Prezydent Andrzej Duda: Rosja się zbroi i przeszła na tryb wojenny. NATO musi zareagować

- Skończyły się czasy spokoju, kiedy wszyscy uważali, że wojny już więcej nie będzie, kiedy nawet były takie momenty, że w ogóle kwestionowano, czy armię jeszcze są potrzebne. No niestety obecne czasy pokazują, że są bardzo potrzebne - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 04.04.2024 11:50

Prezydent Andrzej Duda: Rosja się zbroi i przeszła na tryb wojenny. NATO musi zareagować

Foto: KPRP/ Grzegorz Jakubowski

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie w związku z 75. rocznicą podpisania Paktu Północnoatlantyckiego. 

- 75 lat temu powstał Sojusz Północnoatlantycki, powstało NATO, największy dzisiaj na świecie sojusz obronny państw demokratycznych, państw Zachodu — mówił prezydent.

- Nasza obecność w Sojuszu Północnoatlantyckim ważna jest dla nas dzisiaj, w czasach, kiedy niestety odrodził się rosyjski imperializm, kiedy wszyscy wiemy znakomicie, co dzieje się od 24 lutego 2022 roku na Ukrainie — kontynuował Andrzej Duda.

Czytaj więcej

NATO czeka zmiana. Stoltenberg przygotowuje przesłanie dla następcy

- Rosja grozi i niestety Rosja się wzmacnia, rozbudowuje swój potencjał militarny. Dzisiaj wydaje 1/3 swojego PKB na obronność, przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny. Buduje wielką armię, tworzy nowe dywizje i bez wątpienia stanowi dzisiaj wielkie zagrożenie dla wolnego świata. Widoczne tak bardzo wyraziście na Ukrainie, ale niestety pobrzmiewające także w wypowiedziach wielu najważniejszych rosyjskich polityków i dowódców - powiedział.

Andrzej Duda: W NATO nie tylko USA i Wielka Brytania powinny mieć potężne armie

- Nie mam żadnych wątpliwości, że Sojusz Północnoatlantycki, że państwa wolnego świata muszą na to reagować nie tylko wspierając Ukrainę w wysiłku wojennym, nie tylko nie dopuszczając do tego, żeby Rosja na Ukrainie wygrała. To jest dzisiaj najważniejsze zadanie wolnego świata. Wspierać w tym zakresie Ukrainę przede wszystkim finansowo i militarnie. Ale dzisiaj także i wolny świat powinien umacniać swoje bezpieczeństwo i swoją obronność. Skończyły się czasy spokoju, kiedy wszyscy uważali, że wojny już więcej nie będzie, kiedy nawet były takie momenty, że w ogóle kwestionowano, czy armię jeszcze są potrzebne. No niestety obecne czasy pokazują, że są bardzo potrzebne. I to nie tylko armie w ogóle, ale przede wszystkim armie znakomicie wyposażone, armie nowocześnie uzbrojone, które dysponują najnowocześniejszymi możliwościami technologicznymi - dodał.

Czytaj więcej

NATO zaangażuje się bezpośrednio we wsparcie wojskowe dla Ukrainy? Mowa o 100 mld euro

- Z satysfakcją patrzę na to, że my taką armię w Polsce budujemy. Dzisiaj wydajemy ponad 4 proc. naszego PKB na obronność, w tym nie tylko na utrzymanie armii, ale przede wszystkim na jej modernizację - mówił prezydent.

- Potężną armię powinny mieć nie tylko Stany Zjednoczone, nie tylko Wielka Brytania, największe dzisiaj armię sojuszu. Nie tylko Francja, ale wszystkie inne kraje powinny realizować jasną i klarowną politykę umacniania bezpieczeństwa - dodał.

Andrzej Duda skierował list do liderów państw członkowskich NATO

Z okazji rocznicy powstania sojuszu prezydent Andrzej Duda przekazał przywódcom państw członkowskich list, w którym wskazuje na swoją propozycję zwiększeniu wydatków na cele obronne z 2 proc. do 3 proc. PKB.

„Jestem przekonany, że to podstawa konsekwentnej budowy bezpieczeństwa w całym obszarze euroatlantyckim. To naturalny i podstawowy krok, który musimy dziś wspólnie postawić, przeciwstawiając się imperialnej polityce Kremla” - przekonuje Duda.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Przywrócenie poboru do wojska zależy od decyzji NATO

„Kreml wkroczył na tory gospodarki wojennej, a na Bliskim Wschodzie i w rejonie Pacyfiku nie brakuje napięć. Dlatego dziś musimy być odważni i bezkompromisowi. Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO właśnie to potwierdza i jest wielkim wzmocnieniem Sojuszu. Ale musimy z jeszcze większą determinacją budować jedność i rozwijać potencjał militarny. Polska jak mało który kraj na świecie wie, że bezpieczeństwo ma swoją cenę, dlatego przeznacza ponad 4 proc. PKB na utrzymanie i modernizację armii. W 2014 roku państwa Sojuszu zobowiązały się, że podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB. To wystarczyło 10 lat temu, teraz jednak już nie wystarcza” - dodaje.

„To, co dziś robi Władimir Putin, wymaga naszej jednoznacznej odpowiedzi. Potrzebujemy dyskusji w sprawie przyszłości Paktu i konkretnych decyzji. Podejmowałem już ten temat w rozmowach z wieloma liderami państw NATO. Cieszą mnie pozytywne reakcje, a także zgłaszane propozycje dotyczące wzmocnienia Sojuszu. Wszystkim nam przyświeca ten sam cel – globalne bezpieczeństwo” - kończy prezydent.

Prezydent Andrzej Duda skomentował stanowisko Izraela w sprawie ataku w Strefie Gazy

Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do nalotu przeprowadzonego w Strefie Gazy przez izraelską armię. W ataku zginęli wolontariusze, w tym obywatel Polski.

- Niestety w wyniku izraelskiego ostrzału w ostatnim czasie zginął nasz obywatel, młody człowiek, trzydziestopięcioletni wolontariusz, który realizował misję humanitarną, kierując się sercem, kierując się wolą pomagania drugiemu człowiekowi — mówił prezydent.

- Sprawa jest jasna. Potrzeba wyjaśnienia w szczegółach dlaczego doszło do takiej, a nie innej sytuacji. Władze izraelskie zachowały się tutaj odpowiedzialnie, przyznając, że to niestety IDF, czyli izraelskie siły obrony są odpowiedzialne za ten ostrzał. Natomiast sprawa musi zostać w szczegółach wyjaśniona. Potrzebne jest śledztwo, które tę sprawę wyjaśni i mam nadzieję, tak jak i inni przywódcy państw, których obywatele zginęli w tym ataku, że sprawa ta zostanie w szczegółach wyjaśniona - kontynuował.

Czytaj więcej

Adrian Zandberg: Ambasador Izraela powinien zostać poproszony o powrót do kraju

- Niezależnie od tego, nie mam żadnych wątpliwości, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie naszego zabitego obywatela. Powinno być to odszkodowanie stosowne. I mam nadzieję, że takie odszkodowanie w sposób uczciwy i rzetelny zostanie wypłacone, bo się po prostu należy. Niezależnie od tego, jakie były przyczyny tego zdarzenia, czy to był wypadek, czy jakakolwiek inna sytuacja. Jeżeli ostrzał był prowadzony, a był prowadzony, jeżeli w wyniku tego ostrzału zginął człowiek, zginął nasz obywatel, jego najbliższym należy się za to zadośćuczynienie i mam nadzieję, że władze Izraela zachowają się tutaj w sposób odpowiedzialny, uczciwy, rzetelny i takie odszkodowanie zostanie rodzinie wypłacone - dodał.

Andrzej Duda: Ambasador Izraela utrudnia relacje między państwami

 - Jest w ostatnim czasie szereg różnych wypowiedzi, niestety również ze strony przedstawicieli Izraela. Myślę tutaj o wypowiedziach pana ambasadora Izraela w naszym kraju. Ujmę to najdelikatniej jak to tylko możliwe i powiem tak: wypowiedzi niezbyt fortunne. Krótko mówiąc, oburzające. Moja ocena jest taka, że dzisiaj pan ambasador jest największym problemem dla państwa Izrael w relacjach z Polską. Ponieważ władze w Izraelu zachowują się i wypowiadają się w kwestii tej tragedii w sposób bardzo stonowany i z zachowaniem należytej w moim przekonaniu delikatności całej tej sytuacji. Niestety ambasador w Polsce nie potrafi takiej delikatności i wyczucia zachować. To jest nie do przyjęcia. Ponieważ Izrael przez dłuższy czas nie miał przedstawiciela w Polsce i po poważnych rozmowach i negocjacjach zgodziliśmy się na to, by ten przedstawiciel w końcu w Polsce był, po to, by ułatwić Izraelowi relacje z Polską, dzisiaj mogę powiedzieć: pan ambasador te relacje utrudnia. Bardzo znacząco je utrudnia — skomentował prezydent.

Czytaj więcej

Donald Tusk o oczekiwaniach wobec Izraela: Przeprosiny, wyjaśnienie, odszkodowanie

- Liczę na to, że władze Izraela zachowają się w sposób poważny. Że rodzina zostanie przeproszona, a przede wszystkim, że otrzyma należne w tej sytuacji niewątpliwie zadośćuczynienie choć nic nie przywróci życia temu młodemu człowiekowi — dodał.

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie w związku z 75. rocznicą podpisania Paktu Północnoatlantyckiego. 

- 75 lat temu powstał Sojusz Północnoatlantycki, powstało NATO, największy dzisiaj na świecie sojusz obronny państw demokratycznych, państw Zachodu — mówił prezydent.

Pozostało 97% artykułu
Polityka
Dolny Śląsk wciąż bez marszałka województwa. PO oskarża PSL
Polityka
Mateusz Morawiecki wróci przed komisję ds. wyborów kopertowych
Polityka
Jan Zbigniew Potocki kontra współpracownicy. Bunt przeciw samozwańczemu prezydentowi
Polityka
Odwet Mariana Banasia na urzędnikach. Sprawę bada Prokuratura Krajowa
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Pewne jest tylko to, że się odbędą