Transpłciowi niemile widziani w armii. Rzecznik pyta, dlaczego

Transseksualizm został znów uznany przez Ministerstwo Obrony Narodowej za przesłankę dyskwalifikującą z zawodowej służby wojskowej. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć dlaczego, skoro Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm, z listy zaburzeń psychicznych.

Inwigilacja kontrolowana

Mechanizm podległości jedynie względem parlamentu może zapewnić najwyższy stopień niezależności organu ds. kontroli nad działalnością służb.

NIK o jednym ze sztandarowych projektów PiS: potrzeba pilnej weryfikacji

Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie krytycznie oceniła jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych posterunków policji.

Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem

Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) jest kolejnym etapem realizacji obietnic wyborczych Donalda Tuska. To działanie ma na celu „sprzątanie” po państwie PiS.

SN: obraźliwe dopiski na protokole nie znieważyły policjantów

Sąd Najwyższy uniewinnił oskarżonego o znieważenie policjantów poprzez wpisanie na protokole przesłuchania obelżywych słów pod adresem konkretnych funkcjonariuszy.

Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Świadczenie dla represjonowanych przez ZSRR ma charakter odszkodowawczy z wszystkimi konsekwencjami tego cywilnoprawnego charakteru. Także w dziedziczeniu.

Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Pełnienie służby w formie zdalnej ma miejsce tylko na podstawie polecenia przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby. Wobec funkcjonariuszy nie ma możliwości wprowadzenia jej na stałe ani na wniosek samego zatrudnionego.

MON reguluje na nowo zasady palenia w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowe przepisy dotyczące używania wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych.

Gen. Skrzypczak: Przywrócenie poboru do wojska zależy od decyzji NATO

Odwieszenie obowiązkowego poboru do wojska nastąpi, gdy NATO uzna, że nadchodzi realne widmo wojny. Żeby żołnierz nie był tylko mięsem armatnim, powinien być szkolony minimum półtora roku – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

W Polsce brakuje policjantów. Wiadomo, jak z tym problemem chce walczyć rząd

Rząd chce walczyć z brakami kadrowymi w polskiej policji. Dlatego absolwentom szkół ponadpodstawowych ułatwi ścieżkę rekrutacji i zwerbuje do służby byłych mundurowych. Podkreśla, że obecnie jest ich za mało.

Porażający raport NIK: służby specjalne były praktycznie bez nadzoru

Ustanowienie jednego organu kontrolującego służby specjalne, informowanie obywateli, że byli inwigilowani, prawne doprecyzowanie metod działania oraz wydawanie zgody na czynności operacyjne przez wyspecjalizowanych sędziów - to główne wnioski z raportu NIK.

Odwołanie komendanta powiatowego Policji jest decyzją uznaniową

Uznaniowy charakter decyzji znacznie zawęża granice jej kontroli. W takich przypadkach weryfikacja odwołania w zasadzie sprowadza się do oceny tego, czy w sprawie zostały spełnione wymogi proceduralne.

Strażacy dla seniorów

Wójt chce, aby Ochotnicza Straż Pożarna mogła pomóc lokalnej społeczności – osobom starszym, które z racji wieku czy braku pojazdu, nie mogą dotrzeć na badania profilaktyczne, lekarskie i inne. Czy można wykorzystać do tego celu pojazdy OSP – pyta radna.

Celnik przyjrzy się rudom metali

Skarbówka zyska nowe uprawnienia do kontroli przywozu metali z terytoriów objętych wojnami.

Jacek Dubois: Rzecz o skąpstwie policji

Gdy prawo zaczyna mieszać się z polityką, dochodzi do paradoksalnych sytuacji.

Krzysztof Kuczyński: Uwaga, apokalipsa

Obrona państwa to przede wszystkim obywatele. Sprzęt zawsze można zastąpić.

Rezerwiście i pracodawcy za ćwiczenia zapłaci wojsko

Za czas ćwiczeń wojskowych powołany pracownik czy przedsiębiorca otrzyma uposażenie i wyrównanie utraconych dochodów. Zleceniobiorcy dostaną tylko żołd. Firmy mogą się starać o rekompensatę kosztów zastępstwa.

Zwrot kosztów gaszenia pożaru

RIO zarzuciła naszej gminie zaniechanie w dochodzeniu zwrotu kosztów uczestnictwa OSP w działaniach ratowniczych prowadzonych poza terenem działania (właściwości). Chodzi o działania ratownicze które OSP prowadziła na wezwanie PSP. Czy zarzut RIO jest zasadny – pyta radna.