Sondaż: Antoni Macierewicz najgorszym ministrem obrony XXI wieku. Najlepszym Radosław Sikorski tuż przed Mariuszem Błaszczakiem

Prawie co trzeci ankietowany w sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” wskazał, że najgorszym ministrem obrony narodowej w XXI wieku był Antoni Macierewicz (PiS). Polakom znacznie trudniej było wybrać najlepszego szefa MON.

Publikacja: 05.08.2023 15:53

Antoni Macierewicz (szef MON w latach 2015-2018), Mariusz Błaszczak (2018-obecnie) i Radosław Sikors

Antoni Macierewicz (szef MON w latach 2015-2018), Mariusz Błaszczak (2018-obecnie) i Radosław Sikorski (2005-2007).

Foto: PAP/Radek Pietruszka, Michał Zieliński | European Union - Source : EP/ Michel CHRISTEN

W XXI wieku funkcję ministra obrony narodowej sprawowało osiem osób. Od 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka stanowisko to zajmował przyszły prezydent RP Bronisław Komorowski. Po wygranych przez SLD wyborach w 2001 roku, szefem MON był Jerzy Szmajdziński - zarówno w gabinecie Leszka Millera, jak i Marka Belki.

Cztery lata później, gdy po raz pierwszy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, resortem obrony kierował najpierw Radosław Sikorski (teraz w PO), a następnie Aleksander Szczygło, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

W 2007 roku, po zwycięstwie w wyborach Platformy Obywatelskiej, szefem MON najpierw, przez cztery lata, był Bogdan Klich, a następnie przez taki sam okres Tomasz Siemoniak. Kolejna zmiana wiązała się z przejęciem władzy przez PiS. W 2015 roku ministrem został Antoni Macierewicz, w styczniu 2018 roku zmieniony po rekonstrukcji rządu przez Mariusza Błaszczaka. Obecny szef resortu obrony sprawuje swoją funkcję już od ponad 2000 dni, czyli najdłużej ze wszystkich ministrów w XXI wieku.

Czytaj więcej

Sondaż: Przemysław Czarnek najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat. Najlepszego trudno wskazać

Sondaż: Kto był najlepszym szefem MON w XXI wieku

Który z nich zapisał się w pamięci Polaków najlepiej, a który najgorzej? O to spytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez agencję SW Research.

Na pytanie kto był najlepszym ministrem obrony w XXI wieku, najwięcej ankietowanych wskazało Radosława Sikorskiego (16,3 proc.), który nieznacznie wyprzedził Mariusza Błaszczaka (13,9 proc.). Żaden z innych ministrów obrony nie uzyskał wyniku dwucyfrowego. Na podium sondażu uplasował się Bronisław Komorowski (7,8 proc.), a dalej Jerzy Szmajdziński (5,91 proc.), Tomasz Siemoniak (5,91 proc.) i Bogdan Klich (4,3 proc.). Najsłabsze wyniki w badaniu uzyskali Antoni Macierewicz (2,5 proc.) i Aleksander Szczygło (2,2 proc.).

- Największy odsetek, czterech na dziesięciu badanych, nie potrafi wskazać najlepszego ministra obrony w obecnym wieku - zwrócił uwagę w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research. - Jedna na pięć osób o dochodzie nie przekraczającym 2000 zł i taki sam odsetek mieszkańców wsi uważa, że najlepszym ministrem obrony w XXI wieku był Radosław Sikorski. Jako najlepszy minister obrony częściej jest on wskazywany także przez osoby w wieku 35-49 lat (19 proc.), kobiety (18 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim (17 proc.) - dodaje.

Sondaż: Kto był najgorszym ministrem obrony narodowej w XXI wieku

Znacznie łatwiej było ankietowanym wybrać najgorszego ministra XXI wieku. Na tak postawione pytanie niemal co trzeci pytany (31,1 proc.) wskazał Antoniego Macierewicza. Wiceprezes PiS zdystansował konkurencję - drugi w sondażu Mariusz Błaszczak, partyjny kolega i następca Macierewicza w MON, został wybrany jako najgorszy szef resortu obrony przez 9,4 proc. odpowiadających.

Tym samym Błaszczak zajął drugie miejsce zarówno w sondażu na najlepszego ministra obrony XXI wieku, jak i najgorszego. Były wicepremier wyprzedził Radosława Sikorskiego (8,8 proc.), Bronisława Komorowskiego (7,5 proc.), Tomasza Siemoniaka (3,8 proc.), Bogdana Klicha (2,3 proc.), Jerzego Szmajdzińskiego (2 proc.) i Aleksandra Szczygłę (1,8 proc.). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrał co trzeci ankietowany.

- Blisko czterech na dziesięciu badanych o wykształceniu zasadniczym zawodowym oraz mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców ocenia Antoniego Macierewicza jako najgorszego ministra obrony narodowej. Podobnie uważa co trzecia osoba o dochodzie nie przekraczającym 3000 zł, w wieku powyżej 50 lat, a także osoby z wyższym wykształceniem. Antoni Macierewicz jako najgorszy minister obrony narodowej jest częściej wskazywany również przez mieszkańców miast 200-499 tys. mieszkańców (35 proc.) i kobiety (34 proc.) - skomentował Piotr Zimolzak.

Czytaj więcej

Ogromny kredyt ministra Błaszczaka. Kto zapłaci za broń?

Badanie SW Research zostało przeprowadzone w dniach 1-2 sierpnia br., a więc nie były jeszcze znane szczegóły dotyczące wtargnięcia w polską przestrzeń powietrzną dwóch śmigłowców z Białorusi.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1-2 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W XXI wieku funkcję ministra obrony narodowej sprawowało osiem osób. Od 2000 roku w rządzie Jerzego Buzka stanowisko to zajmował przyszły prezydent RP Bronisław Komorowski. Po wygranych przez SLD wyborach w 2001 roku, szefem MON był Jerzy Szmajdziński - zarówno w gabinecie Leszka Millera, jak i Marka Belki.

Cztery lata później, gdy po raz pierwszy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, resortem obrony kierował najpierw Radosław Sikorski (teraz w PO), a następnie Aleksander Szczygło, który w 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej.

Pozostało 90% artykułu
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”