Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Prezydent Andrzej Duda desygnował Morawieckiego na premiera

PAP, Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda przyjmuje w Pałacu Prezydenckim dymisję Beaty Szydło i desygnuje Mateusza Morawieckiego na nowego premiera rzšdu. Premier towarzyszš ministrowie jej rzšdu - ponieważ dymisja premier oznacza automatycznie dymisję Rady Ministrów.

- Specyficzny moment w polityce, w której wszyscy pracujemy dla dobra Rzeczypospolitej. Pani premier, bardzo dziękuję za wszystkie momenty dobrej współpracy. Dziękuję za wiele serdecznoœci, za wiele wysiłku dla Rzeczypospolitej. Tylko ktoœ kto oglšdał pani służbę dla Polski wie, jak bardzo była ona trudna, jak wiele wymagała ona wysiłku - mówił do ustępujšcej szefowej rzšdu prezydent. Dodał, że z premier jest "emocjonalnie zwišzany".

 

- Tylko trzech premierów Polski po 1989 r. urzędowało dłużej niż pani premier, ale żaden z nich nie może szczycić się tak trudnymi, a jednoczeœnie ważnymi reformami - dodał prezydent.

- Jestem pewien, że w annałach Rzeczypospolitej zapisze się pani wielkimi literami - podkreœlił Duda.

- Nie wszystko co było zaplanowane udało się zrealizować. Dzisiaj dalej tę misje będzie kontynuował premier Mateusz Morawiecki - mówił prezydent. Dodał, że ma nadzieję, iż wkrótce premier przedstawi skład nowej Rady Ministrów i wygłosi expose.

- Liczę na dobrš współpracę, oby była ona przynajmniej tak dobra jak z paniš premier - powiedział prezydent.

- Przed panem misja trudna i odpowiedzialna. Ale wierzę, że pan jej podoła. Jest pan moim premierem, będę za pana trzymał kciuki, ale chcę też powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę - podkreœlił Duda. 

Prezydent prosił też o pomoc i wyrozumiałoœć przy kontaktach z ministrami zwłaszcza tymi, których kompetencje sš bliskie kompetencjom prezydenta.

Desygnowanie Mateusza Morawieckiego na premiera uruchomi procedurę konstytucyjnš, która ma doprowadzić do powołania we wtorek nowego rzšdu. We wtorek też premier Morawiecki ma wygłosić expose.

Zmiana premiera. Konsternacja w PiS

Pierwsza rafa Morawieckiego - komentarz Bogusława Chraboty

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że gabinet wbędzie powołany w niemal tym samym składzie, jak obecny - jedyna różnica to taka, że wicepremierem bez teki zostanie Beata Szydło. Zmiany strategiczne w rzšdzie, połšczenie i dzielenie ministerstw nastšpiš dopiero po Nowym Roku.

Jak Kaczyński Polakom premiera zmienił - komentarz Artura Bartkiewicza

Decyzja Komitetu Politycznego PiS

Przypominamy rozmowy "Rzeczpospolitej" z Mateuszem Morawieckim:

Rozwój Polski oparty był na długu

Podatek tam, gdzie firma działa

Bankowiec z polskš duszš - sylwetka Mateusza Morawieckiego

7 grudnia na posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwoœci zapadła decyzja w sprawie rekonstrukcji rzšdu. Mateusz Morawiecki zastšpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rzšdu. Beata Szydło ma - według słów Beaty Mazurek - pełnić eksponowane stanowisko w rzšdzie.

- Podczas dwóch lat rzšdów osišgnęliœmy wiele sukcesów. To przede wszystkim ogromny sukces premier Beaty Szydło. Przed nami kolejne wyzwania. To wymaga korekty rzšdu, nie tylko poszczególnych jego członków, ale również œcisłego kierownictwa - powiedziała Beata Mazurek.

- Jestem przekonana, że nasi wyborcy zrozumiejš to, że jesteœmy jednš drużynš, że realizujemy program - mówiła Mazurek.

- W zwišzku z tym premier Beata Szydło złożyła rezygnację ze swojej funkcji. Komitet polityczny wysunšł na premiera kandydaturę wicepremiera Mateusza Morawieckiego - dodała. Zapewniła jednoczeœnie, że Szydło nadal ma pełnić eksponowane miejsce w rzšdzie, ponieważ "zasługuje na to". Nie sprecyzowała jednak jakie będzie to stanowisko.

Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", Jarosław Kaczyński miał powiedzieć posłom, że Beata Szydło będzie wicepremierem w rzšdzie Morawieckiego. Jak relacjonujš nam posłowie, przyjęcie Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu klubu PiS było chłodne. Odchodzšca premier Szydło została przyjęta owacjš na stojšco.

ródło: rp.pl/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL