Gdzie warto wydawać publiczne pieniądze

Od ponad roku eksperci od nowych technologii, innowacji i startupów entuzjazmują się milionami, które z państwowej kasy poprzez Polski Fundusz Rozwoju zaczynają właśnie płynąć na rynek nowatorskich przedsięwzięć. W sumie ma to być ok. 3 miliardów złotych do 2020 roku.

Aktualizacja: 31.01.2018 20:22 Publikacja: 31.01.2018 20:15

Gdzie warto wydawać publiczne pieniądze

Foto: Adobe Stock

A może będzie nawet więcej, skoro kolejne państwowe spółki też mają ambicje wspierania innowacyjnych firm, marząc o wychuchanym przez siebie jednorożcu (czyli spółce wycenianej na ponad miliard dolarów).

Efekty przedsięwzięcia, który ma nam pomóc uniknąć pułapki średniego wzrostu, będą widoczne za kilka lat. Chętnych do skorzystania z funduszy na innowacje zapewne nie zabraknie. Jeśli jednak faktycznie mają przynieść korzyści gospodarce, to powinny ułatwiać rozwiązanie takich problemów, jak np. brak technologii umożliwiających komunikację po polsku z maszynami. To właśnie przy budowaniu podstaw pod nowe rozwiązania, przy opracowywaniu nowatorskich i często kosztownych technologii potrzebne jest wsparcie finansowe państwa, którego instytucje mogą też pomóc w logistycznym starcie nowej usługi. Możemy co prawda liczyć na globalnych graczy i słać petycje do Google'a czy Amazona, ale chyba lepiej zrobić coś własnego, stwarzając szanse dla krajowych firm, zamiast czekać, aż giganci w poszukiwaniu kolejnych nisz zainteresują się polską wersją sztucznej inteligencji. Wiele wskazuje na to, że głosowa komunikacja z maszynami stanie się przełomową technologią, która zmieni wiele branż. Firmy szukające przyszłych przewag konkurencyjnych już teraz powinny zacząć przygotowywać się do adaptowania nowych rozwiązań. Warto, by państwo pomogło w tym, aby miały co adaptować.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację