Jakie wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej? Ruszył konkurs

Archidiecezja Warszawska ogłosiła konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego wystroju wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej.

Aktualizacja: 26.05.2018 12:10 Publikacja: 26.05.2018 11:07

Wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ruszył konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego

Wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ruszył konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego jego wystroju

Foto: materiały prasowe

Jego celem  jest wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, artystycznym, wizualnymi i ekonomicznym koncepcji wystroju wnętrza świątyni.

- Artyści mają zaprojektować wnętrze główne – w tym ścianę ołtarzową Świątyni Opatrzności Bożej oraz cztery kaplice: maryjną, adoracyjną, pokutną, Grobu Bożego. Uczestnicy konkursu mogą przygotować projekty wystroju ich wszystkich lub tylko wybranego wnętrza – tłumaczy archidiecezja w swoim komunikacie.

Podkreśl w nim, że prace konkursowe „powinny odpowiadać programowi ideowemu wnętrza, jak również kanonom piękna wystroju wnętrz chrześcijańskiej architektury sakralnej oraz wpasowywać się w istniejącą przestrzeń, a rozwiązania powinny uwzględniać tradycję i rangę miejsca, jego rolę w skali miasta i regionu".

W projekcie należy uwzględnić myśl projektową nadającą obiektowi niepowtarzalność i oryginalność podkreślającą jego wysoką rangę a jednocześnie zadbać o zgodność z już przyjętymi koncepcjami lub zainstalowanymi elementami wystroju".

Organizatorzy konkursu podkreślają, że szczególną uwagę należy zwrócić na światło oraz wykorzystać jego walory i potencjał dla stworzenia klimatu sakralnego oraz zapewnić zgodność z projektem akustyki wnętrza.

Do 16 lipca zainteresowani mogą składać wnioski o dopuszczenie udziału w konkursie. Prace konkursowe przyjmowane będą do 30 marca przyszłego roku.

Publiczne ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na 23 maja 2019 roku, a otwarcie wystawy pokonkursowej 2 czerwca. Pula wszystkich nagród w konkursie wynosi 300 tys. złotych.

Najlepsze prace wybierze sąd konkursowy pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. W skład tego gremium wejdzie także bp Michał Janocha, architekci – sędziowie Stowarzyszenia Architektów Polskich Ewa Kuryłowicz i Krzysztof Ingarden. Ponadto, architekt Andrzej Gaczoł z Politechniki Krakowskiej, architekt Wojciech Szymborski – projektant Świątyni Opatrzności Bożej, artyści malarze: Hanna Pstrągowska-Dubiel i Lucjan Orzech a także proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Tadeusz Aleksandrowicz, Piotr Gaweł – prezes Centrum Opatrzności Bożej, Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Pomysł wzniesienia Świątyni ku czci Opatrzności Bożej jako wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 roku posłowie Sejmu Czteroletniego. Jednak wtedy budowa Świątyni nie była możliwa z powodu rozbiorów, a później II wojny czy sprzeciwu władz komunistycznych.

Do idei wzniesienia świątyni wrócił w 1989 roku ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. W uchwale powziętej z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja Komisja Konstytucyjna Senatu RP potwierdziła aktualność złożonego niegdyś ślubu. 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę Świątyni, a jego wmurowanie nastąpiło w maju 2002 roku.

Prace budowlane ruszyły w lutym 2003 roku. Po trzynastu latach budowy w listopadzie 2016 roku nastąpiło otwarcie świątyni.

– Powstała ona z ofiar prawie 100 tysięcy darczyńców. To oni poważnie potraktowali obietnicę historyczną, ale równocześnie włączyli się, mimo że nie było to proste, w to, co na przełomie tysiącleci rozpoczął prymas Glemp – mówił podczas otwarcia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Bryła świątyni to rotunda zwieńczona owalną kopułą. Została zaprojektowana jako jednoprzestrzenne wnętrze o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełnia Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej.

Wnętrze głównego kościoła może pomieścić nawet 4 tys. miejsc siedzących. W nawie głównej i prezbiterium ułożono ponad ćwierć hektara płyt z amerykańskiego marmuru o nazwie Calacatta Lincoln Na pierwszym piętrze, na wysokości 26 metrów, na które wjeżdża się nowoczesnymi windami znajduje się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W dolnym kościele Świątyni umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków. W panteonie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku.

Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią św. Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

Świątynia Opatrzności Bożej to najwyższy kościół stolicy - jego wysokość wraz z krzyżem to 75 metrów. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, świątynia liczy ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Budowa Świątyni Opatrzności Bożej pochłonęła prawie ćwierć miliarda złotych. Od dwóch lat prowadzone są prace nad upiększaniem i sakralizacją wnętrza.

Jego celem  jest wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, artystycznym, wizualnymi i ekonomicznym koncepcji wystroju wnętrza świątyni.

- Artyści mają zaprojektować wnętrze główne – w tym ścianę ołtarzową Świątyni Opatrzności Bożej oraz cztery kaplice: maryjną, adoracyjną, pokutną, Grobu Bożego. Uczestnicy konkursu mogą przygotować projekty wystroju ich wszystkich lub tylko wybranego wnętrza – tłumaczy archidiecezja w swoim komunikacie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący