Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Referendum w Katalonii: 90 proc. głosujšcych opowiedziało się za niepodległościš

AFP
844 osoby zostały ranne w Katalonii podczas niepokojów, które wybuchły w zwišzku z odbywajšcym się tam w niedzielę referendum niepodległoœciowym - poinformowały katalońskie służby medyczne. Nielegalne zdaniem Madrytu głosowanie zakończyło się o godz. 20.00. Jak podajš władze Katalonii 90 proc. głosujšcych opowiedziało się za proklamowaniem przez Katalonię niepodległoœci
 • 90 proc. z 2,26 mln głosujšcych (ok. 42 proc. uprawnionych) opowiedziało się za niepodległoœciš - podały władze Katalonii
 • Dzień po referendum na giełdzie w Madrycie największe spadki od dwóch tygodni
 • Komisja Europejska uznała referendum za nielegalne
 • 893 ranne osoby - to ostatnie szacunki katalońskich władz dotyczšce liczby ofiar poszkodowanych w starciach policji ze zwolennikami referendum ws. niepodległoœci tego regionu
 • Hiszpańskie MSW informuje o 33 rannych funkcjonariuszach (19 policjantach i 14 członkach Gwardii Cywilnej)
 • Trzy osoby zostały aresztowane, w tym młoda dziewczyna, za nieposłuszeństwo i atak w trakcie odbywajšcego się plebiscytu
 • Policja zamknęła 319 lokali do głosowania spoœród około 2300 - podały katalońskie władze
 • "Dzisiaj nie było referendum niepodległoœciowego w Katalonii. (To był) rzeczywisty atak na państwo prawa (...), na co państwo zareagowało ze stanowczoœciš i spokojem" - oœwiadczył hiszpański premier Mariano Rajoy.
 • "Obywatele Katalonii wygrali prawo do niepodległoœci" - powiedział w przemówieniu telewizyjnym szef katalońskiego rzšdu Carles Puigdemont
 • Separatyœci katalońscy wzywajš do jak najszybszego jednostronnego ogłoszenia niepodległoœci przez rzšd
 • Zwišzki zawodowe wzywajš do przeprowadzenia we wtorek strajku regionalnego w Katalonii

Brutalne obrazki, na których policja siłš wyrzuca ludzi z punktów do głosowania, mogš przechylić szalę sympatii międzynarodowej opinii publicznej na stronę katalońskich separatystów. Do tego premier Mariano Rajoy nie powinien był dopuœcić - komentuje niedzielne wydarzenia w Hiszpanii Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Przeczytaj komentarz ť Katalonia wcišż w Hiszpanii

AFP

17.15

O niestosowanie przemocy w Katalonii zaapelował podczas rozmowy z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem szef RE Donald Tusk.

AFP

15.45

"Referendum, choć było nielegalne, wygrali Katalończycy. Zwyciężyli swojš mobilizacjš i determinacjš. Wygrali symbolami, takimi jak długie kolejki do lokali wyborczych, pomimo gróŸb, interwencji policyjnych i zakazów sšdowych. Do ich sukcesu przyczyniła się też lokalna policja, która swojš biernoœciš wsparła organizację plebiscytu. Niedziela pokazała, że Madryt nie sprawuje już kontroli nad Kataloniš” - ocenił jeden z najbardziej opiniotwórczych portugalskich dzienników, "Publico".

15.30

W szeœciu sšdach na terenie Katalonii ruszyły w poniedziałek dochodzenia zwišzane postawš miejscowej policji podczas referendum niepodległoœciowego w tym regionie Hiszpanii. Funkcjonariuszom zarzucane jest m.in. poœrednie wspieranie nielegalnego plebiscytu.

Według TSJC rozpoczęte œledztwa dotyczš zarówno biernoœci katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, podczas nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległoœciowego, jak też oskarżenia jej, w jednym przypadku, o użycie siły podczas zamykania lokalu wyborczego w Barcelonie.

14:52

Hongkońska prodemokratyczna partia Demosisto i dwaj posłowie spoza tego ugrupowania bronili prawa ludnoœci Katalonii do samostanowienia i potępili brutalnoœć policji, która próbowała udaremnić tam niedzielne referendum niepodległoœciowe.

14:50

Premier Katalonii Carles Puigdemont zaapelował w poniedziałek o międzynarodowe mediacje, by rozwišzać impas polityczny wokół niedzielnego referendum ws. niepodległoœci regionu. Zażšdał wycofania sił bezpieczeństwa rozmieszczonych tam przez Madryt.

ródło zdjęcia: AFP

14:34

Chaos, fiasko, œlepy zaułek, porażka polityki – to najczęstsze w mediach francuskich okreœlenia sytuacji, jaka panuje w Hiszpanii po niedzielnym referendum w Katalonii.

ródło zdjęcia: PAP/EPA

14:05

Brytyjskie media krytycznie oceniły w poniedziałek sytuację w Katalonii, oskarżajšc rzšd w Madrycie o eskalację i apelujšc o pokojowe rozmowy o większej autonomii regionu w ramach Hiszpanii. Jednoczeœnie skrytykowały Unię Europejskš za brak politycznej reakcji.

13:25

W konflikcie w Hiszpanii widzimy sprzecznoœć między unijnš zasadš praworzšdnoœci a zasadš demokracji i dšżeniem do samookreœlenia; UE płaci cenę za podważanie idei państwa narodowego – powiedział PAP europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

13:11

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow oœwiadczył , że Moskwa konsekwentnie uznaje referendum niepodległoœciowe w Katalonii za wewnętrznš sprawę Hiszpanii.

Rzecznik już wczeœniej we wrzeœniu zapewniał, iż zdaniem Kremla katalońskie referendum jest sprawš Hiszpanii i Rosja w żaden sposób nie zamierza w nie ingerować. Jak podaje agencja TASS, Pieskow nie ocenił działań policji podczas niedzielnego referendum. Podkreœlił, że Moskwie "nie podoba się, kiedy ktoœ ocenia metody działań służb bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej".

13:06

Katalońskie służby medyczne podały w poniedziałek, że w wyniku starć z policjš, do których doszło w niedzielę podczas referendum niepodległoœciowego w Katalonii, udzielono pomocy medycznej 893 osobom. Stan czterech osób okreœlono jako ciężki, lecz stabilny.

ródło zdjęcia: AFP

12:42

Czeski dziennik "Hospodarzske noviny" pisze, że nowym aspektem argumentów przemawiajšcych za niepodległš Kataloniš stał się gniew. Zdaniem gazety Hiszpania przegrała walkę o Katalonię.

ródło zdjęcia: PAP/EPA

12:29

"Polska z uwagš œledzi rozwój sytuacji w Katalonii w zwišzku z podjętymi próbami zorganizowania przez władze tej wspólnoty autonomicznej Królestwa Hiszpanii referendum nt. samostanowienia regionu w dniu 1 paŸdziernika br.

W pełni respektujemy zasady suwerennoœci, integralnoœci terytorialnej i jednoœci Królestwa Hiszpanii. Uważamy, że rozwišzanie kwestii sporu między rzšdem Królestwa Hiszpanii a Kataloniš, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rzšdem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dšżenia separatystyczne, stanowiš wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii. Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii. Ufamy, że rzšd Hiszpanii i władze Katalonii ułożš wzajemne relacje zgodnie z konstytucjš Królestwa Hiszpanii i obowišzujšcym prawem, na drodze dialogu i kompromisu, w duchu porozumienia, bez wymuszania rozwišzań siłowych i ulicznych demonstracji" - głosi komunikat polskiego MSZ ws. referendum w Katalonii.

 

ródło zdjęcia: Fotorzepa, Robert Gardziński

12:25

Niedzielne referendum niepodległoœciowe w Katalonii, regionie autonomicznym Hiszpanii, było nielegalne, a sprawa Katalonii jest wewnętrznš sprawš Hiszpanii - oœwiadczyła Komisja Europejska. KE wyraziła przekonanie, że premier Hiszpanii Mariano Rajoy poradzi sobie z zaistniałš w kraju sytuacjš oraz poinformowała, że wezwała wszystkie strony do dialogu. Komisja zastrzegła jednoczeœnie, że przemoc nigdy nie może być narzędziem polityki.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker będzie rozmawiał z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem na temat sytuacji po niedzielnym referendum niepodległoœciowym w Katalonii - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas.

12:22

Hiszpański rzšd może użyć swych kompetencji konstytucyjnych, żeby zawiesić autonomię Katalonii, jeœli region ten proklamuje niepodległoœć po niedzielnym referendum, które Madryt uznał za nielegalne - oœwiadczył minister sprawiedliwoœci Rafael Catala.

11:50

FC Barcelona zdradziła swoje ideały - napisał o piłkarskim klubie hiszpański dziennik "Marca". Wicemistrza kraju skrytykowano za to, że mimo zamieszek na ulicach stolicy Katalonii, zdecydował się rozegrać mecz 7. kolejki ekstraklasy z Las Palmas (3:0).

ródło zdjęcia: AFP

11:41

Wspólnota europejska powinna wypracować procedury rozwišzywania konfliktów krajów z regionami – ocenił Ruch Autonomii Œlšska w kontekœcie katalońskiego referendum. Organizacja górnoœlšskich regionalistów apeluje, by polski rzšd stanšł po stronie zasad demokracji.

ródło zdjęcia: AFP

11:33

Większoœć europejskich przywódców nie zabrała jak dotšd głosu ws. wydarzeń podczas referendum niepodległoœciowego w Katalonii, w których rannych zostały setki osób. Żadnego oficjalnego stanowiska nie przedstawiła też Komisja Europejska.

Wœród nielicznych głos w tej sprawie zabrał premier Belgii Charles Michel. "Przemoc nigdy nie może być odpowiedziš! Potępiamy wszelkie formy przemocy i podkreœlamy nasze wezwanie do dialogu politycznego" – napisał na Twitterze. Przemoc skrytykował także premier Słowenii Miro Cerar. "Jestem zaniepokojony tš sytuacjš. Wzywam do dialogu politycznego, praworzšdnoœci i pokojowych rozwišzań" – zaznaczył.

W sprawie wydarzeń w Katalonii wypowiedział się również szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson. "Jesteœmy oczywiœcie zaniepokojeni wszelkš przemocš, ale wyraŸnie referendum, jak to rozumiem, nie jest konstytucyjne, więc trzeba znaleŸć równowagę" - powiedział Johnson agencji Reutera. "Mamy nadzieję, że wszystko się uspokoi" - dodał.

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon napisała na Twitterze, że jest zaniepokojona informacjami napływajšcymi z Katalonii. „Niezależnie od poglšdów na temat niepodległoœci, wszyscy powinniœmy potępić sceny, których byliœmy œwiadkami" – podkreœliła.

11:20

W sprawie referendum w Katalonii „przegrali wszyscy, włšcznie z Europš”- pisze „La Repubblica”. We włoskiej prasie pojawia się opinia, że dzień głosowania i zamieszek w Barcelonie to była "czarna niedziela", a od teraz sš „dwie Hiszpanie”.

11:00

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro skrytykował władze Hiszpanii i wyraził poparcie dla "dzielnych Katalończyków".

ródło zdjęcia: AFP

10:32

Niemieccy komentatorzy oceniajš, że w konflikcie z Kataloniš prawo jest po stronie rzšdu w Madrycie, lecz sposób, w jaki premier Hiszpanii Mariano Rajoy zareagował na referendum, szczególnie użycie policji doprowadziło do niepotrzebnej eskalacji.

10:14

Rzecznik hiszpańskiego rzšdu Inigo Mendez de Vigo oœwiadczył dzień po kontestowanym przez Madryt referendum ws. niepodległoœci Katalonii, że jest przekonany, iż Unia Europejska nie uznałaby ewentualnej niepodległoœci tego regionu Hiszpanii.

Według Mendeza de Vigo, gdyby regionalny parlament Katalonii faktycznie jednostronnie proklamował niepodległoœć, "byłby to dla Europy problem największej wagi".

W wypowiedzi dla radia Cadena SER rzecznik dodał, że taka deklaracja niepodległoœci "nie miałaby żadnych skutków politycznych ani prawnych". Jak tłumaczył przedstawiciel hiszpańskiego rzšdu, nie wystarczy, by jakaœ jedna częœć wiekowego narodu Hiszpanii ogłosiła się niepodległš; brakuje jeszcze uznania przez społecznoœć międzynarodowš - dodał.

Mendez de Vigo podkreœlił, że rzšd centralny jest gotowy do dialogu z władzami Katalonii, ale uznał, że "bardzo trudne" jest negocjowanie z kimœ, dla kogo jedynym celem jest niepodległoœć.

ródło zdjęcia: AFP

10:03

Na giełdach w zachodniej Europie wahania indeksów. Katalończycy mogš ogłosić niepodległoœć w cišgu tygodnia - na giełdzie w Madrycie najmocniejsze spadki od niemal 2 tygodni - informujš maklerzy.

Hiszpański indeks IBEX 35 spada w poniedziałek o ponad 1 proc. "Kombinacja 'hiszpański rzšd mniejszoœciowy - katalońska presja na niepodległoœć' może uniemożliwić Hiszpanii podejmowanie decyzji w sprawie bardzo potrzebnych reform, dlatego pozostajemy ostrożni wobec hiszpańskich aktywów" - piszš w nocie stratedzy Societe Generale.

"Oceniamy secesję w Hiszpanii jako mało prawdopodobnš, ale też nie spodziewamy się szybkiego rozwišzania obecnej sytuacji. Obie strony sš radykalnie opozycyjne, a w cišgu najbliższych dni może wzrosnšć napięcie, jeœli dojdzie do ogłoszenia deklaracji niepodległoœci Katalonii" - dodajš.

08:56

Katalonia a sprawa polska - komentuje na Twitterze Leszek Balcerowicz.

 

06:07

Izraelska posłanka, która była obserwatorem referendum w Katalonii (zaprosiły jš katalońskie władze) przyznała, że była zszokowana scenami, których nie spodziewała się zobaczyć w Europie.

04:51

Media w Hiszpanii twierdzš, że referendum niepodległoœciowe w Katalonii uczyniło z niedzieli jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji w tym kraju. Odnotowujš, że od czasu zakończonej w latach 70. XX w. dyktatury frankistowskiej nie było w kraju tak poważnego kryzysu politycznego.

ródło zdjęcia: AFP

04:39

Premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w niedzielę wieczorem, że jego rzšd przekaże wyniki referendum niepodległoœciowego w Katalonii do lokalnego parlamentu. Wezwał równoczeœnie instytucje międzynarodowe do mediacji w konflikcie między Kataloniš i Hiszpaniš.

04:15

Regionalny rzšd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległoœciš tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne.

ródło zdjęcia: AFP

23:20

Unia Europejska już nie może "nadal patrzeć w drugš stronę" - powiedział Carles Puigdemont. - W ten dzień nadziei i cierpienia obywatele Katalonii uzyskali prawo do niezależnego państwa w formie republiki - dodał szef rzšdu, występujšc w przemówieniu telewizyjnym na tle pozostałych członków gabinetu.

- Hiszpański rzšd napisał dzisiaj haniebnš stronę w historii stosunków z Kataloniš - stwierdził Puigdemont, nawišzujšc do akcji policji, która w zdecydowany sposób próbowała uniemożliwić przeprowadzenie referendum.

W centrum Barcelony zgromadziły się tłumy Katalończyków, które wiwatujš i machajš flagami regionu.

 

23:07

Carles Puigdemont, przewodniczšcy rzšdu Katalonii, powiedział, że w wyniku niedzielnego referendum "obywatele Katalonii wygrali prawo do niepodległoœci". Zapowiedział też, że oficjalne wyniki głosowania, których jeszcze nie ogłoszono, zostanš przesłane do parlamentu.

- My, Katalończycy, uzyskaliœmy prawo do bycia wysłuchanym w Europie - dodał, zwracajšc się do Unii Europejskiej.

Carles Puigdemont i członkowie rzšdu Katalonii
PAP/EPA

22:48

Agencja AFP pisze, powołujšc się na katalońskš służbę zdrowia, że 844 osoby otrzymały pomoc medycznš w szpitalach.

 

22:36

Organizacje proniepodległoœciowe i zwišzki zawodowe w Katalonii wezwały do przeprowadzenia strajku generalnego w tym autonomicznym regionie Hiszpanii we wtorek, 3 paŸdziernika - podał wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Gazeta powołuje się na szefa grupy Omnium Cultural, Jordiego Cuixarta.

Omnium Cultural to utworzona w 1961 roku organizacja non-profit w Katalonii o charakterze kulturalnym i politycznym. Promuje język kataloński, rozpowszechnia kulturę i promuje niezależnoœć Katalonii.

 

22:30

- Odpowiedzialni za te wydarzenia (...) sš wyłšcznie i jedynie ci, którzy nawoływali do zerwania z praworzšdnoœciš i współistnieniem. Nie szukajcie innych winnych, bo ich nie ma - powiedział premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

 

22:20

- Gdyby strona hiszpańska była troszeczkę bardziej ugodowa, to mogłaby powiedzieć: "panowie, odkładajcie to, my jesteœmy gotowi do wznowienia rozmów". Tego właœnie nie było, to jest - uważam - bardzo niebezpieczne. Rzšdy po frankizmie w Hiszpanii sš liberalne - i lewicowo, socjaldemokratyczne, i prawicowe. Ale ten prawicowy jest mniej rozsšdny w traktowaniu właœnie takich ruchów separatystycznych jak w Katalonii  - ocenił w Polsat News Jerzy Maria Nowak, ambasador RP w Hiszpanii w latach 2000-2002.

 

22:08

- Przemoc nigdy nie może być odpowiedziš! Potępiamy wszelkie formy przemocy i potwierdzamy nasze wezwanie do dialogu politycznego - powiedział o wydarzeniach w Katalonii belgijski premier Charles Michel.

 

21:59

Obrońca FC Barcelony Gerard Pique zapowiedział, że zrezygnuje z kariery reprezentacyjnej, jeœli jego poparcie dla referendum ws. niepodległoœci Katalonii uznaje się za problem. Niedzielny występ przy pustych trybunach w meczu z Las Palmas nazwał "najtrudniejszym występem".

 

21:43

Zdaniem byłego Ryszarda Schnepfa, ambasadora RP w Hiszpanii w latach 2008-2012, dzisiejsze wydarzenia naruszajš dobry wizerunek Katalonii, ale też rzšdu hiszpańskiego, który "zmuszony jest podjšć działania kontrowersyjne". - Ale chyba nie ma innego wyjœcia. Rzšd hiszpański stoi przed alternatywš rozbicia całego państwa. Pamiętajmy, że Hiszpania to kraj regionów, z których każdy właœciwie różni się kulturš, tradycjš, historiš, a więc mógłby to być teoretycznie poczštek procesu całej Hiszpanii - powiedział w Polsat News.

 

21:35

Lider hiszpańskim socjalistów Pedro Sanchez przemawiał na konferencji prasowej wkrótce po przemówieniu premiera Mariano Rajoy'a. Wezwał hiszpańskiego premiera do negocjacji. - Jesteœmy pewni, że uda się poradzić z tš sytuacjš - powiedział. - Otwarcie kanału politycznych negocjacji jest bardziej pilne niż kiedykolwiek - dodał.

 

21:28

Według katalońskich władz policja użyła dziœ w jednym wypadku nawet gazu łzawišcego - pisze agencja Associated Press. Na ogół w starciach z wyborcami, którzy nie chcieli dopuœcić do zamknięcia lokali wyborczych czy konfiskaty urn oraz kart do głosowania, służby państwowe używały pałek i gumowych kul.

 

21:23

Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji, skrytykowała wypowiedŸ szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i stanowisko Biura Spraw Zagranicznych, nazywajšc te ostatnie "haniebnie słabym". Tweetujšc fragment oœwiadczenia Biura, Sturgeon napisała, że "prawdziwy przyjaciel powiedziałby Hiszpanii, że to, co dziœ się wydarzyło, było złe i niszczšce".

 

21:05

Premier Hiszpanii w swoim przemówieniu mówiła także, że nie odwróci się od żadnej szansy dialogu ws. Katalonii, ale zawsze w ramach obowišzujšcego prawa. Zapowiedział, że zwoła posiedzenie z wszystkimi partiami politycznymi, by wspólnie zastanowić się nad przyszłoœciš. Wezwał rzšd Katalonii, aby "przestał podšżać œcieżkš, która prowadzi donikšd". 

 

21:00

Mieszkańcy Barcelony zgromadzili się by wysłuchać przemówienia Mariano Rajoy'a na telebimie. Gdy premier stwierdził, że większoœć obywateli nie chciała uczestniczyć w referendum, tłum zareagował œmiechem, okrzykami gniewu i gwizdami.

 

Według przeprowadzonego niedawno sondażu katalońskiego rzšdu za niepodległoœciš opowiedziało się 70 procent ankietowanych, chociaż wsparcie dla miejscowego rzšdu wynosi tylko 41 procent.

 

20:41

- Nie było referendum niepodległoœciowego w Katalonii. To była strategia wymierzona w prawo i demokrację - powiedział w premier Hiszpanii Mariano Rajoy w wystšpieniu telewizyjnym. Dodał, że policja "wykonywała swoje obowišzki, stanowczo i spokojnie" - informuje AFP. Zdaniem hiszpańskiego premiera Katalończycy dali się oszukać, bioršc udział w nielegalnym głosowaniu. Wskazał, że większoœć mieszkańców regionu nie chciała w nim uczestniczyć.

 

20:28

W starciach w Katalonii rannych zostało 761 osób, z czego 335 w Barcelonie - poinformowały katalońskie służby medyczne.

 

 

20:20

Hiszpański rzšd odpowie przed międzynarodowymi sšdami za przemoc policji podczas niedzielnego referendum niepodległoœciowego w Katalonii, w wyniku czego co najmniej 465 osób zostało poszkodowanych - zapowiedział rzecznik regionalnego rzšdu Katalonii Jordi Turull.

Dowiedz się więcej ť Rzecznik rzšdu Katalonii: Hiszpania odpowie przed międzynarodowymi sšdami

 

20:13

Jesteœmy zaniepokojeni przemocš, do której doszło w niedzielę podczas referendum niepodległoœciowego w Katalonii, hiszpańskim regionie autonomicznym, ale plebiscyt ten jest niekonstytucyjny - oœwiadczył szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

- Jesteœmy oczywiœcie zaniepokojeni wszelkš przemocš, ale wyraŸnie referendum, jak to rozumiem, nie jest konstytucyjne, więc trzeba znaleŸć równowagę - powiedział Johnson agencji Reutera. - Mamy nadzieję, że wszystko się uspokoi - dodał.

 

19:48

W Madrycie na Plaza del Sol zgromadzili się przeciwnicy hiszpańskiego premiera Mariano Rajoy'a. Wzywajš go do dymisji i wyrażajš poparcie dla referendum w Katalonii.

 

 

19:45

Hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na Twitterze wideo, na którym widać policjanta powalonego krzesłem, gdy próbował dostać się do lokalu wyborczego.

 

 

19:35

- To zły dzień dla Katalonii, zły dzień dla jednoœci Hiszpanii - skomentował w TVN24 wydarzenia w Madrycie Andrzej Olechowski, minister spraw zagranicznych w latach 1993–1995, który nie widzi jednak konsekwencji dla Europy i dla Polski.

- To był bunt w kraju demokratycznym i w kraju działajšcego prawa. Działania (rzšdu Katalonii) ewidentnie bezprawne, na co reagowały władze państwowe w sposób zdeterminowany - dodał. Zwrócił uwagę, że "brak jest jakiejkolwiek życzliwoœci w Unii Europejskiej, nikt się nie odzywa z poparciem". Jego zdaniem sytuacja w Katalonii jest zupełnie inna, niż przy okazji referendum o niepodległoœci Szkocji. - To jest bardziej podobna sytuacja do referendum na Krymie - skomentował.

 

19:12

Rzšd kataloński ogłosił, że głosowanie w referendum potrwa do godz. 20.00 lokalnego czasu - chyba, że w niektórych punktach o tej porze wcišż będš kolejki do urn.

 

19:07

Hiszpańskie zwišzki zawodowe policji wezwały szefa Mossos d'Esquadra do podania się do dymisji. Oskarżyły też funkcjonariuszy tej formacji o przykładanie ręki do plebiscytu w Katalonii.

Na stronie internetowej wydawanej w Barcelonie gazety "La Vanguardia" umieszczono filmy przedstawiajšce utarczki słowne oraz przepychanki pomiędzy funkcjonariuszami dwóch sił bezpieczeństwa pod lokalami wyborczymi. Mossos d'Esquadra mieli przeszkadzać Gwardii Cywilnej w zamknięciu punktów głosowania.

 

18:56

Kataloński resort zdrowia podał szczegóły dotyczšce 465 osób rannych w wyniku starć z policjš. 216 zostało rannych w Barcelonie, 80 w Gironie, 64 w Lleidzie, 53 w regionie Terres de l’Ebre, 27 w regionie Catalunya Centralna oraz 25 w Tarragonie. Dwie najciężej ranne osoby przebywajš w szpitalu w Barcelonie.

 

18:43

- To jest najwyższy czas na deeskalację. Tylko rozwišzanie w postaci negocjacji jest drogš naprzód - napisał w swoim oœwiadczeniu Guy Verhofstadt, przewodniczšcy frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim.

 

 

18:36

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że do godziny 17.00 policja zamknęła 92 lokale do głosowania w całej Katalonii. W starciach wyborców z policjš rannych zostało 12 funkcjonariuszy, w tym dziewięciu policjantów i trzech członków Gwardii Cywilnej.

 

18:15

- Smutne wnioski z Katalonii: Najdalej posunięta autonomia niekoniecznie powstrzymuje secesjonistów - komentuje Jerzy Haszczyński, szef Działu Zagranicznego "Rzeczpospolitej". - Też w Unii Europejskiej, w której rola narodu miała maleć, w czasach mediów społecznoœciowych wysyłanie policji przeciwko niesionym emocjami politycznymi tłumom prawie zawsze ma efekt odwrotny od zamierzonego - dodał.

 

18:08

FC Barcelona wygrała z Las Palmas 3:0 w meczu hiszpańskiej La Liga Santander, rozegranym bez udziału publicznoœci. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Lionel Messi, a jednš Sergio Busquets.

Wczeœniej niektórzy aktualni i byli zawodnicy Barcelony wsparli referendum w Katalonii. Przeciwko mieli protestować zawodnicy Las Palmas.

Czytaj więcej ť Piłkarze Barcelony popierajš referendum

 

17:53

Hiszpańscy komentatorzy wskazujš, że niedzielne referendum w Katalonii zbliżyło rzšdzšcych krajem ludowców (PP) do ich parlamentarnych oponentów z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) oraz liberalnej Partii Obywatelskiej (Ciudadanos).

Przeczytaj ť Komu nie zależy jej na jednoœci Hiszpanii?

 

17:41

"Wycišgnšć z tłumu, złapać za ramiona, rzucić na chodnik. Państwo Rajoya w działaniu" - skomentowała to nagranie na Twitterze dziennikarka "Rzeczpospolitej" Zuzanna Dšbrowska.

 

 

17:30

Tak FC Barcelona gra mecz La Liga z Las Palmas bez udziału publicznoœci. Po godzinie gry jest 1:0.

 

 

17:24

- Eskalacja napięcia jest groŸna dla Hiszpanii, Katalonii i Unii Europejskiej. Warto zaczšć negocjacje jak najszybciej - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

 

 

17:15

Oœwiadczenie burmistrz Barcelony. "Premier Mariano Rajoy jest tchórzem" - mówi między innymi Ada Colau.

 

Sytuacja w Katalonii zaostrza się. Policja zajmuje coraz więcej lokali wyborczych i coraz częœciej stosuje przemoc. Wobec Katalończyków, którzy chcieli oddać głos, użyto gumowych kul, dwie osoby odniosły obrażenia.

Wczeœniej rzecznik rzšdu Katalonii informował, że w sumie starciach z policjš rannych zostało 337 osób. Sš wœród nich osoby poważnie ranne.

Czeœć lokali wyborczych została otwarta zgodnie z planem  o godzinie 9. Z ostatnich informacji wynika, że w południe polskiego czasu działało 70 procent z 2300 lokali wyborczych.

Już 9 minut po otwarciu kilku lokali rozpoczęły się przepychanki z policjš. Œcišgnięte do Barcelony tysišce funkcjonariuszy majš zablokować referendum.

Tysišce Katalończyków, którzy chcš oddać głos, mówiš jednak, że akcje policji przed kilkoma z 2300 lokali wyborczych, to jedynie "pokazówka" dla władz w Madrycie.

Funkcjonariusze siłš zajmujš lokale wyborcze.

Mimo że hiszpańskie władze zapowiadały, iż co prawda zrobiš wszystko, aby uniemożliwić przeprowadzenie referendum, zapewniała jednak, ze zastosuje metody pokojowe.

Tymczasem w niektórych miejscach sytuacja wymyka się spod kontroli.

Władze Katalonii z kolei oœwiadczyły dziœ rano, że nawet karty do głosowania wydrukowane w domach, ale według urzędowego wzoru,  będš uznawane za ważne. Poinformował o tym rzecznik katalońskiego rzšdu regionalnego Jordi Turull.

Mimo zamknięcia właœciwego dla jego miejsca zamieszkania lokalu wyborczego, głos w innym miejscu oddał szef regionalnego rzšdu Katalonii Carles Puigdemont.

Według œwiadków w mniejszych miejscowoœciach w Katalonii jest doœć spokojnie. W kilku miejscach policja siłš wdarła się do lokali wyborczych i zarekwirowała urny, ale Katalończycy nie dajš się sprowokować.

Sš również miejscowoœci w Katalonii, gdzie głosować można bez przeszkód.

Od wczesnych godzin porannych Katalończycy gromadzili się przed lokalami wyborczymi. Już wczoraj częœć z nich została zamknięta przez hiszpańskie władze, a urny i karty do głosowania - zarekwirowane.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL