Dolny Śląsk również zimą pełen atrakcji

Region na grudzień proponuje kalendarz świąteczny, konkursy, jarmarki. A na całą białą porę roku – miejsca do aktywnego spędzania czasu w każdą pogodę.

Publikacja: 11.12.2023 03:00

Świątynia Wang w Karpaczu w białej szacie

Świątynia Wang w Karpaczu w białej szacie

Foto: Krzysztof Bryjka

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk jest szeroko znany w kraju, a także za granicą, ze swojej bogatej oferty turystycznej, przyrodniczej, sportowej i rekreacyjnej na każdą porę roku. Zimą region w świątecznym klimacie zachęca do rodzinnego spędzania czasu w ramach akcji #DolnośląskieBożeNarodzenie.

– Na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie. To pyszne lokalne przysmaki i produkty od dolnośląskich wytwórców, zabytkowe szopki, świąteczne jarmarki, urokliwe miejsca rozświetlone tysiącami lampek czy miejsca idealne do uprawiania sportów zimowych – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolnośląski Kalendarz Świąteczny

I tak w ramach cyklu „Dolnośląski Kalendarz Świąteczny” do 24 grudnia na oficjalnych profilach Dolnego Śląska w mediach społecznościowych można znaleźć opisy najciekawszych miejsc w regionie. Nie brakuje interesujących opowieści i kreatywnych pytań w konkursach, w których można wygrać rodzinne vouchery na zwiedzanie miejsc, których dotyczą.

W tym gronie są m.in. Ogrody Światła na tarasach Zamku Książ oraz palmiarnia w Wałbrzychu. Łączy je plenerowa trasa zwiedzania wśród świetlnych iluminacji stworzonych z tysięcy światełek. Trasa prowadzi przez rozświetlone o zmroku ogrody Książa, których historia sięga XVIII w. Są tu m.in. dekoracje, które nawiązują do historii zamku i zamkowego życia. Jest to doskonała propozycja na zimowe wieczory – miejsce na romantyczny spacer lub rodzinną wycieczkę na świeżym powietrzu. Druga część trasy znajduje się w palmiarni w Wałbrzychu, gdzie można zobaczyć świecące rybki, żółwia, krokodyla oraz 4-metrową żyrafę.

Z kolei Karkonoskie Tajemnice to niezwykła atrakcja turystyczna leżąca w samym sercu Karpacza. Dzięki technologiom i wspaniałemu rzemiosłu możliwe stało się doświadczenie wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach. Multimedialna i interaktywna ekspozycja zlokalizowana w podziemiach przedstawia legendarny i historyczny świat gór oraz ich władcy Karkonosza.

Jest także Miasto z Piernika – stworzone z ponad 1600 kg aromatycznego korzennego ciasta. Jest tu wrocławski ratusz, kościół, zoo, dom Baby-Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Są tu także baśniowe postaci stworzone z lśniącego cukru przez mistrzynię świata w dekoracji tortów. W chatce na kurzej łapce mieszka Baba-Jaga z kotem, a jej słodki domek chcą schrupać Jaś i Małgosia. Nieopodal są Dziadek do Orzechów i Baletnica z pozytywki. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kg miodu i 50 kg aromatycznych przypraw korzennych. Miasto jest zanurzone w słodkiej pierzynce z lukru wytworzonego z 421 jajek, 210 soczystych cytryn i 465 kg cukru pudru. Efektem realizacji tego przepisu jest miasteczko o powierzchni ponad 150 mkw.

Wśród konkursowych atrakcji jest także wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. To nie tylko najwyższa w Polsce konstrukcja tego typu. „Spacer w chmurach” to niepowtarzalne doświadczenie, podczas którego można odkryć piękno Gór Izerskich, spacerując po łagodnej drewnianej kładce. Ale to również okazja do przełamania swoich lęków i skorzystania z ekstremalnych atrakcji dostępnych na miejscu.

Moc pomysłów na spędzenie czasu

Sposobem na rozjaśnienie długich zimowych wieczorów mogą być pokazy świetlne, błyszczące figury czy olśniewające trasy. Tego typu spektakularnych atrakcji na Dolnym Śląsku także nie brakuje. We Wrocławiu ogród botaniczny w sezonie zimowym zmienia się w widowisko. Nieopodal miasta, na terenie zamku Topacz w Ślęzy, powstał Lumina Park, w którym można się wybrać na multimedialny spacer. Do tego są jeszcze wspomniane już Ogród Świateł na dziedzińcu Zamku Książ i świetlne zoo w palmiarni.

Cała zima to również doskonały moment na odwiedzanie dolnośląskich żłóbków. I tak prawdopodobnie najstarsza ruchoma szopka w Polsce znajduje się w Wambierzycach. Składa się z aż 800 postaci, w tym 300 ruchomych. Szopka jest wynikiem wieloletnich prac dwóch twórców – ojca i syna.

Schronisko na Śnieżce w zimowym otoczeniu

Schronisko na Śnieżce w zimowym otoczeniu

Krzysztof Bryjka

Z kolei gotycki most i piękna panorama na pobliskie góry to niejedyne atrakcje w miasteczku Bardo. W podziemiach tutejszej bazyliki znajduje się bowiem ruchoma szopka ukończona przez redemptorystów w 1971 r. Można w niej podziwiać nie tylko tradycyjne figury Świętej Rodziny i postacie biblijne, ale również nietypowe figurki lotników, marynarzy, a nawet dinozaurów czy postaci z bajek.

Inną unikalną szopkę można zobaczyć w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju. Jej autorem jest mieszkaniec czeskiego pochodzenia Frantisk Stepan, który za pomocą jedynie scyzoryka zaczął rzeźbić figurki. W ten sposób stworzył 250 małych rzeźb. Szopka prezentuje życie ludzi z Pogórza Sudeckiego – pracę pasterzy i mieszczan, budowle, uliczki czy warsztaty z tamtych lat.

Doskonałą okazją do tego, by poczuć atmosferę świąt i magię płynącą z betlejemskiej stajenki, są bożonarodzeniowe jarmarki. Nie brakuje na nich kulinariów i smaków pochodzących ze stołów wigilijnych. Oprócz słynnego Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu odbywają się również wyjątkowe wydarzenia w mniejszych miejscowościach.

Dla aktywnych

Grzbiet Lasocki, Szklarska Poręba, Jakuszyce, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe – na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele tras do narciarstwa biegowego. Turyści mają dostęp do świetnych dróg, wypożyczalni sprzętu, a także górskich schronisk. Miejsce na biegówki można znaleźć w okolicy Jagodnej czy w Karłowie, gdzie szlaki są krótkie, a także w mekce narciarstwa biegowego – na Polanie Jakuszyckiej, która oferuje trasy o różnorodnym stopniu trudności.

Z kolei na dolnośląskich stokach narciarskich odnajdą się zarówno początkujący, jak i bardziej wprawieni miłośnicy nart i snowboardu. Kamienica, Lądek-Zdrój, Rzeczka czy Jugów – tu można znaleźć wzniesienia o niewielkich nachyleniach, czyli idealne lokalizacje na naukę jazdy na nartach.

W takich kurortach, jak Karpacz, Szklarska Poręba, Czarna Góra, Zieleniec czy Świeradów-Zdrój, są różnorodne trasy dla początkujących i zaawansowanych, a świetne warunki zimowe trwają nawet do kwietnia.

Coś dla siebie na Dolnym Śląsku znajdą także miłośnicy zimowych tras pieszych po górach. To właśnie tu jest aż 15 z 28 szczytów należących do Korony Gór Polski. Można je zdobywać również w zimowych warunkach. Warto wybrać się w Góry Bystrzyckie, Sowie czy Izerskie. Na zdobycie czekają m.in.: Jagodna, Chełmiec, Wielka Sowa czy Wysoka Kopa.

Do tego po drodze czekają liczne schroniska i znane ze swojego położenia obiekty, które zapewniają wytchnienie w trakcie górskich wycieczek. 26 takich kultowych miejsc gromadzi najnowsza mapa, dostępna na dolnośląskim geoportalu.

Kolej gondolowa na Stogu Izerskim

Kolej gondolowa na Stogu Izerskim

R. Stolarczyk

Warto przypomnieć, że kończy się także Rok Przewodników Sudeckich. Z tej okazji w Podziemnym Mieście Osówka obyło się okolicznościowe spotkanie. Wzięło w nim udział prawie 40 przewodników reprezentujących dolnośląskie koła i stowarzyszenia przewodnickie. Dolnośląska Baza Przewodników dostępna jest na stronie dolnyslask.travel.

Kiedy na zewnątrz jest plucha czy siarczysty mróz, warto poczuć nieco egzotyki. W uzdrowiskowych Cieplicach, u podnóża Karkonoszy, znajduje się miejsce doskonałe na zimowy relaks.

Baseny termalne, sauny, wanny jacuzzi – oferta parku wodnego jest bogata nawet przy najniższych temperaturach. Można tu również skorzystać ze strefy SPA, w której znajdują się sauny fińskie i parowe.

Zima bezpieczna

Korzystając ze wszystkich zimowych atrakcji w najróżniejszych formach, zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. O odpowiedzialnym spędzaniu czasu w górach i nie tylko Dolny Śląsk stale przypomina.

Tak było także podczas akcji „Bezpieczna zima 2023”. Podczas wydarzenia można się było dowiedzieć m.in., czym grozi jazda w niedopiętych butach, bez kasku lub z niewyregulowanymi nartami. Ratownicy zaprezentowali także swój sprzęt, wyjaśniali zasady poszukiwania osób zaginionych w górach i edukowali, jak ratować poszkodowanych w wypadkach na stoku.

– Dzięki projektowi „Bezpieczny Dolnoślązak” zakupiony został sprzęt do ratowania życia. Urządzenia do resuscytacji krążeniowo oddechowej (defibrylatory) trafiły do czterech dolnośląskich schronisk: Szrenica, Samotnia, Pod Łabskim Szczytem (Karkonosze) i Szwajcarka (Rudawy Janowickie) – podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk jest szeroko znany w kraju, a także za granicą, ze swojej bogatej oferty turystycznej, przyrodniczej, sportowej i rekreacyjnej na każdą porę roku. Zimą region w świątecznym klimacie zachęca do rodzinnego spędzania czasu w ramach akcji #DolnośląskieBożeNarodzenie.

Pozostało 96% artykułu
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia