Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Sondaż: Jak wielkie sš wpływy o. Rydzyka

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wpływ o. Tadeusza Rydzyka na polski rzšd jest zbyt wielki czy zbyt mały? Polacy nie majš wštpliwoœci – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

"Boję się o Polskę. Jak zobaczyłem, jak prezydent wetuje ustawy, to nie wiedziałem, czy to sš polityczne gry" – mówił publicznie toruński redemptorysta, który od lat stoi na czele Radia Maryja.

70 proc. badanych uważa, że wpływ o. Tadeusza Rydzyka na polski rzšd jest zbyt wielki. 7 proc. wskazuje, że jest on zbyt mały, a co czwarty ankietowany nie ma zdania w tej kwestii.

- Częœciej na zbyt duży wpływ o. Rydzyka na polski rzšd wskazujš osoby o wykształceniu œrednim (72 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (77 proc.) oraz respondenci z miast od 100 do 199 tys. badanych (84 proc.). Wraz ze wzrostem wieku roœnie odsetek badanych, którzy majš opinię w tej sprawie i którzy wskazujš na zbyt duży wpływ o. Rydzyka na polski rzšd - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof, Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu uważa, że Koœcioły i zwišzki wyznaniowe pełniš rolę grup interesu i nacisku, tym samym sytuujš się one w systemie politycznym jako instytucje poœredniczšce między społeczeństwem a naczelnymi organami państwowymi.

- Koœciół katolicki w Polsce reprezentuje miliony obywateli, stšd też musi on dbać o ich interesy, m.in. poprzez oddziaływanie na rzšd. Szczególnš postać majš także katolickie media, jak prasa, radio i telewizja. Z mediami tymi nieodłšcznie wišże się postać o. Tadeusza Rydzyka, stšd jego częstsza obecnoœć - w odróżnieniu od innych duchownych - w parlamencie i resortach ministerialnych - kwituje prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl. 

W obchodach 26. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczyło wielu ministrów rzšdu Prawa i Sprawiedliwoœci.

Stanowisko minister rodziny, pracy i polityki społecznej skrytykował o. Tadeusz Rydzyk.

39 mln 957 tys. zł – takš kwotš rzšd PiS miał zasilić instytucje zwišzane z o. Tadeuszem Rydzykiem. - To kupowanie poparcia – mówiš politycy PO, którzy badajš finansowanie instytucji zwišzanych z o. Rydzykiem.

Majštek, którym zarzšdza ojciec Tadeusz Rydzyk, zapewniłby mu 83 miejsce na liœcie najbogatszych Polaków.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL