-fakturowania do lutego 2026 r.

Prawo karne

Hitler, Stalin i Pol Pot na koszulce. Niemiecki nauczyciel usunięty ze szkoły

Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przekazał w czwartek, że do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego.

Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta

Matura 2024 rozpoczęła się zmaganiami z arkuszami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści? Które pytania mogły zaskoczyć? Publikujemy maturalne arkusze CKE z odpowiedziami eksperta. W środę matura z matematyki.

Nowe uprawnienia dla abonentów już od jesieni?

Nie jest pewne, czy telekomy dostosują się do nowych wymogów ustawowych w ciągu trzymiesięcznego vacatio legis.

Opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem także wlicza się do limitu zasiłku

Okres zasiłku opiekuńczego przysługującego łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny, włącznie z tymi z niepełnosprawnością, nie może przekraczać 60 dni w roku kalendarzowym.

Zwolnienia z kosztów sądowych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Zwolnienie z kosztów sądowych powinno być tak uregulowane, aby złożenie wniosku w tej sprawie i jego rozpatrzenie nie utrudniało stronom korzystania z ich uprawnień. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sąd Najwyższy: likwidacja szkód z OC bez wymuszonych rabatów

Czy firmy ubezpieczeniowe mogą narzucać poszkodowanym usługi powiązanych z nimi warsztatów i ich ceny? Siedmiu sędziów SN podjęło kolejną uchwałę w tej kwestii.

Zapłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Ważny wyrok NSA

Kwota za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu z przyczyn leżących po stronie najemcy to dla wynajmującego przychód z innych źródeł. Nie ma więc do niego zastosowania 8,5 proc. ryczałt.

Kiedy sporządza się ustny testament? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Szczególna forma ostatniej woli jest możliwa, gdy stan zdrowia spadkodawcy stopniowo pogarsza się w związku z ciężką chorobą, która prowadzi do nieodległej śmierci.

W ilu aptekach można będzie kupić pigułkę "dzień po"? Szału nie ma

Po majowym weekendzie apteki przystępują do programu pilotażowego umożliwiającego pacjentom zakup tzw. pigułki „dzień po” bez recepty od lekarza. Okazuje się, że - przynajmniej na razie - nie ma wielu chętnych.

Prokuratura na tropie sędziego Szmydta. Śledztwo wszczęte, jest zarzut szpiegostwa

Prokuratura Krajowa poinformowała o śledztwie, wszczętym ws. Tomasza Szmydta - sędziego, który poprosił o azyl polityczny na Białorusi. Jego podstawą ma być zarzut o szpiegostwo z kodeksu karnego.

Wyższe emerytury dla służbistów PRL. Trwają prace analityczne w MSWiA

Ustawa z 2016 roku obniżyła wysokość emerytur i rent służbistów PRL do wysokości nie większej od średnich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Aktualnie, w MSWiA trwają prace nad zmianami w ustawie i przywróceniem przynajmniej części świadczeń, przyznanych za służbę totalitarnemu państwu.

PIT złożył automat? Teraz czekaj na wezwanie fiskusa

Jeśli zeznanie zostało automatycznie zaakceptowane w Twój e-PIT, podatek płacimy dopiero po wezwaniu z urzędu.

Jan Błeszyński: Spór o słuszne wynagrodzenia

Pozostawienie wynagrodzeń twórców i artystów swobodzie umów oznaczałoby rezygnację z funkcji państwa. Ma ono regulować relacje prawne, w których brakuje równości uczestników.

Maciej J. Nowak: Niewykorzystany potencjał planowania

Plany zagospodarowania powinny ograniczać konflikty, zapewniając szeroką ochronę szczególnie istotnym walorom przestrzennym: przyrodniczym, zabytkowym, klimatycznym.

A może by tak odciążyć sądy?

W kodeksie postępowania cywilnego tkwią jeszcze rezerwy dla reform.

Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności

Przesłanką ustanowienia służebności (droga konieczna) nie jest zapewnienie łatwiejszego korzystania z nieruchomości lub plany inwestycyjne, lecz jej niezbędność.

Mikołaj Małecki: Lepszy przepis wyrafinowany czy łopatologiczny?

Sprawmy, by regulacja dotycząca zgwałcenia była jaśniejsza. Parę prostych słów może okazać się o wiele bardziej pomocnych niż dziesiątki stron komentarzy. Dobry może być kierunek zmian przedstawiony przez studenta UJ.

Jakub Sewerynik: Nowelizowany zakaz zabijania

Być może szacunek dla ludzkiego życia jest tak głęboko zapisany w naszej naturze, że wyczuwany jest przez każdego prawidłowo ukształtowanego człowieka.