Pożegnanie Cichociemnego

Uroczystości pogrzebowe generała Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktora Cichociemnych odbędą się dziś w Warszawie.

Aktualizacja: 23.09.2017 10:30 Publikacja: 23.09.2017 10:19

Prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka spoczną dziś na Wojskowych Powązkach

Prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka spoczną dziś na Wojskowych Powązkach

Foto: materiały prasowe

Generał Maćkowiak zmarł 31 stycznia tego roku w Londynie w wieku 101 lat. Jego prochy wróciły do Polski tydzień temu.

Msza święta w intencji generała rozpoczęła się o godz.10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Po niej o 11.30  nastąpi złożenie prochów Cichociemnego na Powązkach Wojskowych. Kwiaty zostaną złożone też pod pomnikiem gen. Sosabowskiego

Uroczystości pogrzebowe generała Maćkowiaka odbywają się w Dniu Spadochroniarza - w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz na lotnisku w Babicach będą odbywały się specjalne pokazy.

W warszawskim muzeum odbędzie się wydarzenie, w trakcie którego zaprezentowany zostanie historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych.

Odbędą się także pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wyszkolenia żołnierzy 6. BPD oraz koncert w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W Babicach w południe desant 60 skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej na lotnisku Warszawa – Babice.

Gen. bryg. Sławomir Owczarek potwierdził, że na sobotni zrzut żołnierzy 6 BPD trzeba spojrzeć historycznie:

– Tak jak byśmy połączyli te marzenia tych powstańców, że przyjdzie pomoc, a z drugiej strony żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którzy chcieli najkrótszą droga trafić do Warszawy, do kraju w celu walki i odzyskania niepodległości - tłumaczył.

Wiceszef MON Michał Dworczyk, mówił, że jesteśmy winni oddać hołd żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w szczególności spadochroniarzom, którzy liczyli, że będą mogli udzielić pomocy Powstaniu Warszawskiemu i jak wiemy tak się nie stało.

Dodał, że jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie pogrzeb gen. bryg Alfonsa Maćkowiaka - oficera 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktora cichociemnych którego szczątki zostały przez PSZ sprowadzone z Anglii, gdzie przebywał na emigracji i zmarł.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że podczas uroczystości pochówku gen. Alfonsa Maćkowiaka Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z pomocą Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego wypełni ostatnią wolę generała, który życzył sobie spocząć w ojczystej ziemi. - To postać niezwykła, wręcz bohater dobrego sensacyjnego filmu - dodał.

Minister Kasprzyk podkreślił,że pogrzeb będzie też okazją do spotkania przynajmniej pięciu pokoleń myślących tak, jak pokolenie generała Maćkowiaka o Polsce niepodległej, silnej, wolnej z silnymi Siłami Zbrojnymi.

- Dlatego obecność Wojska Polskiego, dlatego obecność strzelców, harcerzy. Oddamy hołd jednemu z najznamienitszych bohaterów naszej wolności – dodał minister Kasprzyk.

Generał Maćkowiak był uczestnikiem kampanii wrześniowej, uciekając z transportu wiozącego go w głąb Rosji uniknął Katynia, następnie przedostał się do Francji, walczył i szkolił się jako Cichociemny. Nie został jednak skierowany do Polski, ale jako instruktor szkolił innych Cichociemnych.

Po wojnie był m.in. trenerem lekkoatletyki na Uniwersytecie Oxford. W Wielkiej Brytanii był też znany jako Alan Mack. Zmarł 31 stycznia 2017 roku w wieku 101 lat.

Dwa tygodnie później prezydent RP Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka na stopień generała brygady.

Generał Maćkowiak zmarł 31 stycznia tego roku w Londynie w wieku 101 lat. Jego prochy wróciły do Polski tydzień temu.

Msza święta w intencji generała rozpoczęła się o godz.10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Ruszył protest rolników w Warszawie. Utrudnienia w stolicy
Społeczeństwo
Tragedia w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Nie żyje 42-letni górnik
Społeczeństwo
Urzędnicza obstrukcja w samym środku Sudetów
Społeczeństwo
Wojna w Strefie Gazy. Czy Polska powinna poprzeć którąś ze stron konfliktu? Sondaż IBRiS
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Społeczeństwo
Nie żyje Jacek Zieliński ze Skaldów. „Odszedł wielki polski kompozytor i muzyk”