Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rzšd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania

PAP, Radek Pietruszka
Sejm udzielił rzšdowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. "Za" głosowało 243 posłów.

Relacja na żywo:

Kliknij, aby odœwieżyć

10:37

- Oddajcie nam demokrację. Podpisz pan i opublikuj pan wyrok Trybunału Konstytucyjnego, bo to, co pan dzisiaj robi, panie Morawiecki, to jest przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego, czyli niedopełnienie obowišzków. Ma pan tydzień na to żeby niezwłocznie ten wyrok TK opublikować - wezwał nowego premiera w Radiu Zet Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów w rzšdzie PO-PSL.

Przeczytaj ť Rostowski: Premierze, ma pan tydzień na publikację wyroku TK

10:32

Beata Szydło przywitała Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

10:17

- O polityce zagranicznej w expose premiera Mateusza Morawieckiego było tylko kilka zdań, nie było nic na temat stosunków z Niemcami i Francjš, na temat walki z terroryzmem, sytuacji na Ukrainie - zauważył w Polsat News wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Zobacz ť Siemoniak: Morawiecki oderwany od realiów europejskich

 

09:49

W czym Mateusz Morawiecki jest lepszy od Beaty Szydło? - W niczym. Jest inny. Inna jakoœć. Ma zalety te, które - myœlę sobie - ma mniej Beata. I odwrotnie. Inny jest wizerunek, inny styl, inna osobowoœć. Ona jest przede wszystkim ciepła - powiedział poseł PiS Tadeusz Cymański w RMF FM, komentujšc zmianę na stanowisku premiera.

Przeczytaj ť Cymański: W czym Morawiecki lepszy od Szydło? W niczym

 

09:35

- Uważam, że to było œwietne expose człowieka, który nie tylko zna się na gospodarce, ale Bogu dzięki, dobrze się zna na historii własnego kraju - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki na antenie Polskiego Radia 24. Pytany o ocenę expose Morawieckiego, wystawił mu ocenę celujšcš. Europoseł PiS przekonywał, że nie da się budować przyszłoœci Polski w oderwaniu od jej przeszłoœci, również tragicznej.

- Nie wystarczy być absolwentem historii, aby w działalnoœci publicznej kierować się wnioskami wypływajšcymi z dziejów ojczystych - mówił Czarnecki, wskazujšc m.in. Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. - Ci ludzie niewiele z polskiej historii zrozumieli - ocenił.

 

09:15

Nowy polski premier Mateusz Morawiecki wykorzystał swoje expose do złagodzenia stanowiska rzšdu w Warszawie w kwestii jednego z wielu sporów z Brukselš, ale jednoczeœnie zapowiedział kontynuację polityki gabinetu Beaty Szydło - pisze w œrodę "Financial Times".

Jak czytamy w brytyjskim dzienniku, we wtorkowym wystšpieniu w Sejmie Morawiecki "zajšł w wielu sprawach stanowisko prezentowane przez rzšd Szydło, podkreœlajšc sprzeciw Polski wobec idei Europy dwóch prędkoœci" oraz krytykujšc unijny plan walki z migracjš.

Premier jednak - podkreœla "FT" - "obiecał, że Warszawa zastosuje się do postanowień Trybunału Sprawiedliwoœci UE" w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Gazeta zaznacza, że Morawiecki "podkreœlił, że jego plany nie odbiegajš znaczšco" od polityki poprzedniej szefowej rzšdu.

 

09:11

Zapytany w programie 1 Polskiego Radia o powtarzajšce się informacje medialne o tym, że ma stracić stanowisko po rekonstrukcji nowego rzšdu, minister sprawiedliwoœci Jan Szyszko odpowiedział, że "jest to sprawa jednak premiera Morawieckiego". - Każdy premier ma prawo dobierać sobie takich współpracowników, jakich chce - dodał.

Przeczytaj ť Szyszko: Dymisja? To sprawa premiera Morawieckiego

 

09:02

- Premier Mateusz Morawiecki w expose nie powiedział nic o relacjach ze Wschodem, z Rosjš. Mógłby przynajmniej jakimœ gestem zwrócić się do braci Rosjan, tego mi zabrakło - powiedział lider koła Wolni i Solidarni, ojciec nowego premiera, Kornel Morawiecki.

Dowiedz się więcej ť Kornel Morawiecki: Jakim to dyktatorem jest Jarosław Kaczyński?

 

08:50

- Rzšd Beaty Szydło utknšł w resortowoœci. To jest przekleństwo wszystkich rzšdów - powiedział w TOK FM wicepremier, prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Przyznał, że poprzedni rzšd włożył wiele wysiłku, aby tę "klštwę resortowoœci przezwyciężyć".

Przeczytaj ť Gowin: Rzšd Szydło utknšł w resortowoœci

 

07:59

Tymczasem Karol Karski, członek komitetu politycznego PiS, mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitš", że Jarosław Kaczyński w każdej chwili może zostać premierem. Przeczytaj wywiad

 

07:47

Sejm wznowi obrady o godz. 9.00. W izbie niższej parlamentu zaplanowane jest m.in. drugie czytanie zmian w kodeksie wyborczym.

 

07:27

Na godz. 10.00 planowane jest powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

07:20

Prezydent „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki w rozmowie z PAP ocenił, że po powołaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów „biznes będzie miał partnera”. - Odcinam całš sprawę politycznš, jest to człowiek, który pochodzi jednak z biznesu, który mówi o projektach prorozwojowych – argumentował. Zaznaczył, że „Pracodawcy Pomorza” liczš na to, że teraz „będzie większa otwartoœć na dyskusję o programach prorozwojowych, ponieważ dziœ jest w kraju kilka hamulców rozwojowych, które mogš się za dwa-trzy lata zemœcić”.

 

06:50

 Prezydent Andrzej Duda pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, po tym jak jego rzšd otrzymał w Sejmie wotum zaufania. Życzył też premierowi powodzenia w pełnieniu funkcji.

 

00:10

 

00:02

Tymczasem Senat przerywa do godz. 10 w œrodę dyskusję nad nowelizacjš ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa. Będzie to pierwszy punkt zaplanowanego do pištku posiedzenia Izby. Po wznowieniu obrad głos ma zabrać RPO Adam Bodnar.

23:49

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większoœć ustawowa wynosiła 231. Posłowie wręczyli następnie biało-czerwone róże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który podarował je byłej premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

23:45

Sejm udzielił wotum zaufania rzšdowi Mateusza Morawieckiego.

23:37

Sšdy były i sš wielkim hamulcem, kulš u nogi również procesów gospodarczych i życia gospodarczego - podkreœlił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadajšc na pytania posłów zadane po debacie nad jego sejmowym expose. Premier odniósł się m.in. do kwestii etatów w sšdownictwie i zdolnoœci sšdów do szybszego rozstrzygania spraw. - Wszyscy się zgodziliœmy tutaj, że to jest bolšczka polskich sšdów i jak rozumiem wiele nas tutaj różni w ocenie różnych ustaw, ale co do tego prawie wszyscy sš tutaj zgodni - zaznaczył Morawiecki. Jak dodał w 2018 r. minister sprawiedliwoœci zagwarantował dodatkowe m.in. 2 tys. etatów w sšdach, 150 etatów urzędników w wydziałach Krajowe Rejestru Sšdowego, 1710 etatów w wydziałach wieczysto-księgowych. - Zdecydowanie staramy się wzmocnić etatowo sšdy, ponieważ minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro przekonał rzšd, że kiedyœ dokonamy oszczędnoœci za parę lat, ale na poczštku trzeba rozładować te wielkie kolejki i tę przewlekłoœć w sšdach, która jest bolšczkš - zapowiedział szef rzšdu. - Ja mogę powiedzieć jako osoba odpowiedzialna wczeœniej za gospodarkę i zajmujšca się gospodarkš: tak, sšdy były i sš wielkim hamulcem, kulš u nogi, również procesów gospodarczych i życia gospodarczego - dodał.

23:34

Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania posłów: KRUS nie jest wielkim przywilejem dla osób żyjšcych na wsi, tam żyje się ciężej, to jest swojego rodzaju wyrównanie społeczne; nie nawołujmy do tego, żeby podnosić gwałtownie składki na KRUS, to byłaby niesprawiedliwoœć.

23:32

Tomasz Pietryga zwraca uwagę na zapowiedŸ uszczelnienia systemu ochrony zdrowia, jaka pojawiła się w expose Mateusza Morawieckiego.

 

23:13

A tak ocenia expose nowego premiera poseł PiS Łukasz Schreiber:

 

23:03

Katarzyna Lubnauer ocenia expose Mateusza Morawieckiego bardzo krytycznie:

 

22:53

Jerzy Haszczyński zwraca uwagę, ze premier Mateusz Morawiecki w swoim expose nie wyróżnił żadnego z ważnych państw Unii Europejskiej.

 

22:45

A tymczasem w Senacie trwajš prace nad ustawami o KRS i SN. - Będę starał się prowadzić obrady tak, aby wyczerpać porzšdek posiedzenia do pištku bez potrzeby przedłużenia na sobotę - poinformował senatorów marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Dodał, że planuje wtorkowe obrady co najmniej do godz. 23:30.

22:37

A tak expose premiera Morawieckiego komentował dla nas poseł Kukiz'15 Piotr Apel:

 

22:20

A tak expose premiera Morawieckiego komentowała dla "Rzeczpospolitej" Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

 

21:59

Wszyscy Polacy to jedna biało-czerwona drużyna mówił nowy premier, czym odcinał się nieco od tego co dotychczas mówili politycy Prawa i Sprawiedliwoœci - zauważa zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

 

21:38

- Mateusz Morawiecki jest pierwszym premierem, który przywołał w expose art. 20 konstytucji, o społecznej gospodarce rynkowej; to jeden z najważniejszych punktów spójnego, skoncentrowanego na istotnych sprawach wystšpienia – uważa szef NSZZ "Solidarnoœć" Piotr Duda. - W zestawieniu z jasnš deklaracjš o budowaniu równowagi pomiędzy biznesem i pracš w ramach Rady Dialogu Społecznego, która ma być miejscem budowy strategii dla rozwoju gospodarczego i równowagi społecznej można mieć nadzieję, że dialog społeczny wróci na właœciwe tory – ocenił Duda.

21:36

Głosowanie nad wotum zaufania dla rzšdu premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się w Sejmie ok. godz. 23 - wynika z harmonogramu obrad Izby. We wtorek nowy szef Rady Ministrów wygłosił expose, obecnie posłowie zadajš premierowi pytania.

21:25

Kolejne pytania do Morawieckiego. Marcin Kierwiński z PO pyta go, jak chce realizować przedstawiony w expose program, skoro jego ministrowie postępujš niezgodnie z tym co on mówi (wymienia w tym kontekœcie Mariusza Błaszczaka i Jana Szyszko). Z kolei Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej pyta, czy Morawiecki będzie w stanie przygotować administrację na przyjęcie dodatkowej liczby Ukraińców. - Brakuje pół miliona ludzi do pracy - przekonuje.

21:14

Agnieszka Pomaska z PO pyta premiera Morawieckiego czy popiera okreœlenia takie jak "zdradzieckie mordy" czy "gorszy sort".

21:09

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Mateuszowi Morawieckiemu objęcia stanowiska premiera RP. Podkreœliła, że relacje miedzy Polskš a Niemcami sš różnorodne i żywe, i zadeklarowała wolę wzmacniania kontaktów.

21:02

W expose Mateusza Morawieckiego "zdecydowanie wybijały się akcenty koncyliacyjne wobec opozycji i zaufania do struktur międzynarodowych" - komentuje redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

X

Sejm udzielił wotum zaufania rzšdowi Mateusza Morawieckiego

20:57

Poseł PO Bartosz Arłukowicz zaapelował do premiera o wyjœcie do protestujšcych pod Senatem "na pięć minut". Proœba pozostała bez odpowiedzi.

Dowiedz się więcej ť "Wolne sšdy obronimy". Protest przed Senatem rozwišzany

 

20:50

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w trakcie sejmowej debaty nad expose Mateusza Morawieckiego opozycja "starała się" i "jak na nich było spokojnie". - Usiłowali słuchać, miny były nietęgie, bo nie majš nikogo, nawet porównywalnego - stwierdził Kaczyński.

Przeczytaj ť Kaczyński o expose Morawieckiego: Znakomite, konkretne

 

20:47

- Czy może mnie pan zapewnić, że ministerstwo cyfryzacji jest bezpieczne? Tak jak teraz nie działało nigdy - zwraca uwagę poseł Maciej Masłowski z Kukiz'15, informatyk. Anna Streżyńska typowana była jako główny kandydat do dymisji w przypadku rekonstrukcji rzšdu.

 

20:41

- To najsmutniejszy rzšd w ostatnim dziesięcioleciu - ocenia Mieczysław Kasprzak z PSL, komentujšc jego zdaniem smutne miny ministrów. Stanisław Huskowski z Unii Europejskich Demokratów pyta z kolei o "setki obóz uczestniczšcych w demonstracjach", przeciwko którym majš się toczyć postępowania przed sšdami.

 

20:39

- Mam wrażenie, że dzisiaj nowy premier Mateusz Morawiecki mówił przede wszystkim do swoich rodziców. Do taty, który siedział na sali i do mamy - komentuje expose szefa rzšdu Zuzanna Dšbrowska z "Rzeczpospolitej".

20:37

Rozpoczęło się zadawanie pytań przez posłów. Jak zdradził wicemarszałek Joachim Brudziński, do pytań zapisało się ponad 130 osób, w zwišzku z czym ograniczono czas ich zadawania do jednej minuty.

 

20:33

- Bardzo dziękuję za wszystkie głosy, również głosy krytyczne - kończy premier i apeluje o tonowanie języka, dziękujšc Michałowi Kamińskiemu za głos wsparcia ws. ataku na biuro poselskie Beaty Kempy. - Nie jesteœmy rzšdem Zjednoczonej Prawicy tylko dla wyborców Zjednoczonej Prawicy. Chciałbym, żeby nasz rzšd był rzšdem wszystkich Polaków - mówi.

 

20:31

Premier broni reformy sšdów. - Czy was nie razi to, że wielu sędziów Sšdu Najwyższego sšdziło opozycjonistów w stanie wojennym? - pyta posłów opozycji.

 

20:29

Do słów z mównicy sejmowej szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego nawišzuje wicenaczelny "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

20:27

Premier skrytykował nieodpowiednie hasła na Marszu Niepodległoœci. - Tamte transparenty były absolutnie niedopuszczalne - stwierdził, ale zaapelował, by dyskusji na ten temat nie wynosić za granicę. Podał w tym kontekœcie przykład Francji i Niemiec. - Odcięliœmy się od tych incydentalnych przypadków. Proszę was - nie eskalujcie tego dalej, bo psujecie dobre imię Polski - mówił do opozycji.

 

20:25

Wydatki na służbę zdrowia majš osišgnšć poziom 6 proc. PKB w 2025 roku - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - Przy czym 1 proc. PKB to jest 20 mld zł. Za waszych czasów było to 3,90 proc., czyli różnica to jest 2 proc. PKB czyli 40 mld zł, przy budżecie, który w tym roku był 85,5 mld zł, a w przyszłym - 93 mld zł - czyli mówimy o wydatkach rzędu połowy wydatków na służbę zdrowia. To jest naprawdę wielki wysiłek, oczywiœcie nie zrobimy tego w cišgu jednego roku - powiedział, zwracajšc się do posłów Platformy Obywatelskiej.

 

20:20

- Nie będziemy mieli nadwyżki, będziemy mieli deficyt, ale niewielki - podkreœla Morawiecki, odpowiadajšc na pytania opozycji dotyczšce budżetu.

 

20:16

- W porównaniu do dziesięciu największych gospodarek UE, roœniemy najszybciej - wyjaœnia premier, proszšc, by nie porównywać Polski do Malty czy Rumunii, która "jest szczególnym przypadkiem".

 

20:14

- Tu nie ma żadnego przetrzymywania VAT-u, tu nie ma żadnego opóŸniania zwrotów. Wręcz przeciwnie. Œredni czas zwrotu VAT dwa lata temu: 63 dni. Œredni czas zwrotu dziœ: 38 dni. No to chyba statystyka taka mówi bardzo wiele - odpowiada premier na zarzuty opozycji.

 

20:11

Jarosław Kaczyński w TVP Info zapowiada styczniowš rekonstrukcję rzšdu. - Jestem niemal pewien, że będzie to poczštek przyszłego roku. Wydaje mi się, że zmiany będš dosyć głębokie - twierdzi.

 

20:08

Na mównicy ponownie prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki. Tłumaczy, dlaczego niektóre wštki zostały pominięte w expose. - Mamy pewne priorytety i im poœwięciłem najwięcej uwagi - wyjaœnia.

 

20:07

W Sejmie Jan Klawiter, poseł niezrzeszony, prezentuje stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej. Apeluje m.in. o "wypowiedzenie przez Polskę genderowej konwencji stambulskiej".

 

20:03

W TVP Info rozmowa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Znakomite wystšpienie, konkretnie i szeroko ujęte sprawy. Wystšpienie, jakiego dawno nie było w Sejmie - mówi, oceniajšc expose Mateusza Morawieckiego.

 

20:02

- Ruch Narodowy nie może poprzeć tego rzšdu - zapowiada tymczasem z mównicy Winnicki.

 

20:00

- Myœlę, że wystšpienie (expose premiera Morawieckiego - przyp. red.) zasygnalizowało motywy które przyœwiecały autorom zmiany na tym stanowisku, tzn. wybrzmiała koncepcja polityki zagranicznej, gdy nowy premier nawišzywał do dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego. Mówišc w skrócie: zwišzki z państwami Europy Œrodkowej przy patronacie Stanów Zjednoczonych - ocenia prof. Rafał Chwedoruk.

Cytowany przez PAP politolog zwrócił uwagę na słowa Morawickiego dotyczšce jednoœci i pojednania. - Prawo i Sprawiedliwoœć wie, że centrum polskiego społeczeństwa, w tym też także ci, którzy sš pomiędzy głównymi ugrupowaniami, raczej ceni sobie spokój, umiar i dšżenie do dialogu. To jest wyraŸna próba umocnienia tego pola, które PiS zaczšł stopniowo zagospodarowywać - powiedział Chwedoruk.

 

19:57

Robert Winnicki, poseł niezrzeszony, wybrany do Sejmu z list Kukiz'15, krytykuje premiera Morawieckiego. - Sprowadził pan do Polski JP Morgan, największych na œwiecie manipulatorów finansowych - wypomina między innymi.

Pisaliœmy o tym ť JP Morgan przyniesie ponad 3000 miejsc pracy

 

19:54

Kamiński zwraca się do premiera o wyjaœnienie sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego i rozwišzanie konfliktu między prezydentem Andrzejem Dudš a ministrem obrony Antonim Macierewiczem. Prosi też o interwencję ws. kary nałożonej przez KRRIT na telewizję TVN. - Życzę panu sukcesów, głęboko wierzę, że pan ten sukces odniesie - kończy.

 

19:52

Czas na Michała Kamińskiego z Unii Europejskich Demokratów. Na poczštek zwraca się do minister Beaty Kempy, wyrażajšc solidarnoœć po ataku na jej biuro poselskie.

Dowiedz się więcej ť Podpalono biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie

 

19:50

Potrzeba w Polsce "wiary, pokoju i pracy". - Wierzę, że twój rzšd, Mateusz, te rzeczy nam przybliży - mówi Kornel Morawiecki. Kończšc swoje wystšpienie zbiera oklaski zarówno od posłów PiS jak i opozycji.

 

19:48

Na mównicy Kornel Morawiecki z koła Wolni i Solidarni, ojciec szefa rzšdu.

 

19:47

- Nie jest to rzšd jednoœci, wspólnoty, zgody narodowej - kończy swoje wystšpienie w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

19:42

Zdaniem byłego polityka Jana Rokity, sprawa Puszczy Białowieskiej, budowa Centrum Analiz Strategicznych i powołanie Narodowego Instytutu Onkologii – to trzy konkretne elementy z expose Mateusza Morawieckiego. Ocenił, że wystšpienie premiera było "autentyczne" i "dobre retorycznie".

- To było bardzo dobre wystšpienie retorycznie, choć Morawiecki nie jest dobrym mówcš, ale tekst i autentycznoœć w sposobie mówienia, nadawały temu ekspozycji klimatu autentycznoœci – powiedział Rokita dla PAP. Zdaniem Rokity odwoływanie się Morawieckiego w expose do życia prywatnego, do kwestii osobistych, opowieœci o piłkarzach „trafia do zwykłych prostych ludzi i jest pożšdane przez wyborców PiS”.

 

19:38

Wczeœniej jako "jedne z najsłabszych w wolnej Polsce" okreœlił expose premiera poseł PSL Marek Sawicki. - Premier czytał z kartki, często się mylšc. Jest to rzeczywiœcie obraz zmiany, którš zaproponował PiS - powiedział. Dodał, że w expose został wyrażony "wielki żal za Beatš Szydło, a potem opowieœci niskiej treœci". Według polityka, za dużo było wspomnień o piłkarzach i rodzinnych doœwiadczeniach, "a za mało konkretów, dotyczšcych rozwoju i przyszłoœci Polski".

 

19:35

- Nie jesteœcie wiarygodni w przywracaniu wspólnoty. Każdego dnia dzielicie Polaków. Skłóciliœcie rodziny, skłóciliœcie najbliższych - mówi szef ludowców, nawišzujšc do apelu z końcówki wystšpienia Morawieckiego.

 

19:32

Na mównicy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - To nie było expose, to był poczštek kampanii w wyborach samorzšdowych - ocenia na poczštek.

 

19:30

- Przyznam, że nie rozumiem, jak można jednego dnia doradzać Donaldowi Tuskowi, a drugiego - Jarosławowi Kaczyńskiemu - ocenia Ryszard Petru. - I na koniec - dlaczego pan zatrzymał Waszczykowskiego, Szyszkę i Macierewicza? To byłby sygnał, że jest pan niezależny - puentuje.

 

19:28

- 160 tys. Polaków wyemigrowało z Polski za rzšdów PiS - zarzuca partii rzšdzšcej Petru.

 

19:25

Nowš szefowš Nowoczesnej zmienia na mównicy sejmowej stary przewodniczšcy Ryszard Petru. Zarzuca rzšdowi PiS podnoszenie podatków, jako pierwszy z mówców wymieniajšc konkretne kwoty. Zapowiada, że Nowoczesna nie udzieli Morawieckiemu wotum zaufania, za to za dwa lata swój rzšd zbuduje Nowoczesna.

 

19:23

- Został pan wybrany gospodarzem Polski, a nie krzyżowcem. Polacy nie chcš państwa wyznaniowego, finansowania Rydzyka, rechrystianizacji. Niech pan wstanie z kolan - mówi Lubnauer, nawišzujšc do słów Mateusza Morawieckiego z pierwszego wywiadu w telewizji Trwam.

 

19:22

- Pan nie ma pomysłu na Polskę - mówi Lubnauer do Morawieckiego.

 

19:20

- Rzucam panu wyzwanie, panie premierze. Będę z panem walczyć o klasę œredniš - mówi Lubnauer. Dodaje, że "inwestycje w Polsce umierajš (...) bo firmy nie majš zaufania do rzšdu". - Jest pan mistrzem sięgania do kieszeni Polaków - mówi do premiera.

 

19:19

- Znajomoœć angielskiego nic nie pomoże. Trzeba mieć jeszcze mieć coœ do powiedzenia - mówi o Morawieckim Lubnauer w swojej ostrej krytyce dwóch lat rzšdów PiS.

 

19:16

Zdaniem Lubnauer prezes PiS Jarosław Kaczyński do tej pory "wyręczał się" Beatš Szydło, teraz będzie robił to samo z Mateuszem Morawieckim.

 

19:15

Na mównicy Katarzyna Lubnauer, nowa szefowa Nowoczesnej. - Po wysłuchania pana expose pytam się, kto panu podyktował ten rzšd. Bo połowa jest do wyrzucenia - stwierdza.

 

19:14

Grzegorz Długi z Kukiz'15 zwraca uwagę, że w expose mało było o polityce zagranicznej. - Nie narysowano żadnych priorytetów. Powiedziano racja stanu - ale pan premier nie powiedział, na czym ona ma polegać - mówi poseł. Zarzuca też brak centrum decyzyjnego ds. polityki zagranicznej. - Nie wiem, do kogo się zwracać: do pana prezydenta, premiera (...) czy szefa MON - stwierdza.

 

19:08

Kukiza zmienia na trybunie sejmowej Marek Jakubiak z Kukiz'15. - Tak długich życzeń œwištecznych nie słyszałem w życiu - ocenia expose.

 

19:05

- Panie premierze, wy nie chcecie słuchać - mówi Kukiz, zarzucajšc rzšdowi brak konsultacji przy ustawie o KRS. - Jak zbudować wspólnotę w ustroju, w którym jedna partia ma władzę absolutnš - pyta?

 

19:02

- Przez dwa lata nie zrobiliœcie niczego szczególnego, by nasi młodzi ludzie mogli wrócić do kraju. Obiecywaliœcie obniżenie podatków, VAT, mało: do tego co chwilę podnoszone sš podatki i inne daniny - stwierdza Kukiz. Zarzuca premierowi brak planu na œcišgnięcie Polaków z emigracji do kraju oraz zachęcanie do przyjazdu Ukraińców "bez jakiejkolwiek analizy skutków społecznych".

 

19:01

Na mównicy Paweł Kukiz. - Słuchajšc pana miałem wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych krajach - stwierdza.

 

19:00

Sławomir Neumann zarzuca Mateuszowi Morawieckiemu, że zarobił na akcjach BZ WBK 1,5 miliona złotych. Zapowiada, że PO zagłosuje przeciwko wotum zaufania.

 

18:57

- Dociskacie polskich obywateli - mówi do PiS Neumann. - Wpadliœmy w pułapkę œredniego wzrostu przez pana - dodaje, zwracajšc się do Morawieckiego. Pyta też o akcje BZ WBK, posiadane przez premiera.

 

18:55

Rozczarowanie expose wyrażał wczeœniej przewodniczšcy Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To był zestaw komunałów, pobożnych życzeń, to bardziej zestaw życzeń niezwišzanych z rzeczywistoœciš" – powiedział dla PAP. - Koncert życzeń, tak bym powiedział - zaznaczył. Zarzucił Morawieckiemu, że nie ma planu realizacji swych "życzeń". - W expose trzeba mówić o planach rzšdu, a nie o wizji i politycznym science fiction. To nie było expose - ocenił lider PO.

 

18:52

Neumann krytykuje także szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. - Chce pan zgody narodowej? To proszę zatrzymać demontaż państwa prawa - zwraca się do Mateusza Morawieckiego.

 

18:51

- Tylko na slajdach może przetrwać Puszczę Białowieskš. Tylko na slajdach będzie można zobaczyć helikoptery i patrioty - punktuje polityk Platformy.

 

18:50

- Teraz atrybutem premiera nie będzie broszka, tylko będš slajdy - wytyka Neumann. - Tylko na slajdach będzie pan mógł zobaczyć uœmiechniętych pracowników służby zdrowia i pacjentów - zwraca się do Mateusza Morawieckiego.

 

18:49

- To, co robicie, to czysta maskarada - mówi Sławomir Neumann. - Premier Morawiecki nie przyjechał na białym koniu, siedzi w tym rzšdzie od dwóch lat - dodaje, krytykujšc PiS m.in. za "podwyższanie podatków" oraz "politykę antyeuropejskš i prorosyjskš". - Od dwóch lat wprowadzacie w Polsce pełzajšcš dyktaturę - ocenia.

 

18:48

- Miny macie nietęgie - mówi polityk PO do posłów PiS. Sejmowe kamery pokazały w tym momencie rozeœmianego Jarosława Kaczyńskiego.

 

18:47

- Pani premier, czy dowiedziała się już pani, za co chciał paniš odwołać prezes Kaczyński? - zwraca się do byłej szefowej rzšdu Neumann. - Trybunał Stanu o pani nie zapomni - dodaje.

 

18:46

Na mównicy Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. Zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy, krytykujšc go za ponownš nominację Antoniego Macierewicza na szefa MON.

 

18:45

- Jesteœmy pewni, że nasze wartoœci podziela prezydent RP Andrzej Duda. Jesteœmy dumni z dokonań premier Beaty Szydło. Z optymizmem i nadziejš witamy nowego premiera Mateusza Morawieckiego - mówi Terlecki, zapowiadajšc głosowanie przez PiS za udzieleniem wotum zaufania.

 

18:42

Terlecki zapowiada rekonstrukcję rzšdu w styczniu. Dodaje, że w radzie ministrów pozostanie wicepremier Beata Szydło, odpowiedzialna za sprawy społeczne.

 

18:41

Na mównicy szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Prawo i sprawiedliwoœć odniosło sukces, którego skala wszystkich zaskoczyła - ocenił. Zapowiedział, że "rzšd Mateusza Morawieckiego będzie nie tylko rzšdem kontynuacji, ale też rzšdem przyspieszenia".

 

18:36

Agnieszka Pomaska z PO chce złożyć wniosek formalny o odroczenie obrad Sejmu i zaczyna mówić o wolnych mediach oraz karze nałożonej na telewizję TVN. Czas jednak mija, posłanka nie kończy swojej wypowiedzi.

 

18:35

Sejm rozpoczyna dyskusję nad wotum - obrady wznowił wicemarszałek Joachim Brudziński.

 

18:34

Nowy premier Mateusz Morawiecki uchodzi za technokratę, który zna się głównie na ekonomii. Dlatego nie powinno dziwić, że w expose skupił się na gospodarce. Choć, co może zaskakiwać, przemowę rozpoczšł od uderzenia w patriotyczne tony - komentuje dziennikarz "Rzeczpospolitej" Wiktor Ferfecki.

Przeczytaj ť Plan Morawieckiego w dziesięciu punktach

 

18:31

Expose premiera zapowiadane było na godzinę 16.00, rozpoczęło się kwadrans póŸniej. Teraz przecišga się przerwa, zarzšdzona przez marszałka Marka Kuchcińskiego, choć posłowie powoli gromadzš się w sali plenarnej.

 

18:27

Kornel Morawiecki zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak się czuł po expose swojego syna odparł: "to samo co państwo, to samo co my Polacy czujemy. Czujemy odpowiedzialnoœć i radoœć z tego, że jesteœmy Polakami" - podkreœlił. Dodał, że on sam był szczególnie wzruszony, kiedy syn przywołał go jako przykład.

 

18:18

- Expose premiera Mateusza Morawieckiego było rozcišgnięte, długie i nieatrakcyjne - ocenił Paweł Kukiz. Podkreœlił, że żaden z postulatów, na które czekał, nie został przez nowego premiera wypowiedziany. Zapowiedział też że większoœć posłów Kukiz'15 nie zagłosuje za wotum zaufania dla rzšdu.

Przeczytaj ť Kukiz o expose Morawieckiego: rozcišgnięte, długie i nieatrakcyjne

 

18:14

- Te słowa Mateusz Morawiecki równie dobrze, a może nawet przede wszystkim, powinien adresować do prezesa Kaczyńskiego. Przecież podział na "lepszy i gorszy sort" kto mówił? Kto odmawia częœci Polaków patriotyzmu? Nikt więcej nie zrobił dla zbudowania negatywnych emocji, niż jego wystšpienia, wprost odmawiajšce innym patriotyzmu - skomentował apel Mateusza Morawieckiego o budowanie wspólnoty poseł Andrzej Halicki z PO.

- To jest wystšpienie pełne hipokryzji, bo jeżeli o dokonaniach tego rzšdu i w pierwszych słowach, mówišc językiem młodzieżowym, "zaorał" ministra (zdrowia Konstantego) Radziwiłła, to co on robi w tym rzšdzie? - pytał polityk Platformy w TVN24.

 

18:09

- To było naprawdę dobre wystšpienie. Myœlę, że Mateusz Morawiecki przekonał Polaków, że ma ciekawe pomysły, będzie realizował dobry program - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Zauważyła, że Morawiecki w swoim wystšpieniu zaznaczył, że będzie kontynuował to, co rzšd robił dotychczas.

- Wskazywał nowe kierunki chociażby zwišzane ze służbš zdrowia, czy mocne położenie akcentów na rodzinę, bezpieczeństwo, na mieszkanie, na politykę zagranicznš. To jest ważne. (...) Myœlę, że opozycja będzie miała problem, żeby po tym expose sensownie mówić coœ i racjonalnie argumentować - podkreœliła posłanka.

 

18:02

"Syntezator mowy" - tak politycy opozycji komentowali na Twitterze expose, jeszcze w czasie, gdy Mateusz Morawiecki przemawiał z mównicy sejmowej.

Przeczytaj ť "Syntezator Mateusz", "Po co ta zmiana?". Twitter o expose

 

18:00

Nie wszystkim zwolennikom PiS podobała się zmiana premiera. W ostatni pištek do biura posłów PiS w Piotrkowie Trybunalskim wszedł starszy mężczyzna. Zagroził, że jeœli dojdzie do zmian w rzšdzie - dokona samospalenia. Trwajš poszukiwania desperata.

Dowiedz się więcej ť Nie zgadzał się na zmianę premiera. Chciał się podpalić

 

17:57

Nowoczesna krytykuje wystšpienie premiera.

 

17:54

"Każda kobieta zasługuje na to, by rodzić w godnych warunkach" cytuje Mateusza Morawieckiego posłanka Elżbieta Radziszewska. I punktuje: "I dlatego jego rzšd i jego stary-nowy minister zdrowia znieœli standardy okołoporodowe. Szczyt hipokryzji!".

"Premier będzie zaangażowany w rozwój Polski lokalnej i samorzšdowej! Kino! I w ramach tego zaangażowania PiS w tym tygodniu uchwali ustawę antysamorzšdowš dorzynajšcš samorzšdnoœć lokalnš" - dodaje.

17:51

W wystšpieniu premiera Mateusza Morawieckiego wartoœciš była chęć łšczenia i jednoœci. Pytanie, czy uda mu się do tego narodowego pojednania namówić partię, która go uczyniła premierem - komentuje Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego i szef działu opinii w "Rzeczpospolitej".

 

17:47

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera Polski – poinformowała węgierska agencja MTI, której treœć listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

 

17:43

- To sš wszystko puste frazesy. Ja od premiera polskiego rzšdu oczekuję konkretów, tych konkretów nie usłyszałem - komentuje expose Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

 

17:42

O co chodzi z "pominięciem ludzi wolnoœci"? W swoim expose Mateusz Morawiecki mówił o polskich bohaterach narodowych. Nie padło jednak nazwisko Lecha Wałęsy, choć z ław sejmowych domagali się tego politycy Platformy i Nowoczesnej.

Przeczytaj ť Morawiecki mówi o bohaterach. Opozycja: A Wałęsa?

 

17:40

"Mimo wpadek i pominięcia ludzi wolnoœci, to było całkiem niezłe expose premiera Mateusza Morawieckiego" - komentuje Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

 

17:37

"Gierek 2.0" - komentuje expose poseł Nowoczesnej Michał Jaros.

17:34

Politycy Prawa i Sprawiedliwoœci bardzo dobrze oceniajš wystšpienie Mateusza Morawieckiego. Czasami wręcz entuzjastycznie.

17:28

Marszałek Marek Kuchciński zarzšdził godzinnš przerwę w obradach Sejmu - do godz. 18:25.

 

17:25

Po wygłoszeniu expose premier Mateusz Morawiecki zebrał owację na stojšco od rzšdu i posłów PiS, klaskał też prezydent Andrzej Duda. Opozycja pozostała na swoich miejscach.

 

17:24

- Sklejmy i zjednoczmy naszš Polskę - apeluje na koniec premier. - Każdy z nas ma jakieœ marzenie, jakiœ cel. Chyba wszyscy marzymy o Polsce silnej, Polsce bezpiecznej. Chcę to wspólnie z państwem zrealizować - mówi Morawiecki, na koniec cytujšc wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

17:24

- Sprostamy globalnym wyzwaniom, jeœli staniemy się wspólnotš - ocenia Morawiecki i apeluje o obniżenie temperatury sporu politycznego. - Wszyscy Polacy jesteœmy biało-czerwonš drużynš - dodaje.

 

17:22

- Ufam, że stać nas na porozumienie i kompromis tak, jak było na nie stać naszych dziadków sto lat temu - apeluje premier.

 

17:20

- Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada, niech będzie miejscem, które łšczy, a nie dzieli - mówi Morawiecki, kończšc swoje wystšpienie. - Można i trzeba się spierać, ale spór - tak, wojna - nie - stwierdza.

 

17:19

W Sejmie owacja dla posła Kornela Morawieckiego, ojca premiera, przywołanego właœnie w expose.

 

17:18

- Jest nas 60 milionów na œwiecie i mamy zobowišzania wobec wszystkich Polaków rozsianych na całym œwiecie, a oni majš zobowišzania wobec Polski - stwierdza premier. Zapowiada starania o powrót do kraju Polaków "i z Kazachstanu, i z Londynu".

 

17:16

- Nowym kierunkiem polskiej dyplomacji staje się Bliski Wschód i Afryka - mówi premier. Dodaje, że chce współpracować z Poloniš, m.in. w zakresie walki o dobre imię Polski za granicami.

 

17:15

- NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaœ Stany Zjednoczone - naszym głównym sojusznikiem - zapowiada Morawiecki. Premier chce też integracji Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza.

 

17:11

- Lasy sš naszym bogactwem - mówi Morawiecki. Postšpimy zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwoœci - dodaje w kontekœcie Puszczy Białowieskiej.

 

17:10

- Mechanizm relokacji się nie sprawdził - mówi premier, dodajšc, że Polska chce uczestniczyć w dyskusji o innych sposobach rozwišzania problemu imigracji.

 

17:09

- Znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla całego projektu europejskiego - mówi Morawiecki. - Nie zgadzamy się na Unię "dwóch prędkoœci". Ale coraz częœciej ktoœ w Europie dostaje "fory" - i to nie słabszy, tylko silniejszy - dodaje.

 

17:07

- Rozpoczniemy wielki projekt "Przyjazna Polska" - mówi Morawiecki. Ma on być skierowany przede wszystkim do seniorów - w celu zapewnienia im bezproblemowego dostępu do infrastruktury.

 

17:05

- Dzisiaj Polska wg "The Economist" jest na pištym miejscu w Europie, jeœli chodzi o równe szanse dla kobiet - zauważa Morawiecki, ale zapowiada dalszš walkę ze "szklanym sufitem" - o równoœć płac kobiet i mężczyzn.

 

17:04

- Zero tolerancji dla przemocy i program równych szans dla kobiet - kontynuuje Morawiecki. - Nie można chować głowy w piasek - mówi, wspominajšc dzieci z domów dziecka.

 

17:03

- Porozumienie Centrum rozpoznało ten problem już ponad 20 lat temu - zwraca uwagę Morawiecki, przywołujšc program Adama Glapińskiego.

 

17:02

- Chciałbym przejœć do tematu mieszkań, tematu fundamentalnego - podkreœla premier. - Nie ma się z czego œmiać, te mieszkania sš w Polsce potrzebne - mówi Morawiecki zwracajšc się do protestujšcych posłów opozycji. - Tak kula œniegowa już ruszyła i już za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania - zapowiada.

 

17:00

- Chcemy doprowadzić szybki internet do każdej polskiej gminy i szkoły - mówi premier. Zapowiada budowę żłobków i oœrodków kultury, wspomina przywracanie na wsiach komisariatów policji. - Trzeba zatrzymać zwijanie się państwa - mówi Morawiecki.

 

16:58

Mówišc o wsi, premier zapowiada walkę o pełne dopłaty dla rolników, ale też zaangażowanie w walce z afrykańskim pomorem œwiń (ASF).

 

16:56

- Zmniejszyliœmy znaczšco nierównoœci społeczne - podkreœla premier, przywołujšc program 500+. - Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa ma się dobrze - dodaje. Zapowiada współpracę z Radš Dialogu Społecznego.

 

16:53

Kolejne obszary, na których skupić się chce nowy rzšd, będzie cyfryzacja ("od polski papierowej do polski cyfrowej") oraz edukacja. Premier zapowiada, że chce stworzyć taki model edukacji, by młodzi Polacy mogli znaleŸć "godnš" pracę w Polsce, nie musieli wyjeżdżać za granicę.

 

16:51

"Sprawne i sprawiedliwe sšdy" - te słowa Morawieckiego, przywoływane w kontekœcie instytucji, które sš potrzebne firmom, wywołujš protesty w ławach opozycji.

 

16:51

Premier zapowiada, że "wkrótce" zostanie przedstawiona konstytucja gospodarcza.

 

16:50

Morawiecki przywołuje słowa ekonomisty Thomasa Piketty'ego "Jesteœcie krajem w posiadaniu zagranicy". - Bloomberg pisze jak zachodni kapitał skolonizował Polskę i kraje centralne. Stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania. Ten temat tabu stał się prawdš oczywistš - mówi Morawiecki.

 

16:49

- Gospodarka i finanse publiczne sš coraz bardziej zrównoważone - podkreœla premier.

 

16:46

- Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Będę szczególnie zaangażowany w rozwój polski lokalnej, polski samorzšdowej - dodaje premier.

 

16:43

Premier przechodzi z tematu energetyki i planów uniezależnienia się w tej materii od Rosji, do kwestii infrastruktury, wymieniajšc w tym kontekœcie budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, Portu "Solidarnoœć". - To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce. - To będzie nasza Gdynia w sercu Polski, w sercu Europy - mówi. Zapowiada też budowę tunelu łšczšcego Œwinoujœcie z resztš kraju oraz dokończenie dróg S3, S7 i A1.

 

16:41

Morawiecki zapowiada pochylenie się nad gospodarkš współdzielenia. - To nowy nurt myœlenia o gospodarce, o œrodowisku, o życiu społecznym, o życiu gospodarczym - jest to odejœcie od skupienia się na własnych potrzebach na rzecz wspólnoty i wspólnego dobra. Zresztš jest to zbieżne z chrzeœcijańskš naukš, jest to zbieżne z etykš solidarnoœci, ale - o dziwo i bardzo się z tego cieszę - jest to również zbieżne ze strategiš Komisji Europejskiej - mówi z trybuny sejmowej.

 

16:40

Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem. - Program walki ze smogiem to program dla najuboższych. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakoœć życia wszystkich Polaków - mówi.

 

16:38

W Sejmie trwa expose premiera, w Senacie - debata nad ustawš o KRS. Senator Rulewski z PO, z maskš na twarzy, przekonuje: To swoisty stan wojenny w KRS.

16:37

- Tak jak uszczelniliœmy system podatkowy, tak podobnš operację zamierzamy przeprowadzić w odniesieniu do służby zdrowia. Każda złotówka zainwestowana w służbę zdrowia musi oznaczš poprawę zdrowia Polaków. Nie może być jednak prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat - mówi premier, zapowiadajšc budowę nowoczesnej służby zdrowia.

 

16:35

- Uruchomimy dwa programy, które unowoczeœniš służbę zdrowia - zapowiada Morawiecki, wymieniajšc w tym kontekœcie budowę narodowego centrum onkologii oraz narodowy program zdrowia kardiologicznego.

 

16:34

Mateusz Morawiecki przechodzi do konkretów. Zapowiada podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB "w cišgu kilku najbliższych lat".

 

16:33

- Nie bšdŸmy naiwni - silnej gospodarki nie zbudujš nam inni - mówi premier.

 

16:32

Dla Morawieckiego jednym z celów rzšdu będzie "wykreowanie polskich firm jako globalnych czempionów - ale nie chodzi tylko o biznes". Wskazuje w tym kontekœcie sport i kulturę, przywołuje nazwiska Miroslava Klose i Lukasa Podolskiego, którzy grali dla reprezentacji Niemiec. - Dobrze, że Roberta Lewandowskiego nam nie zabrali - dodaje.

 

16:29

- Biedy jest mniej, a bezrobocie jest najniższe od 27 lat - podkreœla premier. Nie będziemy spoczywać na laurach, mimo że płace rosnš najszybciej od 27 lat. Będziemy też podnosić płacę minimalnš - zapowiada szef rzšdu.

 

16:28

- Polityka musi być ambitna. Dryfowanie czy płynięcie z pršdem to nie jest nasze DNA. Rzšd nie jest od administrowania, ale od rzšdzenia - musimy wyznaczać ambitne cele - mówi premier.

 

16:27

- Państwo wraca do gry na poważnie. Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołšcza teraz również przedsiębiorcze państwo - mówi Morawiecki, podkreœlajšc sukcesy rzšdu. Dalsza budowa i odbudowa przemysłu będzie jednym z naszych głównych zadań - dodaje. Podkreœla także walkę o dochody z VAT.

 

16:21

- Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy, niż odbudowanie tego, co straciliœmy w wyniku zaborów, wojen, komunizmu. Teraz mamy w rękach unikalnš szansę i nie możemy jej zmarnować - mówi premier.

 

16:20

Morawiecki deklarował, że jego mottem będzie zawołanie Wyspiańskiego: "Polska to wielka rzecz". - Tak, szanowni państwo, Polska jest dobrem nadrzędnym - zwrócił się do zebranych w Sejmie.

 

16:16

- Rzšd, na którego czele staję, jest ten sam, kierunek działań jest ten sam i drogowskazy i wartoœci sš te same. Jest więc rzšdem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin. Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo - mówi premier.

 

16:15

- Na samym poczštku chcę podziękować premier Beacie Szydło za wspólne lata ciężkiej pracy - rozpoczšł swoje przemówienie Mateusz Morawiecki i od razu musiał przerwać, gdyż posłowie PiS zgotowali byłej szefowej rzšdu owację na stojšco. - Dziękuję pani za tytaniczmš pracę - powiedział premier. - Bardzo się cieszę, że będzie dalej pracować, to były dobre dwa lata dla Polski - dodał.

 

16:14

Marszałek zapowiada, że w trakcie dyskusji przedstawiciele klubów poselskich będš mieli po 15 minut na wypowiedŸ, przedstawiciele kół poselskich - po 5 minut.

 

16:12

Marszałek Marek Kuchciński otworzył posiedzenie Sejmu.

 

16:11

Prezydent Andrzej Duda zasiadł właœnie na galerii w Sejmie. Towarzyszš mu ministrowie, m.in. Paweł Mucha, Krzysztof Szczerski i szef BBN Paweł Soloch.

 

16:08

Poseł PO Arkadiusz Myrcha twierdzi, że głosowanie nad expose premiera Morawieckiego o północy ma "przykryć" prace nad ustawami o Sšdzie Najwyższym i KRS, które trwajš w Senacie.

16:05

- Propozycja jest na stole - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP odniósł się tymczasem do doniesień o tym, iż miałby objšć stanowiska ministra spraw zagranicznych. Rekonstrukcja rzšdu spodziewana jest w styczniu. - najprawdopodobniej w przyszłym roku premier zaproponuje rekonstrukcję - mówiła wczoraj rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Dowiedz się więcej ť Szczerski o swoim przejœciu do MSZ: propozycja jest na stole

 

16:00

- Expose sobie, a wiemy, że i tak o wszystkim będzie decydował Jarosław Kaczyński - komentuje z kolei wchodzšc do sali plenarnej Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

 

15:59

- On nic nie ma do powiedzenia, nawet rzšdu swojego nie mógł powołać, tylko powołał rzšd Beaty Szydło - mówi o Mateuszu Morawieckim tuż przed expose nowego premiera Sławomir Neumann z PO.

 

15:58

Do parlamentu przybył prezydent Andrzej Duda, który wczoraj powołał rzšd Mateusza Morawieckiego.

 

15:55

- Jesteœmy œwiadkami historii bez precedensu. Partia, która ma wielkie sukcesy, funduje sobie politycznš niepewnoœć - ocenił zamianę na stanowisku premiera w programie #RZECZoPOLITYCE Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przeczytaj ť Sławomir Sowiński: Polska potrzebuje stabilnego rzšdu

 

15:50

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Sejmu kwadrans przed godz. 16.00. Expose rozpocznie się już za 10 minut.

 

15:46

- Premier Mateusz Morawiecki uosabia wszystko to, czym chciałaby być opozycja - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwoœci Bartłomiej Wróblewski na antenie TVP Info.

 

15:42

Tymczasem swoje czterodniowe posiedzenie rozpoczšł o 15.00 Senat. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawami o KRS i Sšdzie Najwyższym, rozpatrzy też ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę oraz ustawę majšcš ograniczyć wyłudzenia VAT.

 

15:40

Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej informował wczoraj, że ministrowie rzšdu Beaty Szydło otrzymajš 3-miesięczne odprawy. Dziœ kancelaria premiera oficjalnie zaprzeczyła tym doniesieniom.

Dowiedz się więcej ť Zdymisjonowani ministrowie nie otrzymajš odpraw

 

15:35

Byłemu szefowi Nowoczesnej wtóruje obecna przewodniczšca Katarzyna Lubnauer. - O niemocy Mateusz Morawieckiego œwiadczy fakt, że przejmuje rzšd bez żadnych zmian, że przejmuje go z ministrem Witoldem Waszczykowskim, który popsuł praktycznie wszystkie sojusze Polski na arenie międzynarodowej, że przejmuje go z ministrem Antonim Macierewiczem - stwierdziła.

 

15:32

Rzšd premiera Mateusza Morawieckiego to nie rekonstrukcja tylko przegrupowanie sił. Nadal pozostajš w nim najgorsi ministrowie Rzeczpospolitej - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, wymieniajšc w tym kontekœcie Witolda Waszczykowskiego, Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobrę. 

Jego zdaniem "nie jest też jasne" co będzie robić b. premier Beata Szydło, która w nowym rzšdzie została wicepremierem. - Minister bez teki tak naprawdę nic nie może. I to jest takie jakby stanowisko na otarcie łez - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Czytaj dalej ť Petru o nowym rzšdzie: to nie rekonstrukcja tylko przegrupowanie sił

 

15:24

Przed expose i głosowaniem na nim w Sejmie, powiększa się klub Prawa i Sprawiedliwoœci. "Transfery" potwierdziła rzecznik partii Beata Mazurek.

15:21

Jarosław Kaczyński będzie miał swój własny 13 grudnia - stwierdził polityk PO, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, nawišzujšc do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

15:16

Prezes Rady Ministrów powinien umieœcić swoje oszczędnoœci w obligacjach Skarbu Państwa lub w "œlepym" funduszu powierniczym - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem. - Państwo, które samo się szanuje nie może pozwolić na zaistnienie konfliktu interesu na szczytach władzy - stwierdził

Przeczytaj ť Adrian Zandberg: Premier nie powinien posiadać akcji banku

 

15:06

Polecamy rozmowę "Rzeczpospolitej" z Rafałem Chwedorukiem. - W razie spadku notowań ciężar odbudowy zaufania wyborców będzie musiał wzišć na siebie prezes PiS - uważa politolog. Przeczytaj wywiad Jacka Nizinkiewicza

15:00

Oczekuję, że expose syna wzniesie się ponad partyjne podziały - powiedział we wtorek ojciec premiera Mateusza Morawieckiego Kornel Morawiecki (WiS). Dodał, że najważniejszym wyzwaniem nowego rzšdu jest scalenie społeczeństwa. Czytaj więcej

14:56

Krótki komentarz na temat nowego rzšdu napisał były prezydent Lech Wałęsa

14:47

Znamy się od wielu lat, więc nie traktuję go jak osoby z innej politycznej ekipy, ale przed nim bardzo trudna i niepodmiotowa misja - powiedział o nowym premierze Mateuszu Morawieckim lider PO Grzegorz Schetyna.

14:44

Wczoraj gratulacje przekazali m.in. Donald Tusk i Jean-Claude Juncker.

14:36

Premier Mateusz Morawiecki stanšł na czele gabinetu Beaty Szydło. Złoœliwie można by stwierdzić, że to musiał być doskonały rzšd, skoro nowy premier nie wymienił ani jednego ministra - komentuje Michał Szułdrzyński

14:30

Powołana w poniedziałek nowa rada ministrów nie różni się od starej. Ale to stan przejœciowy, który potrwa tylko do stycznia – zapewnia PiS. Czytaj więcej

14:29

Prezydent Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, jeœli chodzi o rekonstrukcję rzšdu. Zmiany będš dokonywane w porozumieniu z prezydentem - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

14:22

 

14:16

"Mateusz Morawiecki już jako wicepremier całkowicie zamroził swój portfel akcji Banku Zachodniego WBK, nie obraca akcjami, a wszelkie korzyœci przekazuje na cele charytatywne i społeczne" - poinformował Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. Postulat sprzedania przez nowego szefa rady ministrów akcji banku wystosowała partia Razem.

14:10

Mateusz Morawiecki mówił o "rechrystianizacji Europy". WypowiedŸ komentowały partie opozycyjne. Czytaj więcej

14:08

Zmianie uległa godzina głosowania nad wotum zaufania. Odbędzie się dziœ o północy

14:07

Kim jest Mateusz Morawiecki? Przybliżamy sylwetkę nowego premiera

14:02

14:00

Warto przypomnieć również, co w Sejmie mówił premier Donald Tusk

13:53

Przypominamy, jak wyglšdało expose premier Beaty Szydło

13:47

Wbrew medialnym spekulacjom, rzšd Mateusza Morawieckiego nie zmienił się w stosunku do rady ministrów Beaty Szydło. Rekonstrukcja ograniczyła się do zmiany na stanowisku premiera. Czytaj więcej

Desygnowanie rzšdu Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda przyjšł w miniony pištek dymisję rzšdu Beaty Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera. W poniedziałek jego gabinet został powołany. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objšł funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

Podczas uroczystoœci w Pałacu Prezydenckim premier Morawiecki zapowiedział, że będzie starał się, żeby "rzšd Zjednoczonej Prawicy był rzšdem zjednoczonej Polski, żeby był rzšdem wszystkich obywateli"; był akceptowany i doceniany przez tych, którzy nie głosowali na obóz rzšdzšcy. Jak podkreœlił, "to byłoby największym sukcesem, największym zaszczytem".

Zapowiedział, że będzie to rzšd kontynuacji. "Naszš latarniš, naszym punktem odniesienia będzie na pewno rodzina - bezpieczna rodzina, będzie praca - godna praca, będzie mieszkanie - mieszkanie dla wszystkich, mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób" - mówił Morawiecki.

ródło: rp.pl/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL