Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Kolejny rejs pływajšcej kliniki aborcyjnej Women on Waves

Women on Waves
Statek należšcy do organizacji Kobiety na Falach (Women on Waves), która ma zgodę rzšdu holenderskiego na wydawanie pigułek wczesnoporonnych na wodach międzynarodowych, przybył do Meksyku. Niewykluczone, że niedługo zawinie też do Polski.

Pływajšca klinika aborcyjna w porozumieniu z meksykańskimi organizacjami kobiecymi odbyła już w czwartek kilkugodzinny rejs na wody międzynarodowe, gdzie zdrowe Meksykanki będšce w niechcianej cišży nie dłużej niż 9 tygodni dokonały aborcji. Przerwanie cišży odbywa się na pokładzie zgodnie z wyœrubowanymi, europejskimi standardami.

Przedstawicielki WoW podkreœlajš, że statek ma wszelkie wymagane zgody na takie rejsy i będzie odbywał kolejne aż do niedzieli włšcznie.

Cytujš też dane, których wynika, że w Meksyku aż 9,2 proc. œmierci ciężarnych jest wynikiem pokštnych aborcji przeprowadzanych z powodu braku dostępu do bezpiecznej, legalnej.

W 2003 roku statek „Langenort” z klinikš aborcyjnš WoW na pokładzie zawinšł do portu we Władysławowie. Liga Polskich Rodzin i Młodzież Wszechpolska ostro protestowały wówczas przeciw pomysłowi, by na wodach międzynarodowych udostępniać kobietom zakazane u nas pigułki wczesnoporonne. W stronę aktywistek leciały pomidory i obelgi. Ale rejsy się odbyły.

Rebecca Gomperts, założycielka WoW, zapowiedziała dwa miesišce temu w rozmowie z serwisem rp.pl, że w cišgu najbliższych dwóch lat pływajšca klinika aborcyjna najprawdopodobniej znowu zawinie do Polski.

- Już teraz prawo Polek w tym zakresie jest dużo ostrzejsze niż ogromnej większoœci pozostałych krajów europejskich. Obecne prawo zostało potępione przez Europejski Trybunał Praw Człowieka jako zbyt drakońskie. Mimo to sytuacja w waszym kraju się pogarsza – tłumaczyła dr Gomperts.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL