Prawdziwy boom przeżywa rynek danych – ich gromadzenia, przetwarzania i analizy. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe centra danych, a już istniejące się konsolidują. W Polsce w siłę rośnie amerykański Equinix, który rok temu przejął brytyjskie TelecityGroup wraz z dwoma centrami w Warszawie oraz platformą PLIX (ang. Polish Internet eXchange, węzeł wymiany ruchu IP). – Polska jest ważnym miejscem, obsługującym ruch internetowy, będziemy się tu dalej rozwijać – deklaruje Eric Schwartz, prezes firmy Equinix na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Koncern jest notowany na amerykańskiej giełdzie, a jego kapitalizacja systematycznie rośnie i przekracza 34 mld dolarów. Jest wart ponaddwukrotnie więcej niż PKO PB czy PKN Orlen. Equinix podkreśla, że polska gospodarka rośnie nieprzerwanie od 2007 r. i że Warszawa to regionalny hub, z którego ruch internetowy jest kierowany do innych państw regionu. Maurice Mortel, dyrektor zarządzający Equinix w obszarze Irlandii i rynków wschodzących, podkreśla, że strategia grupy zakłada rozwój organiczny i przejęcia. Polski rynek centrów danych nie jest jeszcze skonsolidowany. Jak informuje firma badawcza PMR, 10 największych podmiotów kontroluje w sumie nieco ponad połowę dostępnych zasobów datacentrowych.

Rozwój łączy i centrów danych wpisuje się w cyfrową rewolucję. – Daje się ją zaobserwować już niemal w każdej branży. Napędza ona wzrost gospodarczy – podkreśla Schwartz. Duża część przedsiębiorstw jest tego świadoma i inwestuje w odpowiednie narzędzia. Jest to możliwe dzięki chmurze.

– Z jednej strony obszar ten w Polsce rośnie w tempie dwu- i trzycyfrowym, ale wciąż jesteśmy z tyłu w porównaniu z innymi rynkami – mówi Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej Microsoftu. W segmencie prywatnym chmura rozwija się bardzo dynamicznie, gorzej w publicznym. Jego przedstawiciele boją się działać w tym modelu, mimo iż niedawno rząd rozwiał szereg wątpliwości dotyczących prawnych aspektów stosowania chmury. – Opublikowaliśmy opinię prawną na ten temat – potwierdza Leszek Maśniak, ekspert Ministerstwa Cyfryzacji.

W maju 2018 r. w życie wejdą nowe regulacje, które diametralnie zmienią kwestię ochrony danych osobowych. Mogą być sporym wyzwaniem dla firm i instytucji.