Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną

Region znany z bogactwa atrakcji turystycznych pamięta o gościach ze szczególnymi potrzebami – rodzinach z dziećmi, seniorach, osobach z niepełnosprawnością czy przewlekle chorych

Publikacja: 22.04.2024 03:00

Organizatorzy turystyki w regionie mają ciekawe propozycje spędzania czasu dla rodzin z małymi dzieć

Organizatorzy turystyki w regionie mają ciekawe propozycje spędzania czasu dla rodzin z małymi dziećmi

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Najwięcej zabytków w Polsce, tajemnicze zamki i niesamowite pałace, malownicze uzdrowiska i góry, szlaki rowerowe i piesze, piękno parków narodowych i rezerwatów, stawy, doliny rzek, klimatyczne miasta i szeroka oferta kulturalna. Wymieniać można długo. A to wszystko atrakcje jednego regionu: Dolnego Śląska. Całości dopełnia trudna, lecz arcyciekawa historia, która mogą odkrywać turyści.

Z myślą o szczególnych potrzebach

W ostatnich latach w regionie rozwija się oferta turystyczna mająca na uwadze osoby ze szczególnymi potrzebami, a więc rodziny z dziećmi, seniorów, osoby z niepełnosprawnością czy przewlekle chore. Działania w tym zakresie nazywane są turystyką społeczną – są to wszelkiego rodzaju inicjatywy zapewniające dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjną w turystyce, przynoszące równocześnie korzyści społeczne i gospodarcze różnym sektorom, działaniom, grupom i obszarom.

– Wsparcie dla turystyki społecznej rozpoczęliśmy już w 2021 roku kampanią „Dolny Śląsk – znajdź swoją trasę!”, w której istotnym elementem było wyeksponowanie dostępności dolnośląskich tras rowerowych dla osób ze szczególnymi potrzebami pod hasłem „Równi w pasji”. Film promujący kampanię nie tylko odbił się szerokim echem w mediach, co nas bardzo cieszy, ale również został nagrodzony licznymi wyróżnieniami na festiwalach branżowych, m.in. na Międzynarodowym Filmat Festival zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Eco Tourism”, a także nagrodę specjalną za zwrócenie uwagi na kwestię dostępności i promowanie jej w turystyce – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk dysponuje ofertą turystyczną przygotowaną z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

Dolny Śląsk dysponuje ofertą turystyczną przygotowaną z myślą o osobach z niepełnosprawnościami

mat. pras.

W ramach działań na rzecz turystyki społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) wydał m.in. uniwersalny przewodnik „Dolny Śląsk dla każdego”, przedstawiający region w taki sposób, żeby przedstawione wycieczki były możliwe do zrealizowania w całości przez wszystkich. Osoby mające trudności w poruszaniu się czy przemieszczające się na wózku, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi, znajdą w nim gotowe propozycje tras, dzięki którym bez barier poznają Dolny Śląsk.

Przewodnik opisuje różne atrakcje, m.in. w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów wpisanym na listę UNESCO, jak również popularne wieże widokowe, malownicze zapory wodne, rezerwaty przyrody oraz parki, pałace i zamki, a do tego szereg urokliwych dolnośląskich miast, miasteczek i uzdrowisk. Miejsca te prezentowane są również pod kątem dostępności architektonicznej i stopnia trudności, jeśli chodzi o czas i wysiłek. Mikołaj Gospodarek, autor przewodnika, przebył je wszystkie, w każdym biorąc pod uwagę potrzebną kondycję fizyczną zwiedzających.

Czytaj więcej

Dolny Śląsk inwestuje w kolejne nowe pociągi

– Województwo dolnośląskie każdego zaskoczy pozytywnie. Nawet mieszkańców, którym wydaje się, że całkiem nieźle je znają. A przede wszystkim tych, którzy myślą, że górskie czy podziemne atrakcje nie są dla nich – mówi Mikołaj Gospodarek.

– Okazuje się, że liczba miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową, jest imponująca. Nie są to jedynie zamknięte przestrzenie muzealne. Chcę odczarować ten nieprawdziwy obraz i pokazać, że piękny górski szlak z asfaltową nawierzchnią, wieża widokowa pozwalająca przespacerować się w chmurach czy liczne parki zdrojowe i miejskie są dla każdego! Natura jest na wyciągnięcie ręki – podkreśla autor przewodnika.

Urozmaicony sezon

Rozpoczynający się sezon turystyczny 2024 będzie na Dolnym Śląsku obfitować w wydarzenia skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami. Zaplanowane zostały nie tylko wycieczki z organizacjami specjalizującymi się w tego typu inicjatywach, ale również, co bardzo istotne – szkolenia dla branży turystycznej, dzięki którym zwiększa się świadomość przedsiębiorców o szczególnych potrzebach wybranych grup klientów, a swoje kompetencje i doświadczenie w tym zakresie podnoszą przewodnicy, organizacje pożytku publicznego, hotele i biura podróży.

– W zeszłym roku zorganizowaliśmy szkolenia z dostępności w turystyce dla sudeckich przewodników górskich. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem, dlatego na 2024 r. ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych na inicjatywy związane z turystyką społeczną, który – jak się okazało – cieszył się równie dużą popularnością. Zdecydowaliśmy się dofinansować 12 inicjatyw na łącznie ponad 365 tys. zł, ale liczba projektów turystycznych skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami i wartość środków przeznaczonych na te inicjatywy przez województwo dolnośląskie jest znacznie większa, gdyż organizacje pozarządowe proponują też projekty zwiększające dostępność w turystyce w ramach pozostałych konkursów UMWD, np. w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego – opowiada Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Czytaj więcej

Dolny Śląsk inauguruje nowy sezon turystyczny

Szkolenia przeprowadzi pięć organizacji w różnych terminach i lokalizacjach. Są one skierowane do właścicieli atrakcji turystycznych, hotelarzy, przewoźników, biur podróży, przewodników turystycznych, restauratorów, pracowników instytucji kultury czy punktów informacji turystycznej, a także dla organizacji pozarządowych – wszystkich, którzy obsługują turystów. Najważniejszym ich elementem są ćwiczenia praktyczne, nauka poprzez doświadczanie, spotkania z osobami z niepełnosprawnościami. Na szkoleniach przekazywana jest również wiedza teoretyczna niezbędna dla zrozumienia zagadnienia dostępności i poznania powiązanych z nim przepisów.

Kalendarz pełen wydarzeń

Oferta wydarzeń turystycznych dla osób ze szczególnymi potrzebami jest równie interesująca. W ramach dofinansowanych projektów w najbliższym czasie odbędą się m.in. specjalna edycja projektu „Łączą nas góry” Fundacji Ładne Historie (rodzinne wycieczki w Sudetach: 23 i 30 czerwca, 7, 21 i 28 lipca, 10–11 oraz 25 sierpnia), wycieczki seniorów ze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Krzeszów i Chełmsko Śląskie, 30 kwietnia), wycieczki do Kudowy-Zdroju oraz Złotego Stoku dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu, spływ pontonowy Nysą Kłodzką dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin organizowany przez Fundację Różowe Okulary czy regaty żeglarskie na Odrze dla 40 osób z niepełnosprawnością z wykorzystaniem infrastruktury zbudowanej w 2023 roku z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego. W ramach wspomnianego funduszu Fundacja Port Uraz zakupi łódź przystosowaną do przewozu co najmniej czterech osób poruszających się na wózkach wraz z osobami towarzyszącymi, umożliwiającą poznawanie Dolnego Śląska z perspektywy rzeki. Do końca roku oferta turystyczna dla osób z niepełnosprawnościami poszerzy się zatem także o turystykę wodną.

Ponad 13 mln gości

Dolnośląska oferta turystyki społecznej będzie się z roku na rok rozrastać wraz ze wzrostem świadomości branży turystycznej o potrzebach wszystkich jej potencjalnych klientów. Według danych Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, osoby z niepełnosprawnością stanowią prawie 15 proc. społeczeństwa. Z kolei według GUS niemal 30 proc. Polaków jest w wieku senioralnym, a dzieci stanowią ok. 18 proc. społeczeństwa. Grupy turystów ze szczególnymi potrzebami stanowią zatem poważną grupę potencjalnych klientów branży turystycznej.

Turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki na Dolnym Śląsku. Z roku na rok region przyciąga większą liczbę turystów.

Czytaj więcej

Dolny Śląsk z 5,8 mln zł na wsparcie kultury i turystyki

– Według ostatnich badań, w 2022 r. nasz region odwiedziło 13,5 mln turystów i gości jednodniowych. Odzwierciedla to naszą pozycję na polskim rynku turystycznym: pod względem wielkości ruchu turystycznego plasujemy się na trzeciej pozycji, za Małopolską i Mazowszem. Według GUS 20 proc. turystów w naszym regionie pochodzi z zagranicy, a według danych firmy Selectivv, 16 proc. turystów i odwiedzających jednodniowych to ruch wewnątrzregionalny – podaje Arleta Bzdun z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Warto także przypomnieć, że powstał właśnie nowy spot promujący Dolny Śląsk. Wykorzystano w nim nowoczesne techniki filmowe i komputerowe. Ekipa przemierzyła 2000 km wzdłuż i wszerz regionu, by pokazać jego niesamowity charakter. Spot powstał w pięciu językach i kilku wersjach.

– Dolny Śląsk to moje miejsce na ziemi. Wydawało mi się, że po tylu latach znam je od podszewki, jednak ten film pozwolił mi spojrzeć na większość ze znanych mi miejsc z nowej perspektywy. Atmosfera klipu jest absolutnie magiczna i jestem przekonany, że zachęci do zwiedzania naszego pięknego regionu nawet tych, którzy tak jak ja myśleli, że nic już ich nie zaskoczy. A zatem odkrywajmy tajemniczy Dolny Śląsk! – zachęca Cezary Przybylski.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Najwięcej zabytków w Polsce, tajemnicze zamki i niesamowite pałace, malownicze uzdrowiska i góry, szlaki rowerowe i piesze, piękno parków narodowych i rezerwatów, stawy, doliny rzek, klimatyczne miasta i szeroka oferta kulturalna. Wymieniać można długo. A to wszystko atrakcje jednego regionu: Dolnego Śląska. Całości dopełnia trudna, lecz arcyciekawa historia, która mogą odkrywać turyści.

Pozostało 95% artykułu
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia
Materiał partnera
Unijne oblicze Krakowa
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił