Polska armia wkracza w przestrzeń kosmiczną, ale nie tworzy wojsk kosmicznych

- Kupujemy sprzęt najlepszej jakości, wyposażamy naszych żołnierzy. W tym roku rozpoczynamy budowę komponentów wojsk dronowych oraz wojsk kosmicznych - mówił w czasie uroczystej gali w Operze Narodowej, zorganizowanej z okazji 25. rocznicy wejścia Polski do NATO wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. MON precyzuje jednak, że na razie nie stworzymy wojsk kosmicznych jako nowego rodzaju wojsk.

Publikacja: 25.03.2024 13:10

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP, Wojciech Jargiło

W 2019 roku Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych jako szósty rodzaj Sił Zbrojnych zostały powołane, decyzją Donalda Trumpa, w USA. W tym samym roku dowództwo sił kosmicznych zostało powołane we Francji.

W 2021 roku działalność zaczęło niemieckie Dowództwo Kosmiczne.

Czytaj więcej

Czy III wojna światowa wybuchnie w kosmosie?

Wojska Kosmiczne istniały w Federacji Rosyjskiej od 1992 roku. W toku późniejszej reorganizacji zostały one przekształcone w Siły Powietrzno-Kosmiczne.

Czym polskie wojsko będzie zajmować się w domenie kosmicznej?

W związku z deklaracją wicepremiera Kosiniaka-Kamysza „Rzeczpospolita” spytała MON o to czy Polska również utworzy wojska kosmiczne jako nowy rodzaj wojsk.

„Na obecnym etapie nie jest planowane powołanie nowego rodzaju wojsk. Struktury, które będą odpowiadać za realizację zadań związanych z domeną operacyjną przestrzeni kosmicznej, rozwijane będą stopniowo wraz z pozyskiwaniem dodatkowych zdolności kosmicznych” - czytamy w odpowiedzi.

Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej jak i optycznej

Cezary Tomczyk, wiceminister obrony

„Budowa struktur odpowiedzialnych za domenę operacyjną przestrzeni kosmicznej rozpocznie się w tym roku z przekształcenia obecnie istniejących jednostek” - dodaje MON.

W odpowiedzi na pytanie w jakiej perspektywie powstawać będą takie wojska i jakie cele będą realizować czytamy, że "w 2023 r. opracowana i zatwierdzona została Koncepcja implementacji domeny operacyjnej przestrzeni kosmicznej w SZ RP, która określa zadania i zwiększenie zasobów etatowych struktur. Zadania te dotyczyć będą m.in. zarządzania systemami satelitarnymi SZ RP, realizację zadań z zakresu zapewniania świadomości sytuacyjnej przestrzeni kosmicznej czy dostarczanie dla SZ RP danych, produktów i usług kosmicznych".

Polska armia ma mieć swoje satelity w 2025 roku

Przed kilkoma tygodniami wiceszef MON, Cezary Tomczyk zapowiedział, że „w przyszłym roku jako MON, jako Wojsko Polskie, chcemy wynieść na orbitę nasze pierwsze polskie satelity". - Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej jak i optycznej. To pozwoli na obserwację ziemi bez względu na warunki atmosferyczne — dodał.

Wcześniej w grudniu pojawiła się informacja, że Polska kupi dwa francuskie satelity wojskowe wraz ze stacją odbiorczą. Umowę w tej sprawie podpisał były szef MON, Mariusz Błaszczak.

W 2019 roku Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych jako szósty rodzaj Sił Zbrojnych zostały powołane, decyzją Donalda Trumpa, w USA. W tym samym roku dowództwo sił kosmicznych zostało powołane we Francji.

W 2021 roku działalność zaczęło niemieckie Dowództwo Kosmiczne.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE
Polityka
Spięcie w Sejmie. Wicemarszałek do Bąkiewicza: Proszę opuścić salę