Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: Czy smog to wydumane zagrożenie

Stock Adobe
Czy Polacy uważajš, że smog jest w Polsce realnym zagrożeniem? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Z okazji obchodzonego 14 listopada Dnia Czystego Powietrza przypominamy tekst z paŸdziernika.

W połowie paŸdziernika w Warszawie ogłoszono alert smogowy. „Uważajcie na siebie, ograniczcie aktywnoœć na powietrzu, załóżcie maski. Nie pogarszamy smogu i zostawiamy auta w garażu i nie palimy w kominkach" - napisano na facebookowym profilu Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Spalanie paliw kopalnych w krajach o wyższych dochodach i biomasy w krajach uboższych stanowi 85 proc. pyłu zawieszonego w powietrzu.

Większoœć badanych, prawie trzech na czterech, uważa, że smog jest w Polsce realnym zagrożeniem. Przeciwnego zdania jest 16 proc. ankietowanych. Opinii w tej sprawie nie ma co dziesišty respondent.

- Częœciej smog jako realne zagrożenie uważajš kobiety (77 proc.), osoby w wieku 35-49 lat (79 proc.), o wykształceniu wyższym (78 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (78 proc.) oraz ankietowani  z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (83 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według Marka Józefiaka z Greenpeace Polska wyniki sondażu pokazujš wyraŸnie, że Polacy sš œwiadomi tego, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. - Niestety, rzšd wydaje się go bagatelizować, gdyż ocišga się z realizacjš programu "Czyste powietrze", który ogłosił w styczniu. Najbardziej palšcš sprawš jest wprowadzenie przez ministra Tchórzewskiego norm jakoœci węgla - regulacji, która miała zostać przygotowana w pierwszym kwartale tego roku. Przez opóŸnienia po stronie Ministerstwa Energii Polacy tej zimy nadal będš truci węglem, który nie musi spełniać żadnych norm. Brakuje także m.in. obiecanych przez rzšd preferencyjnych taryf na pršd, które obniżyłyby koszt ogrzewania za pomocš pomp ciepła czy pieców elektrycznych. Rzšd musi zrobić wszystko żeby przeciętnego Polaka było stać na ekologiczne rozwišzania, od tego zależy nasze zdrowie - komentuje Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska. 

Jednak nawet potężny smog raczej nie zmienia codziennej rutyny Polaków. Mniej niż co trzeci z ankietowanych unika w takie dni wychodzenia z domu, a jedynie po kilka procent badanych zakłada maseczki czy porzuca samochód na rzecz komunikacji publicznej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL