Wielki karnawał Pomarańczowej Alternatywy

Fala strajków z lat 80. ubiegłego wieku przerodziła się w wykonaniu młodzieży w szydercze happeningi, często w rytmie karnawałowym. Prymat w nich wiodła wrocławska Pomarańczowa Alternatywa i jej oddziały w innych miastach.

Publikacja: 10.02.2023 17:00

Pomarańczowa Alternatywa narodziła się we Wrocławiu. Była formą protestu młodzieży przeciwko PRL-ows

Pomarańczowa Alternatywa narodziła się we Wrocławiu. Była formą protestu młodzieży przeciwko PRL-owskiej rzeczywistości. Najczęściej przybierała formę szyderczych happeningów. Z Wrocławia szybko rozlała się na inne miasta – w tym Warszawę. W kwietniu 1988 r. odbyły się tam „Stosunkowo Wielkie Manewry AntyMON – SB” organizowane przez Pomarańczowa Alternatywę i NZS (na zdjęciu). Miały ośmieszyć absurdalne zajęcia wojskowe, ktorych zniesienia domagali się studenci w całej Polsce

Foto: Krzysztof Wójcik/Forum

W drugiej połowie lat 80. XX wieku okres karnawału należał do tych jasnych punktów codzienności, które oświetlały prozę poszukiwań żywności na kartki, stania w kolejkach, polowania na najbardziej potrzebne rzeczy. Niezwykle popularne były domowe spotkania młodzieży, gdzie można było się czuć w miarę swobodnie lub mniej czy bardziej zorganizowane potańcówki, dancingi, na których królowała polska wódka, a czasami można było wygrać deficytowe towary, próżno poszukiwane w sklepach.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach
Plus Minus
Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Plus Minus
Chwila przerwy od rozpadającego się świata