Wybory parlamentarne w Holandii: Relacja na żywo

O 21 zamknięto lokale wyborcze. Według sondażu Ipsos partia Marka Ruttego wygrała wybory zdobywając 31 głosów w parlamencie, a Partia na rzecz Wolności Wildersa - 19 miejsc.

Aktualizacja: 16.03.2017 06:29 Publikacja: 15.03.2017 08:48

Wybory parlamentarne w Holandii: Relacja na żywo

Foto: AFP

Kliknij tutaj, aby odświeżyć relację

00:40

Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy że byliście z nami. Oficjalne wyniki wyborów znajdziecie rano na stronie rp.pl.

00:31

Zielona Lewica dziękuje Amsterdamowi za wyborcze zwycięstwo w tym mieście.

 

00:29

Paweł Kowal docenił polityczną sprawność premiera Holandii.

 

00:25

Pojawiły się pierwsze, cząstkowe wyniki wyborów po przeliczeniu dziesięciu procent głosów, głównie z małych gmin. Uderzająca jest różnica w porównaniu z badaniami exit poll odnośnie poparcia dla chadeckiej partii CDA, która w sondażu miała 19 miejsc w parlamencie, a według obecnych wyników ma ich 25.

Wyniki: VVD - 33, PvdA - 9, PVV - 18, CDA - 25, D66 - 18, SP - 13, CU - 6, GroenLinks - 13, SGP - 3, PvdD - 5, 50Plus - 4, FvD - 2, Denk - 1.

00:20

W Groningen, siódmym co do wielkości mieście Holandii i tradycyjnym bastionie Patrii Pracy PvdA, tym razem socjaldemokraci ponieśli dotkliwie straty. Zwycięzcami okazały się partie Zielona lewica i D66. Większość przywódców PvdA (socjaldemokraci) postanowiła nie czekać na wynik końcowy. Z prasą rozmawia tylko Lodewijk Assche. Będzie miał tylko kilka dni wytchnienia - w sobotę partia zbierze się w Utrechcie, by debatować na temat "traumatycznych" - jak ocenia dziennik "Volkskrant" - wyników wyborczych.

00:13

Znamy już wyniki wyborów z Amsterdamu. Największy spadek odnotowała Partia Pracy (PvdA), która w 2012 roku uzyskała w tym mieście 27,4 proc. głosu. Teraz socjaldemokraci zdobyli tylko 8,4 proc., czyli niewiele więcej niż Denk (7,5%). Najlepszy wynik w Amsterdamie uzyskała partia Zielona Lewica - 19,3 proc. (w porównaniu do 5,4 proc. przed pięcioma laty). Na drugim miejscu uplasowało się D66, a na trzecim VVD Geerta Wildersa.

00:01

Mówiłem wiele razy - 15 marca stanie się coś wyjątkowego. W jedności siła, a różnorodność jest mocą. Jesteście tymi, którzy odpowiedzieli na pytania Denk. Odpowiedzieli, że wzrastający trend dyskryminacji i ksenofobii musi być zatrzymany. Holandia jest dla nas wszystkich! - skomentował wyniki wyborów lider partii Selcuk Öztürk (według exit poll jego ugrupowanie zdobyło 3 mandaty).

23:45

Z sondażowych wyników ucieszył się też lider partii 50PLUS Henk Krol. Badanie exit poll wykazuje, że podwoiła ona stan posiadania w parlamencie - miała 2 mandaty, ma mieć 4.

 

23:25

Wynik wyborów w Holandii najwyraźniej uspokoił również inwestorów.

 

22:56

Z sondażu exit poll wynika, że najpopularniejsze wśród najmłodszych wyborców były: Zielona Lewica i Demokraci 66. Tylko 3 proc. wyborców w wieku 18-24 lat głosowało na partię Wildersa.

22:48

Również niemiecki MSZ ucieszył się z faktu, że to nie Wilders dziś tryumfuje: "Znaczna większość holenderskich wyborców odrzuciła antyeuropejskich populistów. To dobre wiadomości. Potrzebujemy was (Holendrów - red.) w silnej Europie".

 

22:47

Radości z wyników wyborów w Holandii nie kryje Anne Applebaum. "Holendrzy stawili opór" - pisze dziennikarka.

 

22:42

Nieformalne rozmowy dotyczące powołania nowej koalicji mogą się zacząć tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników, ale formalny proces tworzenia nowego rządu będzie mógł wystartować dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów 21 marca. Do 2012 r. ważną rolę na początku wyłaniania nowego rządu odgrywała królowa. Po reformie sprawa ta jest rozstrzygana w parlamencie. Po uformowaniu nowej izby deputowani wybierają spośród siebie jednego albo więcej przedstawicieli – doświadczonych polityków, których zadaniem jest wysondowanie partii i wskazanie, jakie są możliwe koalicje.

Po ostatnich wyborach rozmowy koalicyjne potrwały 52 dni, ale bardzo możliwe, że teraz będą one dłuższe, ponieważ do utworzenia gabinetu potrzebna będzie większa liczba partii. Do tej pory najdłużej tworzenie rządu trwało ponad 200 dni. Było to w 1977 r.

22:36

Wilders zadeklarował na Twitterze, że Rutte nie zobaczył jeszcze na co go stać.

 

22:11

Według pierwszych sondaży exit poll, po środowych wyborach w 150-osobowej izbie niższej holenderskiego parlamentu znajdą się przedstawiciele12, a nie jak dotąd 11 partii. Pierwsze miejsce zajęła centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego, ale jej stan posiadania zmniejszy się z obecnych 40 do 31 mandatów.

Po 19 mandatów mają teraz mieć antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i centrowi Demokraci 66 (D66). W porównaniu ze stanem dotychczasowym ugrupowania te zdobyły odpowiednio o 7, 6 i 7 miejsc więcej. Aż 16 zamiast dotychczasowych 4 mandatów zapewniła sobie Zielona Lewica (GL), natomiast Partia Socjalistyczna (SP) będzie mieć w izbie niższej 14 przedstawicieli czyli o jednego mniej niż dotąd.

Współrządząca obecnie wraz z VVD Partia Pracy (PvdA) doznała znacznej porażki, tracąc 26 z 35 posiadanych dotąd mandatów. Wyprzedza ją teraz również protestancka Unia Chrześcijańska (CU) z 6 mandatami zamiast dotychczasowych pięciu. Stan posiadania proekologicznej Partii na Rzecz Zwierząt (PvdD) zwiększy się z dwóch do pięciu deputowanych.

3 mandaty będzie mieć nadal konserwatywna Polityczna Partia Protestantów (SGP) - tyle samo co debiutujące w wyborach proimigracyjne ugrupowanie Denk (Pomyśl). Listę reprezentowanych w izbie niższej partii zamyka z dwoma mandatami utworzone dwa lata temu antysystemowe Forum na Rzecz Demokracji.

21:52

Na ile zdecydowana postawa premiera wobec Turcji pomogła VVD zdystansować partię Wildersa? Według niektórych - miało to kluczowe znaczenie.

 

21:41

Z sondażu exit poll wynika, że zwycięska VVD straciła 10 miejsc w parlamencie, a Partia Pracy - straciła aż 29 miejsc. Partia Wildersa zyskała cztery mandaty - kontrowersyjny polityk liczył jednak na znacznie więcej.

 

21:32

 

21:30

Ryszard Petru szybko złożył gratulacje zwycięzcy:

 

21:22

 

21:17

Według sondażu exit poll frekwencja w wyborach wyniosła aż 81 proc.

Źródło zdjęcia: AFP

21:00

Wybory zdecydowanie wygrywa partia Marka Rutte, która zdobyła 31 mandatów - wynika z sondażu exit poll. Partia na rzecz Wolności Wildersa zdobędzie 19 mandatów - wynika z tego samego sondażu Ipsos.

20:34

Co nas czeka dziś wieczorem? Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 21. Ok. 21:30 poznamy wyniki badań exit polls. Ok. 1 powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów.

20:33

Gdy liberał mówi "nie" - Paweł Kowal o kampanii wyborczej w Holandii.

Źródło zdjęcia: AFP

19:56

Na dwie godziny przed zamknięciem lokali do głosowania frekwencja w holenderskich wyborach wynosiła 69 proc., o 9 punktów proc. więcej niż o tej samej porze podczas elekcji pięć lat temu - podała holenderska telewizja NOS, powołując się na wyniki badań IPSOS.

W 2012 r. do urn wyborczych poszło 74,6 proc. uprawnionych do głosowania Holendrów. Wiele wskazuje na to, że w tym roku frekwencja będzie wyższa, bo lokale wyborcze zamykane są o godzinie 21 - informuje PAP.

Do udziału w głosowaniu w 17-milionowej Holandii uprawnionych jest ok. 13 mln osób, które spośród 1114 kandydatów z 28 partii politycznych wybiorą 150 deputowanych niższej izby parlamentu. W obecnym parlamencie reprezentowanych jest 16 ugrupowań.

19:48

Europejska prasa bacznie śledzi wybory w Holandii

19:05

 

18:59

A tymczasem Wilders na Twitterze przypomina, do kogo należy Holandia.

 

18:55

Z kolei europejskie media szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego Holandia - przez lata symbol tolerancji i wielokulturowości - dziś tak mocno skręciła w prawo.

Źródło zdjęcia: AFP

18:52

Tylko cud mógłby sprawić, aby Wilders, nawet po wyborczym zwycięstwie, przejął stery rządów w Holandii - pisze w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" Piotr Jendroszczyk.

Źródło zdjęcia: AFP

18:50

Choć Europa przywiązuje duże znaczenie do wyniku wyborów w Holandii, sami Holendrzy podchodzą do sprawy znacznie spokojniej. Sprawdźcie dlaczego.

Źródło zdjęcia: AFP

18:45

Holandia jest jednym z nielicznych europejskich krajów, w których wybory parlamentarne są niemal idealnie proporcjonalne - nie istnieje tu próg wyborczy, a do zdobyciu mandatu w parlamencie wystarczy uzyskanie 1/150 wszystkich głosów (Holendrzy wybierają bowiem 150 parlamentarzystów).

Źródło zdjęcia: AFP

18:40

Nawet w przypadku zwycięstwa Wilders prawdopodobnie nie obejmie władzy w Holandii - do stworzenia rządu prawie na pewno potrzebowałby bowiem stworzenia koalicji, a pozostałe liczące się ugrupowania odmawiają współpracy z jego PVV.

Źródło zdjęcia: AFP

18:35

Kampania wyborcza, w której jednym z głównych wątków była kwestia tożsamości narodowej i podejście do imigrantów, została od weekendu zdominowana przez kryzys dyplomatyczny między Holandią i Turcją. Konflikt wybuchł, gdy władze w Hadze zakazały przedstawicielom Ankary udziału w wiecach na terytorium Holandii. Reprezentanci tureckiego rządu chcieli agitować w tym kraju w ramach kampanii przed kwietniowym referendum konstytucyjnym w Turcji.

18:30

Lokale wyborcze w Holandii czynne są od godziny 7:30 do 21. Do udziału w głosowaniu w 17-milionowej Holandii uprawnionych jest ok. 13 mln osób, które spośród 1114 kandydatów z 28 partii politycznych wybiorą 150 deputowanych niższej izby parlamentu. W obecnym parlamencie reprezentowanych jest 16 ugrupowań.

Źródło zdjęcia: AFP

Kliknij tutaj, aby odświeżyć relację

Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy że byliście z nami. Oficjalne wyniki wyborów znajdziecie rano na stronie rp.pl.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Parlament Europejski nie uznaje wyboru Putina. Wzywa do uznania wyborów za nielegalne
Polityka
W USA trwają antyizraelskie protesty na uczelniach. Spiker Johnson wybuczany
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę