Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Ghana: Wezwanie do modlitwy przez aplikację?

AdobeStock
Aby ograniczyć hałas w obszarach miejskich, władze w stolicy Ghany chcš, aby wezwania do modlitwy wysyłane były aplikacjš WhatsApp. Dzięki temu nie trzeba będzie używać megafonów.

Samorzšd lokalny w Akrze walczy z hałasem. Skupiono się przede wszystkim na miejscach kultu religijnego, takich jak koœcioły i meczety, gdyż generujš one duży ruch uliczny i hałas, gromadzšc tłumy wyznawców.

 

- Dlaczego czas modlitwy nie może być przesłany za pomocš SMS-a lub aplikacji WhatsApp? Imam mógłby wysyłać wiadomoœci do wszystkich - powiedziała cytowana przez Deutsche Welle minister œrodowiska Kwabena Frimpong-Boateng. - Myœlę, że to pomoże zmniejszyć hałas. Może to być kontrowersyjne, ale jest to coœ, o czym możemy myœleć - dodała.

- Imam nie dostaje pieniędzy co miesišc. Skšd je weŸmie, aby to robić? Próbujemy robić to, co jest możliwe. Wiadomoœci tekstowe lub jakiekolwiek inne nie stanowiš problemu, ale nie sšdzę, że jest to konieczne - powiedział w wywiadzie dla DW Imam Sheik Usan Ahmed.

Podobne dyskusje toczš się wokół codziennych wezwań do modlitwy wydawanych przez meczety na całym œwiecie, od Kolonii w Niemczech, przez Michigan w USA, po Lagos w Nigerii.

Rzšd Ghany planuje wprowadzić bardziej surowe przepisy, aby ograniczyć hałas w obszarach miejskich. Œwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że ??długotrwałe narażenie na hałas œrodowiskowy może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, problemów ze snem i często do zaburzeń poznawczych.

Testy poziomu dŸwięku w meczecie w Dubaju dały odczyt 80 decybeli (mniej więcej tyle samo, co odkurzacz) w odległoœci 50 metrów. Długotrwałe przebywanie w miejscach, gdzie występujš dŸwięki o natężeniu powyżej 86 decybeli, może z czasem powodować utratę słuchu.

ródło: rt.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL